| Andr13816 a întrebat:

azi este a4-a zi de cand mi-a întârziat ciclu am avut contact neprotejat pe 18 martie, si trebuia să-mi vină pe 21 ce credeti pot fi însărcinată sau e vreo răceală? Ps. Luni ma duc la ginecolog casa fiu sigură dar astept raspunsurile voastre va mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Este stabilit prin cercetari stiintifice si experimente medicale, ca in ultimele 9-10 zile ale oricarui ciclu menstrual, adica in perioada zilelor situate inainte de ziua de menstruatie, NU poate exista un OVUL VIABIL in uter. In cazul vostru fiindca contactul sexual a fost intretinut cu 3 zile inainte de data de incepere a menstruatiei va aflati in aceasta situatie adica de a fi IMPOSIBIL sa se formeze o sarcina. In consecinta in urma unui sex, chiar si neprotejat si care a fost intretinut in aceste ultime 9-10 zile ale ciclului menstrual esti in siguranta maxima. Trebuie sa stii ca si in cazul in care sperma ar fi fost ejaculata intentionat in vagin, formarea unei sarcini devine IMPOSIBILA deoarece in acest moment in uterul tau nu poate exista acel OVUL VIABIL strict necesar formarii unei sarcini. Argumentul principal in privinta IMPOSIBILITATII de a exista o sarcina, o va reprezinta insasi pornirea menstruatiei in urmatoarele zile. Se considera ca in proportie de 99, 99% pornirea menstruatiei la sfarsitul ciclului menstrual, reprezinta GARANTIA ca in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea ovulului si din acest motiv se elimina din uter ENDOMETRUL imbatranit, degenerat si devenit inutil sub forma de menstra. In concluzie se poate afirma fara a gresi ca teoretic este IMPOSIBIL sa se formeze o sarcina in cazul in care data de pornire a menstruatiei este corect determinata/calculata. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai un medic stie dar si el nu stie inainte de a te consulta, nu i ti poate pune un diagnostic uitindu se in ochii tai si zicînd, da fato esti insarcinată, sau nu fato nu esti. Ce varsta ai?

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a avut loc pe 18 martie si ciclul menstrual trebuia sa-ti vina pe 21 martie, nu poti fi gravida. Asteapta sa treaca 21 de zile de la ultimul act sexual si atunci sa faci un test de sarcina, care iti va spune daca esti sau nu gravida.

| Andr13816 explică (pentru Emilian65):

Multumesc pentru răspuns, oricum ma duc luni la dr.

| Flory255 a răspuns:

Nu poti fii insarcinata pentru ca trebuie sa fie o diferenta in jur de 14 zile inainte de menstruatia de luna aceasta. Deci contactul trebuia sa fie cam in jurul datei de 7 ca sa fie sanse la o sarcina

| Andr13816 explică (pentru Flory255):

Multumesc pentru răspuns