| Emy6969 a întrebat:

daca in data de 18.06. 2016 am facut sex neprotejat, si menstruatie imi vine in data de 28 sad trebuie sa iau anticonceptionalele din prima zi de menstruatie? sau pot astepta pana a 2-a luna ca sa pot face un test de sarcina dupa prima menstruatie?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca doresti ca pe viitor sa folosesti ca metoda contraceptiva pastilele AC, atunci da intr-adevar este recomandat ca administrarea acestora sa se faca cu incepere din prima zi de menstruatie, adica prima zi a noului ciclu menstrual. Insa iti amintesc ca folosirea pastilelor AC se face doar dupa efectuarea unor analize medicale obligatorii (de coagulare a sangelui, examen mamar, si analize hormonale) pentru a se stabili profilul tau hormonal si pe baza acesteia medicul ginecolog sa poata alege si propune cel mai compatibil/indicat produs AC. Testul de sarcina il poti efectua indiferent daca folosesti sau nu anticonceptionale, din momentul in care se poate face acest lucru pentru ca rezultatul sa fie unul corect/valid. In cazul tau particular prima zi in care vei putea face testul de sarcina ar fi data de 10 iulie. Daca ciclul tau menstrual este unul bine REGLAT si s-a produs mereu la data calculata, inseamna ca si in acest ciclu menstrual posibilitatea de a se naste/forma o sarcina teoretic este exclusa, deoarece sexul din data de 18 iunie a avut loc la 4 zile dupa ovulatie, si intr-un astfel de caz/situatie nu a mai putut sa aiba loc nicio fecundatie. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca tu esti acum taman in perioada fertila, cred ca menstruatia nu-ti va mai venii deloc, fiind deja insarcinata.

Ca atare, anticonceptionalele nu mai sunt necesare!

Oricum, anticonceptionalele se iau din prima zi a ciclului menstrual, sau la terminarea lui, depinde de ce anticonceptionale iei si cum sunt prescrise de medic.
Unele se iau inainte de menstra, altele dupa menstra, fiecare are dozajul ei hormonal si trebuiesc luate exact dupa cum spune medicul.

| LoveTheWayYouLie1 a răspuns:

Este posibil să finramas însărcinată. Dacă folosești AC în acest caz, copilul nu va fi eliminat dar poate rămâne cu malformații.