| Aeri a întrebat:

Bună, TPU! happy
De ce expresia "majoritară" (din punctul meu de vedere) a bărbaților este "Toate sunt la fel!"?
După N relații eșuate, bărbații au tendința să arunce vina pe femei (nu zic că și femeile sunt uși de biserică) însă unii chiar nu se gândesc că poate motivul e la ei.

Răspuns Câştigător
| h3r a răspuns:

E un subiect greu... sunt multe de zis, dar predomină plictiseala la această oră, așa că ne limităm...
Cred că doar atât ar trebui să spunem pe moment: Rar vezi un bărbat sătul să vadă doar pramatii în jur, care să-și dorească o femeie serioasă și s-o caute, iar apoi când o are, s-o prețuiască! În rest, pentru ceilalți toate vom fi curve, prăpădite, proaste, naive, femei lăsătoare care nu-s în stare de nimic! Dar, pe care, le venerează și le iubesc necondiționat, le fac fericite, iar atunci când ele pleacă de lângă ei, ne bagp pe toate în aceeași oală și bineînțeles, nu se învață minte, tot la una ca fosta ajunge! De ce? Pentru că așa vor! Așa că să nu se mai comenteze pe acest subiect. Cum am fi noi și cât de mult am striga în gura mare la dezamăgire- „bărbații sunt niște porci", măcar mai suntem câteva care ne vedem de treaba noastră și care suntem în stare să-i așteptăm acasă cu masa pusă, pe care îi iubim necondiționat și le suportăm orice.

Tot mai multe pramatii, îi cred și pe ei, dar vina este a lor. Ei le aleg! ȘI PUNCT.

Și a da, pentru ceilalți care tot zic că și noi facem la fel....este o diferență între a fi făcut porc(nu cred că un bărbat e mai delicat sau sensibil decât o femeie, deci...) și dintre - toate-s la fel, toate-s CURVE.

| igrek a răspuns (pentru h3r):

Nu credeam ca voi da dreptate unei femei pe acest subiect! Bravo femeie!

| h3r a răspuns (pentru igrek):

Kiss.

42 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Dar te-ai intrebat vreodata si invers, de ce femeile spun "toti barbatii sunt porci" bazandu-se pe cateva relatii esuate? Si de ce se spune mereu ca barbatii inseala mai mult decat femeile, din moment ce in majoritatea covarsitoare a situatiilor este nevoie de o pereche pentru consumarea actului?
Toate aceste idei preconcepute se trag din tendinta noastra, a oamenilor, de a a generaliza, de a extrapola experientele noastre asupra tuturor celorlalti.

| Deeaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Pentru ca barbatii nu au gasit inca o femeie pe placul lor, ei plac doar curvele, si cand zic "toate sunt la fel" presupun ca se refera la absolut toate femeile, adica si mama si bunica si matusa etc ...Fraieri, mai pe scurt, este o diferenta "Majoritatea" nu includ toate femeile, cand zici toate ..se refera la toate.

| RAY a răspuns:

Ba toate sunteti la fel asta e adevarul

| Aeri explică (pentru RAY):

Exact ce spuneam. De ce sunt toate la fel?

| RAY a răspuns (pentru Aeri):

Eu asta observ daca voi observa altceva voi crede altceva

| Azµre a răspuns:

Aici e vorba de mentalitate și de influențele din afară... mulți bărbați ascultă în gura altor bărbați și din cauza asta apare problema misoginiei...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E mai usor sa arunci mortu' in gradina altuia, asa cum procedezi si tu tongue cel mai corect ar fi fost sa scrii a barbatilor si a femeilor. Vina o poarta naivii/naivele si cei/cele care nu fac diferenta intre vrajeala si sentiment...

| SunnyDay88 a răspuns:

Si femeile fac la fel.
e mai usor sa dai vina pe altii ca nu merge bine decat sa constientizezi ca tu esti singuul vinovat, din moment ce tu esti numitorul comun al tuturor relatiilor tale.

| Aeri explică (pentru SunnyDay88):

Aici sunt de acord. Cineva înțelegător, în sfârșit!

| RAY a răspuns (pentru Aeri):

Isi pot spune de ce cred asta daca vrei?

| Aeri explică (pentru RAY):

Uimește-mă!

| RAY a răspuns (pentru Aeri):

Observarile mele decurg din experiente propi,experientele altora,gandire logica
din experientele mele am observat ca fetele sunt materialiste, cauta numa frumosul,nehotarate
din experientele altora am observat ca femeia a inselat mereu barbatul,ca ea destrama relatia,minte,falsa,ipocrita etc
logic daca observarile mele sunt gresite asta e o sa recunosc poate o fi faptul ca n-am avut noroc nu stiu,n-am jignit pe nimeni, nu jignesc fetele, nu le urasc, dar asta consider in prezent, mai ales dupa o relatie in care am pus suflet metaforic mult

| Aeri explică (pentru RAY):

Wow, omule, calm! "femeia a inselat mereu barbatul, ca ea destrama relatia, minte, falsa, ipocrita etc" nu ți se pare că exagerezi? Iar puneți toate femeile într-o oală, ceea ce ne întoarce acolo de unde am plecat.
Dragilor, fără femei ce ați face majoritatea? Nu uitați că aveți mame, surori, rude care sunt femei minunate!

| RAY a răspuns (pentru Aeri):

Exagerea se face cand scrii toate eu n-am scris ca am observat en relati, ele sunt restul nu sunt, nu toata lumea e ca soramea frumoasa, inteligenta, culta

| Aeri explică (pentru RAY):

Păi vezi? Deci nu mai spune "FEMEIA" minte, e falsă, ipocrită, etc.

| RAY a răspuns (pentru Aeri):

Toti sunt falsi si ipocriti fie barbat sau femeie. niste curve umane

| RAY a răspuns (pentru Aeri):

Sunt si persoane pe care le respect care m-au ajutat in viata mult de tot,sunt si persoane care mi-au facut rau, mereu vad barfitori care imi vb frumos apoi ma barfesc, omul e o finta ipocrita fara scrupule, de asta ma conving mereu mai ales de crestini scuze daca esti crestina, desi nu ca am ceva cu fetele, eu consider ambele sexe la fel

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Toti suntem, nu toti sunt laughing)

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Si fetele isi pun o multime de statusuri filosofice dupa ce se despart:

"Nu imi pasa de el, mai sunt si altii." "Nu se mai gasesc baieti pe masura mea in ziua de azi!"
"Nu-mi pasa si nu mi-a pasat de el vreodata."(text scris printre lacrimi, ironic)
Lista poate continua.

| Aeri explică (pentru ViseleSmulgGratii):

Ăsta e orgoliu pur.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru Aeri):

Tocmai ti-am dat un exercitiu simplu(zic eu) de logica.

Hai ca-ti spun ce trebuia sa deduci:
Cum fetele zic la nervi unele lucruri, asa o fac si baietii.

| Aeri explică (pentru ViseleSmulgGratii):

Auch, m-ai dat pe spate cu logica ta.
Asta nu e vorbă de spus la nervi.
Dacă un băiat a venit la mine și s-a lăudat că de la începutul anului a avut minim 70 de relații de 2-3 zile (cred că totuși a exagerat) iar apoi spune că toate sunt la fel, asta nu înseamnă că problema e la el?

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru Aeri):

De ce n-ai inceput intrebarea cu acest prieten al tau?

| Aeri explică (pentru ViseleSmulgGratii):

Pentru că el este doar un exemplu din grămada de băieți pe care i-am întâlnit și au acest caracter/această părere (cum să o numesc).

| sayWhaaat a răspuns:

Pentru ca e mai scurt decat a spune "Majoritatea sunt la fel".

| unknøwn a răspuns:

Depinde la ce se referă prin replica asta.
În general e adevărat. Marea majoritate a femeilor au multe chestii în comun şi practic aceleaşi nevoi.
Bine, în cazul explicat de tine e altceva. E vorba frustraţilor care au luat ţepe de lapizde.

Răspuns utilizator avertizat
| varcolaccc a răspuns:

Acum sa fim sinceri ca mai zic unele, ca prefera baieti la locul lor. Dar se dau toate pe brazda dupa un trup frumos. Poate se lasa mai greu dar tot se lasawinking. Voi fetelor credeți ca dupa ce ati gasit baiatu care sa arate bine, e al vostru gata si ati dat lovitura? Dimpotrivă sa fiti sigure ca veți suferi.

| Aeri explică (pentru varcolaccc):

Și crezi că toate se uită la aspect? Dacă băiatul arată bine și când deschide gura spune numai tâmpenii, ce rost are? Sau dacă are un corp frumos și nu știe să aprecieze, ce te faci?

| varcolaccc a răspuns (pentru Aeri):

Ca sa stii sentimentele bat, gandirea, logica, priincipile. Daca tie ti se aprind calcaiele fara sa vrei dupa un tip care arata bine, crezi ca te-ar mai interesa asa mult si de restul calitatilor si defectelor... Doar daca esti puternica vei face fata daca nu vei ceda. Am întâlnit destule fete care au opinia asta si nu o respecta. Eu unu ma simt bine singur - o relatie = timp pierdut, o povara.

| Aeri explică (pentru varcolaccc):

La ultima parte te susțin total.

| varcolaccc a răspuns (pentru Aeri):

O relatie e cand esti sigur/a ca vrei sa intemeiezi o familie. Parerea mea ca celelalte relații sunt doar niste aventuri atât.

| Ankutzaaa a răspuns:

Depinde de barbati..cum ziceai si tu..altii dau vina doar pe femei ..neuitandu-se si la ei.
Barbatii astia ..cine ii mai intelegelaughing

| sunrises a răspuns:

Vinovati sunt amandoi...

- Femeia, solicită fidelitate din partea soţului (exclusivitatea relaţiei intime a lui ) pentru a avea certitudinea devotamentului şi a „iubirii".

- Pe când bărbatul, are o nevoie vitală de fidelitatea soţiei lui (exclusivitatea relaţiei intime a ei ). Este în mod special pentru el, o necesitate interioară, o problemă care ţine de IDENTITATE, o problemă ontologică. De această problemă va depinde echilibrul, liniştea şi fericirea familiei lui!

- Pentru el este important să-şi lămurească rolului şi locului pe care îl ocupă în sufletul, în „afectivul" soţiei sale, comparativ cu toate experienţele ei profunde! Pentru femeie, experienţele dinaintea familiei sunt mult mai nocive pentru viitoarea familie, deoarece, ea fiind mult mai vulnerabilă decât bărbatul, are întotdeauna o maximă implicare sufletească în sexualitate, pe când la un bărbat neînsurat, implicarea lui "sufletească" poate USOR tinde spre zero!

- Dacă soţul va simţi „afectivul" soţiei sale ca fiind impregnat de astfel de experienţe „profunde", se va simţi efectiv „sufocat". Niciodată nu va şti cu adevărat şi nu va putea pătrunde acolo. Incertitudinea lui va deveni nesiguranţă şi gelozie justificată, iar acestea sunt mai sufocante decât orice coşmar!

| Alexu9696 a răspuns:

Pai multe fete sunt la fel, la fel cum si multi baieti sunt la fel... nu exista o diferenta...

Cum exista si prosti la fel exista si proaste

Barbati care arunca vina pe femei si Femei care arunca vina pe barbati

Motivul e ca trebuie sa treci prin multe lucruri ca sa ajungi la perechea potrivita pentru tine!

| costelpopa94 a răspuns:

Pentru ca așa este.

| roxmiha9 a răspuns:

Eu niciodata nu am fost de acord cu replici de genul "toate-s la fel/toti sunt la fel" pentru simplu fapt ca nu e adevarat. Unde ati vazut voi 2 persoane identice din toate punctele de vedere?
Parerea mea e ca nici femeile si nici barbatii nu sunt usi de biserica, pentru ca asta-i treaba. Oamenii fac greseli.Si eu obisnuiam sa zic "toti baietii sunt la fel, nimic deosebit". Asta spui pana in momentul in care te indragostesti de unul si restul deja e inexistent.Te indragostesti de el pentru ca e DIFERIT (depinde de persoana, vorbesc in cazul meu acum), deci...depinde de experientele traite de fiecare persoana.
Pot spune doar ca intr-un final totul o sa fie bine, si veti intalnit persoana potrivita pentru fiecare dintre voi.