| Elide a întrebat:

de ce mi se pare atât de greu să menții o relație în ziua de azi? De ce se lasă oamenii influențați din cei din jurul lor atât de usor,de prieteni care te lingușesc si îți vor raul,care te manipulează in așa fel încât te despart de persoana pe care o iubești și se mai întâmplă și părinții să se bage, totul se duce de râpă,pe la ce vârstă credeți că o relație e pe bune și se poate ajunge la o familie? De ce sunt numai persoane puse pe distracție și aventuri, nimeni sa nu se mai implice, calcă pe cadavre pentru a-și atinge scopul,de ce oamenii nu mai au răbdare,nu mai vor să înțeleagă, nu se mai pun in locul celorlalți? Nu știu ce să mai zic, am ajuns la 21 de ani și mi-e teama că voi rămâne singură și dezamăgită de tot ce se afla in jurul meu,am dat de persoane total nepotrivite, care mi-au schimbat percepția asupra vieții și m-au făcut să mă închid în mine, m-am pus în carapacea mea sa nu mă mai rănească nimeni, ea nu-mi mai pese.

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Hai sa o luam cu inceputul.

De ce este atat de greu sa mentii o relatie in ziua de azi?
1. Corectie, este greu sa o mentii cu o persoana nepotrivita.
2. Urasc termenul asta de,, in ziua de azi". O spui de parca relatiile din trecut erau lapte si miere. In trecut oamenii nu se iubeau, casatoreau si nu isi mentineau relatia DIN IUBIRE ci DE GURA LUMII. Inainte erai de rasul lumii daca te prindea nu stiu ce varsta nemaritata si fara copii. Erai judecata chiar si de parinti,, Uite verisoara ta si celelalte 7 surori ale tale si cei 2 frati sunt la casa lor, au soti, au neveste, urmeaza acum si 5 copii fiecare, vecinu si vecina ce sa mai zic, numai pe tine nu te ia nimeni, ma faci de tot rasul". Intelegi unde bat? Acum tu avand 21 de ani esti relaxata, nimeni nu pune presiune pe tine si nici nu o sa puna in viitor cand o sa ai 30 de ani si poate o sa fii in aceeasi situatie. Deci am vorbit deja despre cum se cuplau. Acum ajungem la casatorie. Inainte muuuulte femei nu faceau sex decat dupa casatorie, iar daca barbatul le cerea asa ceva, majoritatea (daca nu chiar toate), le raspundeau cat mai pe scurt si cat mai pe romaneste (daca vrei sex, ia-ma de nevasta). Si omul, la cat de imfierbantat era si satul de,, stationat pe partea drepta", iti dai seama ca spunea,, da" in fata popei si stand intr-o mana. Toate astea doar pentru a primi sex, nu pentru ca ei iubeau acea persoana. Nivelul de disperare era asa de ridicat atunci, incat o lua de nevasta, o folosea de cateva ori si dupa o controla cum voia el. Ajungem la urmatoarea chestie, mentinerea relatiei. Deja ghicesti. Inainte divortul era considerat ceva rau si pacatos. Foarte multe femei stateau si suportau bataile barbatilor deoarece daca voiau sa bage divort, barbatul le batea si mai tare, popa poate nici nu accepta asta, iar daca cerea ajutor de la parinti, parintii nu o ajutau pe saraca femeie deoarece,, ii faceau de ras", pe ideea,, fata mea, te-ai luat cu el, cu el ramai, la mine in curte nu mai ai ce cauta". Deci era obligata sa stea cu el si sa accepta jignirile si bataile pe care le primea. Luand in considerare tot ce ti-am scris mai sus, tu in continuare mai crezi ca relatiile de pe vremuri erau mai bune? Evident, sunt si exceptii, nu zic ca nu, insa oamenii spun ca relatiile de atunci erau mai bune deoarece oamenii nu prea divortau (motivele ti le-am zis mai sus). Acum lumea, mai ales femeile, au sprijin, au ajutor, au protectie din partea autoritatilor (de tot ***), au drepturi, isi pot reface viata, nu mai sunt dependente financiar de un barbat. In ziua de azi orice femeie are posibilitate de a avea un job bine platit din care se poate intretine singura pe ea si pe copiii acesteia in cazul in care se casatoresc cu un barbat, fac copii dar acesta cu timpul devine un tembel. Este benefic si pentru copii deoarece chiar daca cresc fara tata, macar au parte de liniste in casa. Ar trebui sa fii fericita ca te-ai nascut acum si nu mai devreme. Macar acum exista barbati mult mai inteligenti, ingrijiti, glumeti, aveti posibilitati de a va distra impreuna, nu sa aveti in fiecare zi aceeasi rutina. Sculat de dimineata, dat mancare la animale, facut mancare si avut grija de copii. Eu sunt barbat si tot ma bucur ca m-am nascut in perioada asta. Asa mai tampita cum e ea, dar privesc partea buna. Ma bucur ca am posibilitate de a alege, exact cum o ai si tu. Poate esti sau nu virgina, dar in cazul in care nu mai esti, sa stii ca pe vremuri nu te accepta nimeni. Iti luati bataie de la sot in noaptea nuntii si dupa daca te duceai la taica-tu ti-o luai si de la el. In ziua de azi pe un barbat sanatos la cap nu il intereseaza deloc daca esti sau nu virgina. Bine. ar trebui sa stie ca sa aiba habar cum sa te ia laughing

De ce se lasa oamenii influentati de cei din jurul lor? Hah. de parca pe vremuri oamenii faceau lucruri pentru ca ASA VOIAU EI nu pentru ca ASA LE ZICEAU ALTII laughing. Uita-te si tu ce am zis mai sus cu exemplul ala de surorile si fratii care deja s-au casatorit. Fiica ramasa se casatorea de buna voie sau ca asa o bateau parintii la cap?
Oamenii se lasa influentati deoarece de mici nu au fost lasati sa gandeasca singuri si sa ia decizii singuri, sa incerce, sa dea fail si sa invete din propriile greseli. Mereu ascultau de altii, adica de parinti, deoarece ei sunt mici, prosti, nu stiu nimic si parintii stiu mai bine decat ei rolling on the floor. Nu au incredere in propriilor lor decizii si in propria lor persoana. Intervine vinovatia si teama de esec. Daca urmeaza sfaturile altora si nu merge bine, macar vina nu este a lor ci a persoanei care i-au sfatuit (cel putin asa cred ei). Eu am dat de femei care si la 20+ in continuare sunt fetitele mamei si sincer mi-e scarba de ele. Sa nu se inteleaga gresit, una este sa-ti asculti sfaturile parintilor si alta este sa te lasi controlata de ei.

Pe la ce varsta credeti ca o relatie e pe bune? Orice raspuns care o sa contina o cifra, te rog nu-l baga in seama. Cea mai potrivita varsta pentru asa ceva este atunci cand esti matur, cand ai o inteligenta emotionala dezvoltata, cand te iubesti si respecti pe tine si cand esti independent (adica nu o sa devii niciodata dependent de partener. Fie dependent emotional sau financiar). Multi o sa-ti spuna ca de la 25 sau chiar de la 30. Vai de mine, daca abia atunci se maturizeaza ei si isi dezvolta inteligenta emotionala, e nasol RAU DE TOT.

Luand in considerare ce am zis si la sfarsit cu faptul sa nu fii dependent financiar de partener, eu zic ca se poate incepe chiar de la 18. Acum tu poate o sa zici,, pff da, fix de la 18, vezi sa nu". Eu am zis ca SE POATE, nu am zis ca TOATE persoanele o sa fie mature la varsta de 18 ani. Sunt unii care si la 30 de ani nu se maturizeaza si le lipseste empatia. Deci te rog eu, nu mai judeca maturitatea unui om in functie de varsta. Varsta nu are nicio treaba cu maturitatea. Eu sincer sa fiu la 18 ani eram bata, praf, varza, dar am primit o palma atat de tare incat mi-a intors capul si asa am inceput sa ma dezvolt. M-am schimbat extrem de mult in ultimul an, nu am atins varful muntelui, dar pot spune ca am o gandire foarte buna pentru varsta mea de 19 ani.

Nu este nimic gresit daca vrei sa te distrezi, sa ai aventuri, prieteni cu beneficii si asa mai departe atat timp cat esi sincer cu acea persoana. Este gresit daca minti persoanele cu care doresti sa experimentezi asa ceva. In plus, vina le apartine si persoanelor care cica,, au fost mintite". Ce vreau sa zic cu asta? Este ca unele persoane daca ies o data, de 2 ori, de 5 ori cu cine si mai au si un contact intim, deja se cred intr-o relatie cu acea persoana sau cel putin spera la una, iar daca acel lucru nu se intampla, se simt tradate, mintite sau folosite. Eu nu imi fac planuri cu nimeni pana nu vorbim serios despre chestia asta, cum nu ar trebui sa iti faci nici tu.

De ce oamenii nu mai au rabdare? Depinde ce intelegi tu prin rabdare. Asta cu rabdarea, da, este de inteles, dar de cele mai multe ori este si o prostie. Multe femei ii pun pe barbati la diferite teste de ****, care bineinteles consta si in rabdare dar fara niciun scop, sau niciun sens. Mai este si prostia aia,, daca ma iubeste cu adevarat, ma asteata". Ba da-te dracu? Da cine se crede? rolling on the floor In rest sunt de acord in ceea ce priveste rabdarea, atat timp cat e de bun simt. In sensul ca, sa avem rabdare sa ne cunoastem sau pana ne acomodam unul cu celalalt. Daca rabdarea asta este folosita cum si cat trebuie, sunt mari sanse sa ajunga la ceva frumos. Dar cand dai de o pustoaica cu care trebuie sa vorbesti pe net 3 luni pana sa accepte o invitatie in oras, deja ti se ia. Apropo, oamenii in trecut aveau rabdare deoarece alta posibilitate nu aveau.

Teama de singuratate sa stii ca te poate impinge sa faci alegeri nepotrivite in ceea ce priveste partenerul. Mie nu imi este teama de singuratate. Nu zic ca imi place, nu-mi place DELOC, dar o ACCEPT, intelegi? In ceea ce priveste o relatie pe termen lung eu sunt pe ideea,, daca se intampla bine, daca nu asta este". Adica nu as lua orice terminata doar pentru a-mi umple acel gol din interior si sa nu ma mai simt singur. Una este cand esti impreuna cu cineva pentru ca iubesti acea persoana si alta e cand esti egoist pe ideea,, mhm, nu prea tin la tine, dar hai ca te iau pentru ca nu-mi place singuratatea ".

Pe viitor ti-as sugera :
1. Schimba-ti perceptia asupra,, zilelor noastre", nu in totalitate, ci o mare parte din ea. Bucura-te ca ai libertate.
2. Nu-ti mai fa sperante degeaba si prea repede. Cand intalnesti un barbat cu care faci una, doua si va intelegeti bine, nu-ti fa deja filme cu locatia nuntii voastre si nu-ti pune increderea in el. Daca deodata nu o sa te mai bage in seama sa nu ramai surprinsa sau dezamagita. Daca nu accepti asa ceva, ar trebui sa afli de la bun inceput ce intentii are el cu tine sau de la o femeie. Atentie, nu ii da pe tava ce vrei tu, deoarece daca este sobolan, el poate sa-ti spuna povestea nemuritoare pe care vrei tu sa o auzi. Adica tu daca-i spui,, ba, eu vreau casatorie" el poate sa joace rolul ala de barbat super familist si loial numai ca sa se foloseasca de tine. Deci ai grija. Fii si atenta la CUM ZICE, nu CE ZICE. Invata sa citesti oamenii. Eu am ajuns intr-un punct in care doar ma uit la o persoana si deja stiu daca eu ma potrivesc cu ea, daca-i mai aud si vocea cu atat mai bine.
3. Renunta la teama de singuratate si invata sa fii independenta. Adica sa nu depinzi de compania unui barbat. Sunt multe femei care sunt intr-o relatie cu iubitii si sotii lor iar acestia se comporta necorespunzator, insa ele prefera sa stea in mediul ala toxic deoarece nu suporta singuratatea. Nu fii ca ele si invata sa pui piciorul in prag. happy
4. Socializeaza mai mult, iesi, cunoaste oameni noi, mai baga-te si tu in seama ca nu ti se intampla nimic. Daca vezi pe social media un barbat serios, scrie-i ca nu ti se intampla nimic.
Succes!

| Anon31241212 a răspuns (pentru Nemessys):

Bravo! Cel mai complet raspuns. Ai mare dreptate in tot ceea ce spui.

| Nemessys a răspuns (pentru Anon31241212):

Mulțumesc mult! happy

Răspuns Apreciat de Editori
| Anon31241212 a răspuns:

Buna! Sunt in aceeasi situatie ca si tine. Am stat am analizat, sa vad unde gresesc, incotro sa o apuc. Mi-am pus toate sperantele intr-o relatie la distanta, care s-a dovedit a fi un esec. Iti dai seama fiecare dintre noi tanjim dupa iubire. Nu sunt genul de persoana, care se arunca in relatii doar de dragul de a fi cu cineva, poate de aia dezamagirile au fost si pe masura. Eu totusi cred ca intr-o buna zi, cand ne asteptam mai putin, o sa se iveasca si persoana care o sa ne iubeasca si o sa ne aprecieze. De ce nu dureaza relatiile? Infidelitati, nu doar sexuale, ci si emotionale, minciuni, ascunzisuri, asta destrama relatii. Dar pana la urma, daca nu ar exista obstacole, chiar vom stii daca merita efortul? Daca este ceva real? Ce e al tau e pus deoparte, crede-ma. Ce e bun nu vine niciodata usor, trebuie sa faci compromisuri, dar trebuie sa existe in primul rand comunicare si sinceritate! Incearca sa gandesti pozitiv! Poate suntem si la varsta la care inca nu ne-am maturizat complet. Sper sa-ti gasesti fericirea alaturi de cine merita si te apreciaza! Pwp

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Interesul poarta fesul. Daca ai de gand sa ramai asa incearca sa faci o cariera buna sa castigi 2000€ imposibil nu e ba chiar se poate numai sa te interesezi bine si apoi iti permiti un apartament si o masina scumpa nu orice ieftineala apoi traiesti viata. Asa m-am orientat eu si o duc destul de bine, nu merge o relatie? Atunci impresionez parasutele cu masina mea le tavalesc si valea calugareasca, calatoresc ma simt bine am spatiul meu si libertatea absoluta. Asa am ajuns sa nu avem incredere in nimeni, am ajuns materialist recunosc imi plac banii si nu mai pun pret pe sentimente pentru ca am fost tradat 1 data in viata apoi dezamagit de alte ocazii nu a iesit cum trebuia sa fie, si asa am ajuns - cine vrea sa iasa cu mine trebuie sa aiba un nivel de viata similar nu accept orice ieftinitura sa se foloseasca de mine.

| Ofiintă a răspuns:

Nu există o vârstă determinată pentru ca să ai parte de o relație stabilă. Unii au relații incă din adolescență, alții sunt trecuți de 20 de ani și nu au pe nimeni din punct de vedere emoțional.
Sunt multe femei aflate in situatia ta, printre care și eu la 23 de ani.
Sunt constientă de faptul că nu este tocmai plăcut ca si la anii tăi să nu ai pe cineva alături.
Eu gândesc astfel, decât să mă simt singură în interiorul unei relații, prefer singurătatea cu mine însămi.
Important este să nu te focusezi pe trecut intr-un mod negativ. Ci dimpotrivă, ca de acum inainte sa eviti barbatii in preajma cărora nu te simți bine.
Din nou, să nu te focusezi pe acest aspect, ci incearca sa gasesti pasiuni care sa iti ocupe timpul.
Restul vin de la sine!

| ania a răspuns:

Și eu la 19 ani am fost într=o mare depresie sentimentală, am crezut că se temină lumea dar la 22 de ani am devenit preitenă cu soțul meu și peste 11 luni ne/am căsătorit, Te încurajez să te rogi lui Dumnezeu pentru viitorul tău soț, când am citit jurnalul soțului meu am văzut că el de la 19 ani se ruga pentru soția lui, deci cu 5 ani înainte de căsătorie.

| Crackman a răspuns:

Cauta, mereu exista o persoana acolo pe stilul tau.
21... nu intra in panica inca, mai ai pana la 27 sa iti faci problema, asta necesita timp.
Plus de ce lumea nu mai are rabdare... este ca natura umana a ajuns de asa natura pe repede inainte. Asa ca cu putina rabdsre mergi si cauta ce vrei.
Ps : 25 de ani si am gasit dupa 4 ani de cautari?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei!

Oamenii pot fi influențați într-adevăr, dar asta doar dacă ei se lasă influențați.

Ți-au schimbat percepția asupra vieții din nou, pentru că tu i-ai lăsat să facă asta.

Se lasă influențați de către părinții pentru că sunt atașați de ei si nu pot acționa independent, nu au o personalitate formată si au probleme emotionale si tot timpul simt nevoia să fie ghidați astfel ajung sa faca precum se vrea in loc sa faca precum vor ei.

Nu traiesc viata lor, trăiesc viața altora.

Și mie mi s-a întâmplat lucrul ăsta cu fosta mea prietenă și este într-adevăr dureros, însă până la urmă este o experiență din care învățam.

Dacă până acum am avut parte de experiențe mai puțin plăcute nu inseamna ca niciodată nu vom avea parte de experiențe plăcute in adevărul sens al cuvântului.

Succes!

| Catalin77945 a răspuns:

Viata e dura, dar o sa gasesti pe cineva care sa nu fie influentat asa usor

| MPersephone a răspuns:

Oamenii sunt meschini. Nu pot reda cat de mare e nevoia mea de a ascunde multe detalii despre relatia mea fata de practic toate persoanele din jur. Oamenii distrug tot ce e frumos. O viata privata e o viata fericita. Dar cred ca trebuie sa ramanem cat mai pozitivi, sa nu ne amestecam cu toti care si-au pierdut culoarea. Sa iubim, dar sa fim precauti.

| RazvanLegendaVie a răspuns:

Prefer să fiu singur decât cu sute de prieteni falși care mă lingușesc pentru că sunt deștept sau alt motiv. Dacă chiar dorești să îți găsești fericirea atunci trebuie să înveți să zici "Nu" și să scapi de toți falșii din viața ta. Așa am făcut și eu, acum nu mă mai deschid fiecărei persoane pe care o cunosc, chiar dacă mă cunosc cu ea de o viață prefer să aleg persoana potrivită decât șarpii. Sper că ai înțeles esența.

| mdc98 a răspuns:

O persoana matura, independenta, integra, cu capul pe umeri nu se va lasa influentata de catre nimeni in relatia cu persoana iubita.
Deci totul porneste de la caracter, atitudine, educatie etc.

| NyanMei a răspuns:

Niciodata sa nu dezvalui detalii despre relatia ta. Cel mai bine este sa o ti ascunsa de ochii lumii deoarece, lumea se baga, critica, baga strambe. Nimeni nu trebuie sa stie cat sunteti voi de fericiti pentru ca sunt invidiosi pe ceea ce nu au. Si chit ca poate pare greu de facut asta, dar nici prietenei tale cele mai bune nu este nevoie sa ii povestesti ce faci cu prietenul tau (atunci cand este vorba de o relatie serioasa si sanatoasa, nu una toxica). Si stai linistita ca si eu am dat pe vremuri de zeci de tipi total nepotriviti, care voiau doar sa profite, care acum se comportau frumos si dupa brusc parca nici nu te cunosteau, tipi care erau obsedati si sufocanti etc. Important este sa nu te dai batuta. Vorbeste cu cat mai multa lume, dar atat! Nu te arunca in bratele primului tip. Cunoaste si alege cu grija. Nu e nimic rau sa vorbesti cu baietii. Important este sa incerci sa faci alegerea corecta. SI inca ceva, nu pune la suflet prea repede, stiu ca e greu pentru noi, fetele, sa nu punem la suflet imediat cand vorbim cu un tip, dar crede-ma, incearca sa fii putin nepasatoare la inceput (astfel nu vei avea de suferit in cazul in care tipul e din nou o alegere proasta). Oricum, o sa stii cand ai intalnit baiatul potrivit. Vorba bunicii mele: daca chiar isi doreste sa fie cu tine, ar strabate si muntii ca sa te vada! happy