| Miroiu_Andreea_1978 a întrebat:

De ieri tot ma dor rinichii si spatele. Oare o sa imi vina prima menstruatie? Au inceput aceste dureri (simptome) de cand mi-a zis o femeie ca nu mai e mult si o sa imi vina. Poate m-am speriat si de aia ma doare burta si spatele.dar faza e ca atunci cand ma doare spatele, incepe sa ma doare si unul dintre picioare.m-am gandit ca durerea aceasta de spate este de la vreme..este o optiune si aceasta..nush ce sa fac..sunt dezvoltata si sincera sa fiu as vrea sa imi vina menstruatia..eu am inceput sa port cate un absorbant la mine..menstruatia te poate lua oricand prin surprindere..scuzati-ma ca scriu atat, dar numai aici ma pot descarca! Cu mama imi este rusine sa vorbesc. As vrea cat mai multe raspunsuri. A da..mai vreau sa va intreb..la voi cum a fost prima menstruatie? Scuzati-ma daca am mai scris unele cuvinte gresit!
Si scuzati-ma daca am ales categoria gresita!
Heeeelpppp meee!
P.S cel mai bun raspuns FUNDAAA!

Răspuns Câştigător
| Mrfear a răspuns:

NU! Durerile de rinichi sid e spate nu sunt de la menstruatie!
cand iti vine menstruatia te doara burta, in partea de jos si in parti, la stinghia picioarelor!
Nu stiu ce varsta ai, dar ciclul menstrual iti vine la aceeasi varsta la care i-a venit si mamei tale, de aceea te sfatuiesc sa vorbesti cu ea, pentru ca, doar ea este in satre sa-ti spuna clar cand iti vine menstruatia.
Oricum, este vremea ca mama ta sa discute cu tine despre problema asta si nu faci nimic gresit daca o intrebi, dimpotriva, poate ea nu-si da seama ca are o fetita acasa, care a crecsut si este femeie in devenire, sa inceapa sa-i faca educatie sexuala.
Deci, fara jena, intreba-o pe mama ta!
Incepe prin a-i spune ca te doare spatele, arata-i unde si intreba-o daca are idee de la ce este.

| Miroiu_Andreea_1978 explică (pentru Mrfear):

Am 11 ani..Mersi pentru raspuns.dar eu sunt dezvoltata pentru varsta mea.iar mama la 11 ani a rata ca la 8 ani.mie lumea imi da vreo 12/13 ani.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Miroiu_Andreea_1978):

Daca esti tu cea din poza, nu arati foarte dezvoltata, chiar arati ca un copilas de 11 ani.
Nu stiu cine iti spune tie asta, dar mie, imi pari a fii un copilas de 11 ani, nu mai mare!

| Mrfear a răspuns (pentru Miroiu_Andreea_1978):

Daca lumea iti da 12 ani iar tu ai 11 nu vad problema, e diferenta prea mica eu am 13 lumea a crezut ca am 12, dar nu s-au mirat cand am zis ca am 13, e diferenta mica, nu e ca si cum ai 11 si ti-au dat 15-16...

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varsta ai?

| corbulalbrosu a răspuns:

De obicei organele de reproducere isi incep maturizarea cu 1-2 ani inainte de producerea primei menstruatii prin aparitia unor modificari specifice ale corpului tau care sunt de natura atat fizica cat si hormonala. De obicei apropierea inceperii menstruatiei este semnalata de aparitia scurgerilor de secretii vaginale care umezeasc zona vulvei (adica interiorul vaginului si intre labii) si va pateaza chiloteii in portiunea care este in contact cu "pasarica" insa sunt scurgeri absolut normale care prevestesc aparitia menstruatiei intr-un viitor "incert" insa nu foarte indepartat. Menstruatia este un proces fiziologic care incepe la varsta pubertatii, in jurul varstei de 10-12 ani si se produce ciclic/periodic si se va repeta de-a lungul vietii femeii pana la aparitia menopauzei care se instaleaza jurul varstei de 48-55 de ani. In general menstruatia apare in momentul in care fetele ajunge la pubertate si incep sa li se dezvolte sanii si apare pilozitatea de la subrat si de la "pasarica". Acest lucru se produce de obicei in jurul varstei de 11-12 ani insa se poate produce mai devreme cu 1-2 ani sau mai tarziu pana in jurul varstei de 16 ani. In cazul in care fata intretine relatii sexuale inainte de a avea prima menstruatie, acest lucru nu va influenta aparitia menstruatiei la o data ulterioara. Prima scurgere menstruala s-ar putea sa fie semnalata prin dureri abdominale si simptome premenstruale de intensitate variabila urmate de scurgeri de menstra care de regula sunt extrem de slabe si totul se poate reduce pur si simplu la cateva picaturi de sange de culoare mai inchisa la culoare, maronie si chiar urme/resturi de tesuturi mucilaginoase. In cazuri rare scurgerea poate fi si mai consistente si sa curga 1-2 zile, dar aproape sigur in acest mod se prezinta de obicei inceperea primei menstruatiei care medical se numeste menarha. Cind apar aceste semne este indicat sa ai pregatite si mereu la indemana tot timpul 2-3 absorbante si acasa dar si in geanta de scoala deoarece menstruatia se poate porni in orice moment al zilei deci si cand esti la scoala. Menstruatia este un proces fiziologic care incepe la varsta pubertatii, in jurul varstei de 10-12 ani si se produce ciclic/periodic si se va repeta de-a lungul vietii femeii pana la aparitia menopauzei care se produce in jurul varstei de circa 48-55 ani. Aproximativ in fiecare luna aparatul reproducator al femeii se pregateste sa dea nastere unei noi vieti. Pentru aceasta uterul se pregateste sa poata gazdui o posibila sarcina prin dezvoltarea unei mucoase uterine din tesuturi, mucoase si vase de sange. Aceasta "constructie" cu aspect de mucoasa se numeste endometru si imbraca/acopera, peretele intern al uterului. Daca ovulul nu este fecundat de catre un spermatozoid, deci nu ia nastere o sarcina, mucoasa uterina adica ENDOMETRUL se destrama si este eliminat din corp, din uter prin vagin sub forma unui amestec de sange, mucus, resturi de vase de sange si tesut intr-o perioada de circa 3-7 zile. Acest proces se numeste MENSTRUATIE. Ciclul incepe din nou/se repeta cu un nou ou/ovul care incepe sa se maturizeze intr-unul din ovare si urmeaza acelasi proces descris mai inainte. Acest ciclu se numeste ciclu menstrual si este in general de 21-35 de zile. Daca vei avea ocazia, vorbeste si cu mama ta deoarece ea este cea care iti poate da cele mai bune informatii cu privire la modul de intretinere a igienei si tipul de absorbante de folosit. Multa sanatate!