| seby1718 a întrebat:

Ciclul prietenei mele in luna februarie a venit pe 13, intarziat 2 zile, a fost slab cantitativ si de culoare inchisa, maronie, a tinut 3 zile. Acum in martie nu a venit nici pe 13 martie si a intarziat. Are dureri de sani si a avut simtpome ca si cum ar veni, durerile specifice de menstruatie de burta dar durau 1 secunda si dispareau si tot asa. Credeti ca menstruatia din februarie a fost falsa? Chiar daca a tinut 3-4 zile dar a fost foarte slab cantitativa si maronie. Poate fi o posibila sarcina? Mereu am facut petting dar niciodata penetrare. Ne este frica ca ultimul ciclu sa nu fi fost fals, pentru ca acesta intarzie.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Se pare ca tu nu ai auzit sau nu esti informat suficient de corect in privinta faptului ca ciclul menstrual in cazul fetelor mai ales de varsta adolescentina este de tip NEREGULAT sau mai mult sau mai putin DEREGLAT. Cel mai probabil si in cazul prietenei tale este vorba de asa ceva, fiindca este posibil ca si ovarele ei sa fie afectate de asa numitul sindrom al ovarelor chistice sau polichistice (SOC/SOPC) si din acest motiv ovarele nu reusesc sa maturizeze si sa elibereze ovulul dupa un anumit timp care este bine/precis stabilit si din acest motiv ciclul devine NEREGULAT cu lungimi imposibil de anticipat. Chiar de la inceput trebuie sa stii/stiti ca ciclul menstrual NU este influentat, modificat sau conditionat de factori externi. Pornirea sangerarii menstruale se face STRICT dirijat de activitatea hormonala si din acest motiv pot sa existe cicluri menstruale REGULATE dar la fel de bine si din pacate cele mai multe cicluri menstruale sunt de fapt cele NEREGULATE. Caracteristica principala a ciclului menstrual NEREGULAT este insasi IMPREDICTIBILITATEA, privind atat momentul de incepere/producere a menstruatiei cat si anticiparea lungimea ciclului menstrual, fiindca nu exista un reper fix fata de care sa se poata calcula/prezice sau determina atat ziua de ovulatie cat si a perioadei fertile. In situatia prezentata in intrebarea ta, se poate afirma fara greseala ca este vorba de o dereglare hormonala destul de importanta, situatie care apare si care se poate produce doar din cauza activitati foarte proaste si incorecte a uneia sau a mai multe glande endocrine. O alta caracteristica principala a ciclului menstrual NEREGULAT este de asemenea si IMPREVIZIBILITATEA. Si asta datorita faptului ca lungimea ca numar de zile a ciclului poate sa difere de la un ciclu la altul si diferentele sa fie uneori chiar foarte mari, de multe saptamani sau luni. Aceste modificari privind lungimea diferita a ciclului de fiecare data se datoreaza dereglariilor hormonale care apar pe fondul functionarii incorecte/defectuoase a glandelor endocrine (tiroida, hipofiza, glanda pituitara, folicul ovarian, etc.) care nu produc la timp si in cantitatile normale si intr-o proportie echilibrata a celor doi hormoni feminini estrogen si progesteron. Aceste deficiente hormonale provoaca ovulatii imprevizibile care pot sa aiba urmari prin producerea unor menstruatii atipice, slabe cantitativ, de regula imprevizibile, imposibil de a fi determinate
exact. Aceasta situatie destul de neplacuta poate fi remediata prin tratament strict medical. Prin efectuarea unui set complet de analize endocrinologice si pe baza rezultatelor obtinute medicul ginecolog in colaborare cu medicul endocrinolog, va fi in stare sa analizeze si sa determine situatia reala/exacta si sa indice tratamentul hormonal de urmat pentru a incerca sa se regleze ciclul menstrual. In caz contrar se va confrunta cu dereglari din ce in ce mai dese si mai intense si de asemenea cu teama constanta/permanenta si stresul provocat de teama de a nu apare o sarcina nedorita dupa inceperea vietii sexuale. Probabil ca orice medic ginecolog specialist dupa o consultatie serioasa iti va prescrie folosirea de pastile anticonceptionale o anumita perioada de vreme pentru a se regla ciclul menstrual. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Tot ce e posibil. Nu stiu ce fel de jocuri ati facut voi dar nu e mereu nevoie de penetrare pentru o sarcina. Daca ajunge sperma prin zona vulvei, e suficient. Poate este o dereglare, poate nu. Sa faca un test de sarcina si va lamuriti.

| ywar a răspuns:

A ajuns albus in savarina?