| dorianfirea a întrebat:

De cateva saptamani sunt tot cu stres in minte deoarece eu si prietena mea avem o nelamurire.
Pentru inceput poate ar trebui sa va prezentam situatia noastra. Eu am 21 de ani, ea 20. Suntem impreuna de cateva luni, iar sex nu am facut deloc, nici protejat sau neprotejat. However, s-a intamplat odata ca am facut putin petting (cu lenjerie pe noi si fara ca aceasta sa fie umeda). De asemenea, s-a intamplat ca eu sa ejaculez, iar apoi m-am sters cu servetele umede foarte bine, si uscate. Apoi se prea poate sa o fi atins in zona vaginala cu degetele mele, desi m-am sters bine. Si prin atins ma refer ca am stimulat-o in zona labiilor si clitorisului, NU am introdus deloc degetetele in vagin. (repet, degetele mele le-am sters foarte atent). Chestia asta s-a intamplat in 27 octombrie.

Acum revin la problema... Ciclul ei este neregulat de obicei, iar ultimul a fost in 6 octombrie, atunci. Deci teoretic in 4 noiembrie ar fi trebuit sa vina... Nu a venit absolut nimic pana prin datile de 12-16 cand ciclul s-a manifestat doar foarte putin prin pete maronii. Tin sa spun ca m-am informat despre ce inseamna o posibila sangerare de implantare a ovulului si mi s-a spus ca aceasta tine de obicei de la cateva ore pana la maxim 2 zile, nu 4 zile cum au fost acele pete ce le-a avut ea. In datile urmatoare: 14, 23 si 3 decembrie, prietena mea a realizat trei teste de sarcina de calitate: doua teste surecheck si una barza. Am citit cu atentie instructiunile, am fost langa ea. Toate cele 3 teste au fost din urina de dimineata, exceptie cel din 3 decembrie a fost din a 2-a urina cred. Toate cele 3 teste au iesit Negative, aparand o singura linie in zona de control C de fiecare data, nici macar o urma de liniuta deschisa sau roz in cealalta parte. Acum din data de 4 pana prin 8 decembrie a avut din nou ceva gen menstruatie, cantitativ mult mai mult decat in noiembrie, dar de asemenea de o culoare rosie inchisa/maronie.

Tin sa mentionez ca nu am mai facut nici petting, nici altceva de atunci si am avut mare grija sa nu atingem pe acolo cu o eventuala ramasita de "sperma stearsa" pe mana.

Problema este ca amandoi am citit o gramada de postari aiurea pe internetul asta in care s-au spus ca testele de sarcina esueaza foarte des gen femei care au facut 4 teste de sarcina in zile diferite la 1 luna dupa actul sexual/intarziere din urina de dimineata, teste de calitate si totusi cu toate ca au iesit negative, ele erau insarcinate.

Eu unul vreau sa stiu parerea voastra si ma feresc sa merg la ginecolog intrucat nu cred ca este cazul. E posibil sa radeti insa asta este povestea mea sincera spusa si va rog frumos sa ma ajutati!

Intrebarile mele:
-Prietena mea a avut ciclu menstrual sau nu atunci in noiembrie cand a avut spotting maro putin, respectiv acum in decembrie cand a avut menstruatie asemanatoare dar mai cantitativa?
-Avand in vedere cele 3 teste de sarcina NEGATIVE facute intr-un interval atat de mare, din urina de dimineata, si fiind cam cele mai de calitate din farmacie, executate corect, care e sansa ca ea sa fie insarcinata, cu toate ca repet nu am avut nici o forma de act sexual decat posibilitatea ca sa fi ramas pe mana mea ceva sperma uscata stearsa de servetel umed?

Din cate stiu eu testele de sarcina au precizia de 98% inca din prima zi de intarziere...ok 2% poate fi sansa de esuare, dar chiar asa sa esueze de 3 ori una dupa alta in atata timp?

P.S: Absolut nici un simptom de sarcina nu a aparut in viata iubitei mele (ex greata, oboseala, pofte, urinare frecventa, dureri in spate), decat putine crampe abdominale cand a avut menstruatia maro.

Va multumesc si astept raspunsurile dumneavoastra!

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este insarcinata, cu siguranta.
Este cazul sa mearga la ginecolog pentru aceste menstruatii anormale, fara legatura cu pettingul sau actul sexual. La varsta ei, nu se accepta menstre neregulate, spotting si alte probleme, trebuie investigate imediat cum apar, e o problema de sanatate.

| corbulalbrosu a răspuns:

Menstruatii atipice si anormale se produc in toate cazurile in care una sau mai multe dintre organele aparatului reproducator feminin sau dintre glandele endocrine nu functioneaza in regim normal fiindca sufera de o posibila afectiune. In astfel de cazuri ciclul menstrual devine mai mult sau mai putin dereglat si drept urmare si procesul menstrual sufera modificari care uneori pot fi extreme si sangerarile devin atipice si complet anormale. Devine necesara atat consultatia endocrinologica ca si cea ginecologica fiindca doar procedand asa se poate rezolva situatia incerta din acest moment. Atat posibilitatea cat si probabilitatea de a putea exista o sarcina ipotetica se poate elimina definitiv avand in vedere rezultatele care au reiesit la ultimele 2 teste de sarcina care au fost efectuate in perioada adecvata. In concluzie se poate afirma ca in acest caz consultatia ginecologica este mai mult decat necesara. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Mare e grădina...
NU, nu e gravidă.
Și dacă tot nu crezi, du-o la ginecolog, poate acolo vă lămuriți.

| Emilian65 a răspuns:

In urma pettingului facut de voi nu poate sa fi gravida.

| dorianfirea explică:

Va rog din suflet sa tratati problema noastra cu seriozitate... chiar nu este o caterinca sau ceva de genul. Insa ar fi cel mai mare ghinion ca fara sex sau ejaculare pe/inauntru respectiv 3 teste esuate ea sa fie de fapt gravida! O sa mai facem un test maine din prima urina, adica data 15.12, la aprox 45 de zile dupa aceasta intamplare!
Singura explicatie ar putea fi ca testele de sarcina sunt de fapt vrajeala iar 98% este sansa de esec cu doar 2% sansa de reusita. Nu au fost teste de 2 lei. au costat 15 lei fiecare si de tip caseta/jet care am citit ca sunt cele mai bune. Hormonul hcg ar trebui sa fie in cantitate industriala pana acum daca era insarcinata dar noi suntem ingrijorati sa stim ce sa facem!

| Bogdan70001 a răspuns (pentru dorianfirea):

Mai frate tu trebuie sa intelegi ceva.Atata timp cat un barbat nu ejaculeaza IN vaginul unei femei nu poate fi insarcinata

| dorianfirea explică (pentru Bogdan70001):

Inteleg... problema e ca m-am speriat ca nu cumva vreun spermatozoid mai "viteaz" sa fii ramas acolo pe degetele mele dupa ce m-am sters si am ejaculat, astfel incat dupa cateva minute, cand am continuat sa o stimulez, sa fi ajuns in zona vaginului si sa fi ramas insarcinata... La cat de stresat sunt orice scenariu imi pare posibil! mai ales cu ciclul ala maroniu si putin din noiembrie

| Bogdan70001 a răspuns (pentru dorianfirea):

Pai ai zis ca nu i-ai bagat degetul IN vagin, deci si DACA sa zicem ca ar fi ramas el nu a intrat in vagin