| NiculaiMarianTraian a întrebat:

daca iubitei mele i-a inceput ciclul pe data de 3 decembrie imi puteti zice daca pe data de 24 decembrie va fi in perioada infertila?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a se putea formula un RASPUNS obiectiv si CORECT si nu doar simple pareri sau presupuneri cu totul subiective si mai mult sau mai putin eronate, incorecte, (asa cum ai si primit deja), in mod obligatoriu trebuie sa fie stiute/cunoscute urmatoarele :
-- care este tipul ciclului menstrual al iubitei tale, adica daca este de tip REGULAT sau NEREGULAT,
-- daca este NEREGULAT in acel caz NU se poate stabili in ce zi se va produce OVULATIA si ca urmare NU se poate determina care vor fi zilele PERIOADEI FERTILE,
-- daca este REGULAT in acel caz trebuie sa precizezi care este lungimea ciclului menstrual ca numar de zile intre 2 menstruatii succesive.
Numai daca vei oferi aceste informatii strict necesare si cu totul obligatorii, se va putea formula un RASPUNS atat obiectiv cat si corect. Sanatate!

| Alexia1208 a răspuns:

Bună! La aproximativ 2 săptămâni după ultima zi de menstruație începe perioada fertila. Dar atenție, PERIOADA FERTILA ESTE DIFERITĂ DE LA ORGANISM LA ORGANISM. Sunt multe aplicații pe care iubita ta le poate instala pe telefon. Acolo introduce data primei zile de menstruație, câte zile durează menstruația ei, când ar trebui sa aibă următoarea menstruație și tot acea aplicație ii calculează și perioada fertila.
Indiferent dacă este in perioada fertila sau nu, îți recomand sa porti protecție deoarece riscul unei sarcini nu este inexistent chiar dacă ea nu este la ovulatie atunci.
Multă sănătate și sărbători fericite!

| DrNemesis a răspuns:

Toti anii boss.Nu iti trada mana dreapta.