| ioanatomi a întrebat:

Azi sunt in prima zi de ciclu și ideea este ca mi-a venit mai repede, deci nu am ciclu regulat.as vrea sa iau Anticonectionale, știu ca le pot lua și dun prima zi dar și după o zi după ce îmi trece. ideea e ca nu as vrea sa îmi vina in10 Noiembrie pentru ca sunt plecată la munte. Și vreau sa va întreb cum ii mai bine sa le iau ca sa fiu sigura ca nu îmi vine in acel weekend? Va mulțumesc

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pastilele anticonceptionale se folosesc numai daca ti-au fost prescrisedeun medic ginecolog, pe baza profilului tau hormonal, reiesit dupa efectuarea examinarii ginecologice si pe baza rezultatelor analizelor hormonale si a testului de coagulare a sangelui. Pastilele AC folosite dupa ureche/auzite ori pe baza unor ''recomandari'' primite de la prietene/cunostinte iti pot provoca/crea probleme hormonale foarte grave. Daca pastilele AC ti-au fost prescrise de un medic ginecolog administrarea acestora se poate face incepand cu prima zi de menstruatie (recomandat), dar se pot administra pana in a 5-a zi (inclusiv) a ciclului menstrual. In cazul in care NU s-a reusit sa inceapa folosirea lor in primele 5 zile ale ciclului menstrual, atunci se renunta si se asteapta pana la urmatoarea menstruatie. Multa sanatate!