| Anemius34 a întrebat:

Bună TPU, dau funda! Dacă am luat prima pilulă anticoncepțională in a 4 a zi a menstruației, își mai face efectul după 7 zile?
Eu am citit pe prospect că își face efectul in 7 zile, daca iau pilula în 2-5 zi a ciclului menstrual.
Dar sunt în dubii.

2 răspunsuri:
| ElizaMirelaL a răspuns:

Hei!
Pilula de a doua zi trebuie luata după actul sexual propriu zis.
Acum dacă actul sexual s-a consumat in timpul menstruatiei are acelasi efect. Nu cred că menstra are vreo legătură. Important e sa fie luata imediat după actul sexual finalizat cu o ejaculare.

| Anemius34 explică (pentru ElizaMirelaL):

Eu mă refeream la anticoncepționale