| AriannaAri a întrebat:

Ce parere aveti despre anticonceptionalele Contracept-M?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Ovulele ( spermicide ) de Contracept M sunt mai recomandate decât tabletele anticoncepţionale deoarece nu au aproape nici un efect advers/contraindicaţii!

Ca şi siguranţă contraceptivă, oferă una similară cu a "pilulelor zilnice" - undeva în jur de 90-95 %!
Deci, doar 5 % şanse/risc de sarcină!

Alte avantaje : se pot utiliza doar la "nevoie" ( în cazul unor contacte sexuale rare sau ocazionale ), oferă "confort sexual" datorită faptului că nu trebuie utilizat prezervativ, protectia asigurata este de 4 ore ( deci un act sexual îndelungat ), etc.

Dar, au şi dezavantaje : în primul rând 10 ovule costă aproape 30 lei, şi e necesar câte 1 ovul la fiecare contact sexual ( partidă/număr )...
Eficacitatea contraceptiei depinde de utilizarea corecta a ovulelor. Se utilizeaza ovulele inainte de fiecare act sexual indiferent de perioada ciclului hormonal. Acest spermicid este distrus de sapun, oricit de putin ar fi (chiar si urme). Prin urmare nu este indicata utilizarea sapunurilor. Imediat inainte sau dupa actul sexual este posibila o toaleta de ingrijire externa cu apa simpla sau cu spuma fara sapun. In caz de leziuni vaginale, nu se recomanda utilizarea produsului.
Nu se recomanda asocierea cu un alt medicament cu administrare locala, deoarece acesta poate inactiva spermicidul. Acest spermicid este distrus de sapun. Se recomanda evitarea spalarii sau irigarii vaginale cu sapun inainte sau dupa actul sexual, deoarece sapunul, oricat de putin, distruge substanta active.
Se utilizeaza un ovul inainte de fiecare act sexual. Ovulul se introduce profund in vagin, pacienta fiind asezata in decubit dorsal. Se asteapta pana cand ovulul s-a dizolvat complet (5-10 minute), inainte de actul sexual. Protectia asigurata este de 4 ore. In cazul unui nou contact sexual se utilizeaza un alt ovul.

Pentru alte detalii, vezi prospectul la pagina : http://www.contracept-m.ro/prospect.htm

2 răspunsuri:
| SchiZz20CMrecords a răspuns:

Din punct de vedere medical da sunt bune, orice anticonceptionale prescrise de la medic sunt bune insa nu lua de capu tau sau la sfatul care il dam noi pe TPU.
Numa sa ai grija sunt bune si contracept-m ( si eu cred ca de luna viitoare o sa incep sa i-au) dar luate de la o varsta mica apar reactii adverse pe viitor

| marya1994 a răspuns:

Anticonceptionalele sunt o metoda de protectie foarte buna desi nu sunt sanatoase pentru organism eu zic ca sunt mai bune decat un avort