| laAle1993 a întrebat:

E posibil o săptămână după contactul sexual (fără protecție) sa apară durere la ovar din cauza unei sarcini?

6 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Buna,

Durerile de ovare apar si din alte multe chestii.
Teoretic, nu prea poti sa ai simptome atat de rapid, practic, cunosc lume care a avut destule simptome in primele 2-3 saptamani de sarcina. Tu stii daca a ejaculat sau nu in tine, nu este neaparat un simptom al sarcinii ce simti tu.

| corbulalbrosu a răspuns:

NU, fiindca trebuie sa stii foarte precis ca durerea care poate sa apara la nivelul ovarelor nu se produce nici ca urmare a sexului intretinut si cu atat mai putin din cauza unei sarcini fiindca in decurs de 7 zile (o saptamana) chiar si daca ovulul ar fi fost fecundat fix in ziua in care a fost intretinut sexul, transformarea acestuia intr-o sarcina se produce doar in momentul producerii NIDATIEI adica a patrunderii/implantarii ovulului fecundat in ENDOMETRU. Este detrminat stiintific si medical ca NIDATIA se produce de regula dupa trecerea a 9-11 zile din momentul fecundarii ovulului sau de regula dupa 10-12 zile dupa ziua intretinerii sexului. In ultimele 2 saptamani ale ciclului si urmatoarele 2 fata de momentl in care ar fi urmat sa se produca menstruatie ESTE IMPOSIBIL SA APARA SAU SA SE PRODUCA SIMPTOME DE SARCINA si asta dintru-un motiv extrem de simpu : NU EXISTA SIMPTOME DE SARCINA inainte ca sarcina sa treaca in luna a 3-a de viata. Daca durerea amintita este reala si nu doar inchipuita, rodul spaimei, fricii, terorii, groazei de a putea ramane insarcinata, adica a PARANOEI, atunci durerea are alte cauze. probabil medicale si trebuie sa discuti cu medicul de familie. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Incearca sa te linistesti si pe urma cel mai bun sfat pe care ar trebui sa-l urmezi in cazul tau este cel de a te informa in mod corect in privinta modului si a posibilitatii de a se forma/naste o sarcina. Orice fata/femeie dar nu numai ea ci la fel si partenerul indiferent de varsta avuta, din moment ce si-au inceput viata sexuala, ar trebui sa cunoasca in mod foarte exact si precis intregul mecanism prin care se formeaza/produce o sarcina. De asemenea ar trebui sa cunosti faptul ca prin intretinerea un contact sexual care este unul neprotejat, NU se naste automat si intotdeauna o sarcina. In mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca aceste 2 conditii trebuie sa se petreaca in acelasi timp, adica sa se produca simultan/concomitent si anume : 1-) In primul rand CONDITIA PRINCIPALA pentru ca fata/femeia sa poata ramane insarcinata este aceeea ca sexul sa aiba loc in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, adica in cele 4-5 zile situate dinaintea zilei de ovulatie, sau in ziua ovulatiei cand exista deja un OVUL VIABIL in uterul ei. Doar in acest caz poate fi fecundat OVULUL de catre un spermatozoid provenit din sperma si NU din lichidul preejaculator si de asemenea 2-) Printro modalitate indiferent care ar fi aceasta, SPERMA trebuie sa ajunga/sa patrunda in mod obligatoriu IN VAGIN (indiferent de cantitate), deoarece doar in acest mod spermatozoizi existenti in sperma vor avea posibilitatea sa treaca din vagin in uter si de acolo sa ajunga in trompele uterine pentru a fecunda ovulul in cazul in care aceasta deja exista in acel moment. Daca sexul NU a fost intretinut in cele 4-5 zile ale perioadei fertile, atunci formarea unei sarcini devine IMPSIBILA chiar si daca sperma a fost ejaculata in vaginul "pasaricii" tale. Sanatate!

| Ungureanu_Petru_2000 a răspuns:

Da copilul din picioare ma. nu te stresa

| laAle1993 explică (pentru Ungureanu_Petru_2000):

Când va da copilu din picioare te voi anunța laughing laughing

| corbulalbrosu a răspuns (pentru laAle1993):

Cheama-l si propune-i sa fie nas. Probabil ca va accepta in ideea ca nasul vede primul...rolling on the floor