| Getter123 a întrebat:

cu 2 ani in urma, martie mai exact, am fost intr-o relatie cu o fata, ea a facut majoritatea pasilor, m-a iubit mult.A mers foarte bine doar ca eu am mari probleme cu gelozia, noi normal ne vedeam de 3-4 ori/sapt, invata mult si era la cel mai bun liceu din oras.Cu timpul am inceput sa ne vedem doar vinerea, imi era dor de ea si doream sa o vad tare mult.Ne-am vazut vineri, sambata dimineata o intreb ce face, imi raspunde ca e la mall cu o fata care n-a vazut-o din iarna, automat am devenit gelos crezand ca ma inseala, fiind naiv, nervos si gelos am intrebat-o, ce ar face daca ne-am desparti, a spus sa fac ce vreau, la nervi si toate sentimentele alea amestecate m-am despartit de ea. Mai tarziu regretand, dupa vreo 2 ore.Problema insa e ca, nici in ziua de azi nu o pot uita, imi este foarte dor de ea dar nu vreau sa ma impac sau ceva, nu ca nu doresc asta dar este imposibil.Sunt neexperimentat cu relatiile, nu prea stiu cum merg, nu prea am avut.Ce am avut au fost vai de ele.Din momentul ala mi s-a dus cheful de tot, relatii nu am mai vrut, fetele care m-au placut le-am refuzat din simplul fapt ca nu doream relatii, am ajuns la psiholog, medicamente dar nimic.Depresia si-a instalat bine radacinile. Sfaturi?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Gelozia este considerata ca fiind una dintre cele mai grave si perverse boli psihico-mintale. Numai prin participarea constanta la un numar cat mai mare de sedinte de psihoterapie activa si efectuarea unor consultatii psihiatrice periodice s-ar putea ca in timp sa-ti amelioreze actuala stare psihica deplorabila. Sanatate!

10 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Degeaba incerci sa te impaci, sfatul meu e, inainte sa iti faci alta relatie, lucreaza la tine, pentru ca altfel, tot de aceeasi problema vei da. Gelozia apare din stima de sine scazuta, daca de exemplu prietena ta vorbeste cu un baiat, doar atat, si tu vezi, aproape instant iti vin caldurile, inima bate puternic si simti o furie de nestapanit, Problema e la tine, pentru ca in subconstient, tu crezi ca ala e mai bun ca tine, ca aspect, caracter, glume, etc, si crezi automat ca el e mai interesant ca tine, si ar putea sa ti-o fure, si toate gandurile astea se petrec in capul tau atat de repede, 2-3 secunde. Acum, tu nu trebuie sa iti dai voie sa te simti inferior fata de nimeni, nu iti otravii mintea singur incepand sa te compari cu respectivul, ai calitatile tale, si daca vrea va ramane in viata ta, daca nu, nu, nu sta niciodata cu frica ca vei pierde o persoana, concentreaza-te pe tine si creste-ti increderea in tine, lasa fetele deoparte, fa ce iti place si lucreaza la tine, in fiecare zi sa fii mai bun decat cel care ai fost ieri, singura competitie e impotriva ta, exclude din minte lumea din jurul tau, si nu te compara cu altii, compara-te doar cu tine cel de ieri, si fii mai bun azi, citeste psihologie motivationala, si scoate-ti din cap gandul ca trebuie sa depinzi de un partener, inainte sa intri intr-o relatie, trebuie sa fii fericit singur, astfel, vei putea oferii, iar in cazul in care relatia se va sfarsii, tu vei sta linistit, pentru ca nu depinzi de partener, poti fii fericit in continuare si singur.

| Getter123 explică (pentru MarianWLF):

Am inteles ce ai dorit sa spui, timpul a trecut si gelozia normal ca a mai disparut, sunt prea imatur sa-mi dau seama de anumite lucruri inca.Ea nu a iesit cu un baiat, a iesit cu o fata, aflasem mai tarziu.Ea nu prea avea prieteni baieti, eu fiind singurul baiat cu, care vorbea, restul fiind colegi, nu imi imaginam ca e el mai bun decat mine ci imi era doar foarte frica sa n-o pierd, aveam prea multe stari sa mai pot gandi, nu stiu, am iubit-o foarte mult, a fost cea mai durabila si frumoasa relatie, ii puteam verifica telefonul etc dar ea cand a spus sa fac ce vreau, m-am gandit ca ei nici macar nu-i pasa de mine, asa am gandit eu.Problema este ca eu am foarte rar parte de relatii si ofer multa afectiune si iubire.Relatiile mele sunt foarte seci, pana cand a venit ea, dupa ea la fel, relatii seci, 1 saptamana, am patit sa se desparta de mine doar din cauza ca, "prietena ei" m-a considerat urat si multe alte chestii happy la capitolul fete sunt praf doar din cauza ca nu vorbesc, fetele nu se simt bine in preajma mea, nu stiu de ce.Insa eu dupa despartiri daca cineva ma intreaba de relatie, ce s-a intamplat sau orice, imi vorbesc fostele doar de bine, insa ele, am auzit de la niste prieteni ca multe foste ma vorbesc pe la spate de anumite lucruri pe care nici eu nu stiu sa le fi facut.Scuze ca am scris mult si am sarit dintr-un subiect in altul dar aici am vrut sa intelegi cum sta treaba cu mine )) mersi!

| MarianWLF a răspuns (pentru Getter123):

Ce spun altii e treaba lor, tu priveste in fata, de multe ori facem prostia sa oferim la inceputul relatiei tot, inima pe tava, si asta e o mare problema, ofera treptat, si tempereaza-te, nu iti da voie sa te indragostesti nebuneste, te poate ucide am patit laughing

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i nimic, cand vei pierde destul in viata, ei realiza ca gelozia este o boala psihica graba, acre-ti va aduce numai nefericire si vei invatat cum sa ti-o controelzi si sa iti folosesti creierul, inainte de a lasa temperamentul coleric, sa te domine.
Tu nu suferi de depresie, ci de o mare frustrare ca nu potis a controlezi si sa domini pe cineva, pe care o iubesti.
Din pacate, doar o proasta ar accepta sa fie dominata controlata si manipulata, ca o fata normala la cap, fuge de un barbat gelos sau coleric, ca tine.
Aici nu-i vorba de lipsa experientei, ci lipsa bunului simt si a educatiei, ca nu sari la concluzi, inainte sa aflii adevarul. Apoi, in dragoste, cand iubesti cu adevarat, acorzi incredere persoanei iubite si eviti sa o ranesti, sau sa o faci sa sufere.
Nu-i nimic, vei invatat tu din necazurile astea, pe care ti le-ai provocat singur, ca pe viitor sa nu le mai repeti niciodata.

| Getter123 explică (pentru Violleta2022):

N-am inteles nimic
am abia 17 ani, cum sa-mi controlez eu iubita? o lasam sa faca ce vrea laughing

| Violleta2022 a răspuns (pentru Getter123):

Si atunci, cum explici atitudinea ta? Uite aici?
"...am devenit gelos crezand ca ma inseala, fiind naiv, nervos si gelos am intrebat-o, ce ar face daca ne-am desparti, a spus sa fac ce vreau, la nervi si toate sentimentele alea amestecate, m-am despartit de ea, mai tarziu regretand, dupa vreo 2 ore"
Asta este un comportament de om bolnav, gelos, innebunit ca-i scapa victima de sub control... reactionand imediat.

| Getter123 explică (pentru Violleta2022):

Bolnav nu, gelos da, innebunit ca-mi scapa victima, deloc.Ca sa intelegeti, eu o iubeam enorm si nu doream sa o pierd, despartirea a fost un moment de confuzie, din moment ce a spus sa fac ce vreau, am simtit ca ei nici macar nu-i pasese de mine, asta am dedus pe moment.Au trecut 2 ani si gelozia a disparut radical, nu total, problema de baza este inca dorul de persoana respectiva, eu doar am povestit ce s-a intamplat happy

| eckblume a răspuns:

Lucreaza la stima de sine. Simti o neincredere in tine si aparent nici in ceilalti nu ai incredere. Crizele de gelozie sunt foarte enervante din punctul meu de vedere. Din moment ce ti-ai ales persoana iubita, ai ales pe cineva care te iubeste (ma rog, e ideal sa ai alegeri bune, adica sa existe respect, loialitate,...). Tu fiind gelos nu iti dai seama ca persoana de langa tine nu rezista sa fie privita suspect mereu.
Ai facut obsesie pentru ea si e nasol. Ocupa-ti timpul cu activitati. Nu stiu ce varsta ai, dar inscrie-te la cursuri care te-ar interesa, mergi cu baietii in oras, colectioneaza ceva. Asculta muzica, mergi in excursie cu ai tai. Cred ca stai in mare parte doar in casa si de asta ai mai putine sentimente pozitive. Mergi la sala, sa faci ceva sa ai mintea ocupata. Vei mai intalni si alte fete. Poate mai dureaza pana o intalnesti pe cea potrivita.