| AnaaaaaConstantin22 a întrebat:

Buna TPU. Daca am facut sex neprotejat fara ejaculare in vagin in a 5 a zi a intarzierii ciclului, are rost sa iau pastila de a doua zi? Dau funda

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect este un categoric NU, deoarece :
1.) - chiar si in cazul in care ciclul tau menstrual este foarte neregulat/dereglat probabilitatea sa fii in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual actual este extrem de mica
2.) - de asemenea sarcina NU se poate forma nici in cazul in care sexul neprotejat este intretinut in zilele fertile, dar in mod sigur sperma NU este ejaculata in vagin.
Avand in vedere cele 2 motive mai sus amintite, folosirea pastilei contraceptive intr-un astfel de caz ar reprezenta din partea ta o grava si crasa IRESPONSABILITATE, fiindca cu buna stiinta ti-ai ''ortravi'' organismul cu hormoni sintetici cu totul/absolut INUTIL.
Sanatate!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Constat ca ai mentionat si luna trecuta ca ti-a intarziat ciclul cu 10 zile, ceea ce ma duce cu gandul la faptul ca tu nu ai habar ca ai ciclul de tip NEREGULAT, neputanud-se calcula niciodata data urmatorului ciclu si nici ovulatia sau perioada fertila.
Foloseste prezervativul ca nu te musca sau mananca, dar te protejeaza de o sarcina, la anisorii astia.
Macar sa-ti termini liceul, ca timp de sex tot o sa ai pana la adanci batraneti.

| AnaaaaaConstantin22 explică (pentru Violleta2022):

Okay multumesc happy dar spre informarea ta, eu nu am intrebat asta.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AnaaaaaConstantin22):

Tot spre informarea ta, ar trebui sa iei un calcul un lucru extrem de important tie, care ti-ar elucida misterul de ce nu vine ciclul regulat, cand el este de TIP NEREGULAT.

Recomand sexul cu prezervativ pentru a te proteja, nu a lua pastila de a a doua zi, dupa ureche, mai ales cand ai ciclul de tip neregulat si nu se poate ghicii cand este ovulatia.

| Floridori a răspuns:

Sarcina se poate forma numai daca fata/femeia este in perioada fertila si doar daca sperma ajunge in vagin in acea perioada.
Daca exista siguranta ca sperma nu a ajuns in vagin, ce sens ar avea sa bagi in corp o bomba hormonala?!

Asta cu a cincea zi a intarzierii ciclului nu prea am inteles-o, dar daca de obicei ai un ciclu regulat si acum a intarziat, poate ca exista deja o sarcina sau poate fi o dereglare hormonala.
Daca ciclul tau nu este unul regulat, atunci nu se poate vorbi de intarzieri si nici nu se poate estima data la care va incepe urmatorul, la fel cum nu se poate estima perioada fertila.In acest caz, daca partenerul nu are capacitatea de a controla ejacularea sau obisnuiti sa repetati actul sexual la mai putin de 4 ore fara ca el sa fi urinat intre timp, ar fi mai bine sa folositi prezervativul.

| AnaaaaaConstantin22 explică (pentru Floridori):

Am facut 3 teste de sarina in fiecare saptamana ( azi dimineata l-am facut pe al treilea ) toate negative. nu cred ca ar fi vorba de o sarcina

| Floridori a răspuns (pentru AnaaaaaConstantin22):

Eu am zis doar...
Daca tu ai un ciclu perfect regulat, atunci astazi ar fi trebuit sa fie pozitiv ( a cincea sau a sasea zi de intarziere) daca era vorba de sarcina.
Atunci poate fi vorba de o dereglare hormonala.
In general mici diferente de +/-2 zile sau o singura intarziere de pana la 10 zile nu ar trebui sa reprezinte motiv de ingrijorare, insa daca aceste lucruri se vor mai repeta in urmatoarele luni, ar fi bine sa vizitezi atat un medic endocrinolog, cat si un medic ginecolog.

Daca NU ai un ciclu regulat, cel mai bine, efectuezi testul dupa 21 de zile de la contactul sexual.
Insa daca nu ai un ciclu regulat, nici nu pot intra in discutie "intarzierile" deoarece nu exista un reper fix si nici o lungime fixa a ciclurilor pentru a putea determina cand va incepe urmatorul.

Dar repet, indiferent de situatie si de perioada in care te-ai aflat in momentul actului, daca exista siguranta absoluta ca sperma nu a ajuns in vagin, sau nu s-a repetat actul sexual fara ca partenerul sa urineze intre timp, atunci NU are sens sa iti dereglezi si mai tare activitatea hormonala cu o astfel de pastila.