| IchigoTyrell a întrebat:

Deci am o problema cu prietenul meu. Noi ne cunoaștem de 3 ani si am fost prieteni foarte buni pana acum o luna, cand ne-am dat seama ca ne placem si am inceput sa formam un cuplu. Problema este ca el e foarte nesigur pe el, dat fiind faptul ca toată viata lui a fost ținta glumelor rautacioase si a batailor, din cauza ca poseda trasaturi mai feminine si nu e deloc puternic (fizic). De asta are impresia ca nu e destul de bun pentru mine si desi încearcă sa ascunda asta de mine, se vede pe el ce simte si ca sufera. El e o persoana extraordinara si îl iubesc enorm, dar in ciuda faptului ca am tot incercat sa-l conving ca el e perfect pentru mine, tot are dubii. Nu mai stiu cum sa il ajut, asa ca ce mai pot face? (Menționez ca amandoi avem 16 ani)

Răspuns Apreciat de Editori
| MadaMadalina1234 a răspuns:

Petreceti cat mai mult timp impreuna, fa ce simti, arata-i ca tii la el cu adevarat si ca niste vorbe rautacioase nu oglindesc ceea ce simti tu pentru el. Arata-i ca tu esti altfel si il intelegi oricand. Nu ai cu ce sa il ajuti mai mult de atat, din punctul meu de vedere. Are insecuritatile lui pe care trebuie sa si le puna la punct singur. Tu poti doar sa il sprijini.
O zi frumoasa.

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Http://psychologies.ro/cunoaste-te/cum-ne-tratam-nesiguranta-2149853

recomand sa intri si tu el aici http://dezvoltareapersonalitati.wordpress.com/category/dezvoltarea-sociala/

va recomand si niste cartii

137189005-Allan-Pease-Abilitati-de-Comunicare

http://drive.google.com/......_6_vE/view

Limbajul-Trupului-Allan-Pease

http://drive.google.com/......kK1t2/view

1469123057_Daniel_Goleman_-_Inteligenta_emotionala

http://drive.google.com/......OWcRF/view

A.H.Maslow-_Motivatie_si_personalitate

http://drive.google.com/......A6B8Q/view

Limbajul-Trupului-Allan-Pease

http://drive.google.com/......kK1t2/view

37607416-barbatii-sunt-de-pe-marte-femeile-sunt-de-pe-venus

http://drive.google.com/......pITew/view

| Ioana1312 a răspuns:

Încearcă să te apropii de el, sa vorbesti cu el, sa il saruti...ca toti cedează...Si ai sa vezi ca o sa fiti impreuna

| RoCkKiD a răspuns:

Trebuie sa ai o dicutie cu el in care sa ii zici ce ne-ai zis si noua si dupa sa actionezi in consecinta pentru ca el cel mai probabil nu simte ca actiunile tale coreleaza cu vorbele asa ca e confuz si nesigur.

| Dalmore a răspuns (pentru RAY):

Ce legătură are răspunsul tău cu întrebarea asta?

| RAY a răspuns (pentru Dalmore):

Sters

| Dalmore a răspuns (pentru RAY):

Să aprecieze că suferă și se simte nesigur pe el? Wth? laughing Ce om care te iubește se simte ok sa te vadă așa? Mai ales fara motiv. Asta înseamnă să fii băiat bun? Mai citește întrebarea o data, poate nu ai inteles-o.

| RAY a răspuns (pentru Dalmore):

Delete answer

| Dalmore a răspuns (pentru RAY):

N-ai niciun sens, omule.

| RAY a răspuns (pentru Dalmore):

Fiecare crede ce vrea

| whatevernvm a răspuns (pentru RAY):

Tu măcar ai citit întrebarea de la cap la coada?

| RAY a răspuns (pentru whatevernvm):

Problema este ca el e foarte nesigur pe el, dat fiind faptul ca toată viata lui a fost ținta glumelor rautacioase si a batailor, din cauza ca poseda trasaturi mai feminine si nu e deloc puternic (fizic)

| whatevernvm a răspuns (pentru RAY):

Iar ea încearcă sa ii explice ca e perfect asa cum e și ca îl iubește asa cum e și sa aibă încredere în el.
Exact opusul la ce ai zis tu.
De unde Dumnezeu ai tras concluzia ca vrea băiat rău să fie sac de box când tot ce vrea ea e ca el sa înțeleagă ca e perfect asa cum e în ochii ei și ca trebuie sa aibă încredere?

| RAY a răspuns (pentru whatevernvm):

M-am grabit sa trag concluzi eronate

Răspuns utilizator avertizat
| Adry05 a răspuns:

Fiind în continuare lângă el și complimentându-i random exact lucrurile pentru care observi că are complexe.