| Simplegirlbb a întrebat:

E destul de mult de citit. Vreau sa merg in Spania la munca,doar ca mama nu imi mai da voie. Eu am doi copii,trebuie sa ii las cu cineva de incredere. La inceputul anului acesta nu am vrut sa merg,doar ca lucrurile s-au schimbat putin. M-am indragostit. Tipul nu e roman,nu e alb. Pentru ei,asta e o problema, o sa ii fac de rusine.
Ma gandesc serios sa vorbesc cu parintii fostului meu pentru a avea grija de copii pentru cat timp voi fi plecata. Sigur va iesi cearta,asa ca planuiesc sa ma mut cu chirie dupa ce ma voi intoarce. cred ca trebuie sa imi iau viata in piept. Parintii sunt genul de oameni care sunt de parere ca daca ai copii,gata trebuie sa stai doar in casa. Ma simt foarte rau din cauza asta. Oricum si daca ma cheama prietenele,asta la doua saptamani sau chiar o luna,nu ma lasa. De asta, cred ca ar trebui sa plec in Spania sa imi adun bani,sa ma mut cu chirie in alt oras,sa imi transfer copiii la alta scoala si sa imi caut loc de munca. Vreau sa imi demonstrez ca pot. De sustinut,nu are cine. Cand am venit cu banii am vrut sa imi iau masina,nu mi-am luat ca a zis sa il astept pe tata ca el se pricepe. Dupa o saptamana am plecat in Germania,banii i-am lasat lui. Am venit din Germania,a zis sa facem etaj la casa. Am fost de acord. Le am dat banii,eu am ramas cu un sfert. Nu au facut nimic pentru ca au plecat si ei la munca. Cand s au intors era prea frig si nu s-au mai apucat de etaj. Deci,nici etaj nici masina. Nu stiu ce sa fac,daca nu erau copilasii, puteam sa plec oriunde. Ce sfat aveti pentru mine?

21 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Dupa contextul intrebarii nu pari a fi un pic si matura in gandire, mai ales cand parintii tai te sfatuiesc sa nu te duci in Spania ca tu la randul tau te-ai indragostit de cineva, acestia vor sa te protejeze, ca tu sa nu patesti ceva. Sunt sigura ca nu-l cunosti 100% pe acel barbat, te duci intr-o tara straina cu acesta, iti poate face orice si tu nu vei putea cere ajutorul nimanui, atunci nu iti vei spune "ce fraiera am fost caci nu am gandit cu capul!?" Fii mai responsabila, mai ales ca esti si mama. Lasand restul problemelor care parintii tai nu te lasa sa faci altele, desi cred ca ei sunt mai constienti decat tine. Parerea mea e sa sa stai alaturi de copii si poti face niste cursuri de specializare si in Romania, decat sa pleci tu la un strain. Daca te iubeste, sa vina el la tine si sa se mute in Romania, nu tu sa te duci la el.

| Simplegirlbb explică (pentru MihaelaDart):

In Spania plec cu o matusa. Si aici in Romania, daca nu sunt bani cu ce platesti un curs? Nu e vorba ca as pleca cu un barbat, el doar munceste unde muncesc si eu. Dar eu pe langa indragosteala asta, am nevoie de bani.

| MihaelaDart a răspuns (pentru Simplegirlbb):

Sa stii ca si in Romania sunt locuri de munca unde se plateste bine., tu trebuie doar sa cauti si sa vrei sa muncesti. Romania nu s-a ajuns chiar o apa si un pamant! Muncesti, ai cursul, foarte simplu. Doar cap sa ai. Oi merge tu cu matusa ta in Spania, daca tu te agati de un tip pe care sunt sigura ca nu-l cunosti 100%. Se intampla atatea in lume. Matusa ta nu va fi peste tot cu tine, asa ca daca se intampla ceva, tot tu vei striga dupa ajutor. Esti inca mica si nu vezi inca realitatea.

| Violleta2022 a răspuns:

Indiferent ce decizi in viata, copii au prioritate, ca de aceea esti mama si ai o datorie fata de ei.
Plecatul dupa fluturi si barbati, ar trebui sa-l gandesti mai adanc, ca nu-i nimeni obligat sa-ti creasca copii tai.
Ia-ti copii cu tine in Spania, sa vezi cum reactioneaza si cat te de tare te mai iubeste barbatul ala, cand vei veni cu copii la pachet, asa cum este normal.

| mihai69 a răspuns:

Copiii nu trebuie să-i lași nimănui. N-ai idee ce rău le faci să crească fără mamă...

| Simplegirlbb explică (pentru mihai69):

E vorba de 4 sau 5 luni, nu de ani.

| mihai69 a răspuns (pentru Simplegirlbb):

Aşa crezi tu acum...

| Freya1 a răspuns:

Nu te-a intrebat nimeni ce varsta ai ca eu sunt curioasa...
Daca ai un pic peste 18 si ai deja doi copii e clar de ce parintii sunt stricti.Iar faza de la final cu "daca nu ar fi copii nu ar fi problema" e nasoala rau, sunt ai tai si nu te-a fortat nimeni sa ii faci.Alta chestie e cu fostul tau, de ce nu aveti custodie comuna ca sa poti si tu munci si sa nu fi nevoita sa ii lasi pe la neamuri? Sau el are dreptul sa isi faca viata si bani iar tu sa cresti copii? Nu i-ati facut impreuna?
Poate ca eram ok cu tine si cu ideea ta daca nu spuneai de acel "negru" de care nu stiu ce sa zic da tare ma tem ca nu vei iesi bine.

| Simplegirlbb explică (pentru Freya1):

Am 22. Ideea este ca parintii mei nu ma lasa sa las copiii cu el. Desi cred ca asta e solutia.

| Emma30555 a răspuns:

Nu știu dacă e o idee buna, va trebui sa te gândești bine. În tara avantajul e ca vei fii cu copiii tai, care sunt la o vârstă în care au nevoie de tine, poate bunicii din partea soțului se poarta mai urat cu ei decât părinții tăi, în plus cred ca pentru copii va fi tare greu sa schimbe domiciliul, se vor simții abandonați, dezorientați, trebuie sa te gândești dacă este și în avantajul lor. Ideea este sa vezi dacă merita, dacă în tara aia câștigi chiar atât de mulți bani încât sa se merite. De îndrăgostit vei putea sa te îndrăgostești și în tara dacă e sa fie. Gândește te ce e în avantajul copiilor. Dacă crezi ca trebuie sa pleci încearcă totuși sa ii convingi pe părinții tăi sau dacă ai încredere în ceilalți bunici poate ca e ok și asa deși ar putea sa nu accepte aceasta responsabilitate. Fostul soț nu te poate ajuta? Dar sa iei cu tine copiii acolo nu se poate? SSa i duci la grădiniță, școală acolo. O sa fie un job bun cu acte în regula? Cântărește toate aceste aspecte În concluzie e o decizie grea și trebuie sa te gândești bine.

| Simplegirlbb explică (pentru Emma30555):

M-am gandit si la optiunea asta. Sa ii iau cu mine. Doar ca lucrez in agricultura, timpul e undeva la 4-5 luni. Eu nu locuiesc cu chirie acolo. Stau cu alte trei persoane in camera. Ca sa ii duc si pe ei, ar trebui sa imi caut chirie, un apartament e undeva la 300 de euro +utilitati. Si ar trebui sa ii dau la gradinita, si acolo banuiesc ca se plateste. Nu ar fi o idee prea buna.

| Emma30555 a răspuns (pentru Simplegirlbb):

Pai si crezi ca in careva luni faci atatia bani incat sa se merite sa pleci? Era bine daca plecai cu gandul sa faci ceva pe termen lung, sa ti gasesti ceva bine platit, nu e bine nici asa sa i iei pe copii si sa le schimbi domuciliul decat daca ar fi vorba de ceva sigur. Sa ai un job sigur, sa te muti cu iubitul daca e ceva serios sa ai ceva stabil. Ma gandesc ca munca aia nu e usoara nici pentru tine. Din afara e usor sa ti dai cu parerea, tu trebiue sa cantaresti bine sa iei decizia care te avantajeaza. Aici in tara nu prea e nimic de facut?

| Simplegirlbb explică (pentru Emma30555):

Da,nu pot sa ii iau cu mine. E virba de maxim 5 luni. Mi ar trebui un job stabil si chirie. Nu pot decat sa plec singura.

| Annabella9719 a răspuns (pentru Simplegirlbb):

300 de euro + utilitati ti se pare mult? Noi aici in Anglia platim pe luna la chirie in jur de 1000 de lire sterline!

| Simplegirlbb explică (pentru Annabella9719):

Din moment CE o sa locuiesc singura doar cu EI, da, mi se pare mult. Chiar nu stiu incotro sa o apuc

| Goete a răspuns:

Nu banii. Familia. Copiii.
Atata timp cat au casa si masa e mult mai important sa fie cu parintii. Macar cu unul, sa nu-i piarda pe ambii, chiar daca pe unul l-au pierdut.
Este o opinie strict personala si poate fi diferita de interesele sau asteptarile tale.

| Subsemnatul123 a răspuns:

Te-ai indragostit de unul care nu este alb. Vezi sa nu patesti la fel ca fata aia din Ploiesti care a fost maltratata de tiganul ala infect. Te iubeste pana te transforma in carpe. Oricum in multe tari foarte multi negri sunt implicati in infractionalitate. Adica tu dai doi copii pe o relatie cu un individ pe care probabil nici macar nu-l cunosti prea bine. Cine stie, poate iti mai face si el doi copii si te lasa. Ai vreo calificare? Poate iti poti gasi un job in tara asa pana copiii tai o sa fie suficienti de mari incat sa se ingrijeasca singuri. In caz contrar, ai dat de inteles ca locuiesti cu parintii, nu pot sta ei cu copiii?
Si doar nu ai de gand sa te muti in chirie cu tot cu copii. Cum o sa poti tu ca dintr-un salariu romanesc sa platesti chirie si sa intretii singura doi copii? Eu cred ca asta sigur ar fi o decizie poate chiar dezastruoasa.

| Simplegirlbb explică (pentru Subsemnatul123):

Pe langa faptul ca il iubesc pe omul asta, merg la munca, pentru ca intr-adevar am nevoie de bani. Da, asa ma gandesc. Sa imi platesc chiria pe cel putin 6 luni. Si o sa ma angajez pentru traiul de zi cu zi. Trebuie sa ma descurc cumva. Ma doare sufletul, crede-ma. Uneori, ma simt o povara. Si nu imi parasesc copilasii. Nu asta e ideea. O sa ii las in grija celorlalti bunici. Nu cred ca e nimic rau in asta.

| Annabella9719 a răspuns (pentru Subsemnatul123):

De ce ii bagi pe toti in aceeasi oala? Cat de rasist/rasista poti fi?!
Eu locuiesc in Anglia si aici e la moda cuplurile "mixt".Alb cu negresa, negru cu alba.Si am intalnit si persoane de culoare foarte de treaba!
Da, tot pe negrii ii blamam cand stramosii nostri albi i-au luat din continentul lor si i-au facut sclavi? Ii persecutau pana la moarte!

| Subsemnatul123 a răspuns (pentru Annabella9719):

Cuplurile mixte mi se par pur si simplu scarboase. Asta sunt eu. Si eu locuiesc in Anglia si m-am saturat sa vad asa ceva. Mie nu mi se pare ceva normal/natural.

Iar despre sclavi, zici de cei dusi in America?

| Annabella9719 a răspuns (pentru Subsemnatul123):

Fara suparare dar ai o problema! Sunt oameni, nu monstriu, nu extratetestii! Cu ce gresesc ca se iubesc la fel ca niste cupluri de albi! Eu oameni de genul i-as baga in lagare! Cat rasism si rautate! Ce ti-au facut oamenii ai?!
Fereasca Dumnezeu de asa gandire in secolul 21!