| IoanaBibiG a întrebat:

Buna TPU...azi am întreținut relații sexuale cu iubitul meu și am făcut-o protejat dar s-a rupt prezervativul și fiindcă nu avea altul am continuat-o neprotejat, nu a ejaculat in mine și după calculele mele am trecut de perioada fertila. In ultimele 3 luni mi-a venit ciclul regulat pe 20..Credeți că aș putea rămâne însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Din explicatia oferita privind data de pornirea MENSTRUATIEI, reiese ca ultimele 3 CICLURI menstruale au avut lungimea de 30 de zile. In acest caz se poate considera ca ciclul menstrual este catusi de cat REGULAT si pe baza acestei observatii se poate aprecia ca OVULATIA s-a produs mereu in jurul zilei cu data de 6 a lunii. Astfel ca pe baza aceastei ''calcul al probabilitatii'' ar reiesi ca in actualul ciclu menstrual OVULATIA s-ar fi produs cu 3 zile in urma. Si stiindu-se foarte précis/exact ca OVULUL isi pastreaza VIABILITATEA o perioada de 8-12 ore, rar pana la un maxim de 24 de ore, este/devine foarte posibil ca astazi in uter sa nu mai existe nici macar resturi ale OVULULUI, adica in nici un caz sa nu mai poata exista un OVUL FECUNDABIL. De altfel este stabilit stiintific si medical ca ultimele 11-12 zile ale fiecarui ciclu menstrual reprezinta perioada de INFERTILITATE ABSOLUTA, zile in care formarea sarcinii este imposibila chiar si daca sperma ajunge in vagin intentionat sau din greseala. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca nu erai in perioada fertila, nu poti ramane gravida.

| MihaiNicu23 a răspuns:

NU ai cum sa ramai ca trecusei de perioada fertila.

| Jjsjs a răspuns:

Daca nu a ejaculat, nu.