| djandry a întrebat:

e prima data cand ajung sa mi impartasesc gandurile aici, de raspuns am mai raspuns la unii altii altele. dar nu am apelat la nimeni sa intreb ceva. Problema mea este ca nu stiu cum sa ma mai comport in relatia mea cu iubita!
Suntem impreuna de vreo 10 luni. Ne am iubit din prima clipa. Va rog nu mi luat in ras postarea. Am 27 de ani ea are 19. stiu poate e o dif prea mare, dar ne intelegem perfect, ne intelegeam pot spune ca de la un timp se comporta ciudat. Ea zice ca ma iubeste si cand e cu mine totul e lapte si miere, dar de vreo 2 luni are problema acasa, nu in leg cu ea, iar eu cred ca se razbuna pe mine, nu e genul sa se deschida, nu are prieteni, confidenti sau altceva, am cunoscut o dificila si sunt singurul care i-a intrat sub piele, pentru ea eu sunt prima iubire, relatie etc. NU stiu cum sa o mai iau, suntem compatibili din toate punctele de vedere, dar de la un timp se pare ca o irit, enervez din orice, imi inchide in nas, nu ne vedem zilnic, dar cand ne vedem e ok, cel putin de o saptamana ma cam ocoleste, zice ca nu vrea sa mi faca rau cu stilul ei de viata, ca sa merg mai departe fara ea, k nu are pe nimeni k ma va iubi in cont dar eu nu merit asta, eu iert vb grele la nervi, iert si inteleg prin ce trece si am stat lng ea si cand m a alungat si a fost bine. De ce ma respinge? Bag mana in foc pentru ea, nu vrea altceva nu e genul sa alerge sa se uite aiurea. NU prea iese. si cand iesea era cu mine sau cu rude. La ea acasa a vazut multa violenta, desi n a lovit o nimeni niciodata, nici macar eu, acum o saptamana ne am certat si eu ca sa o opresc sa nu plece am prins o de mana, ea a inceput sa tremure sa planga, s a speriat de mine de parca o lovisem si mi-a zis ca ce urmeaza sa o bat? Doamne fereste! orice mi-ar zice sau face n am sa o urasc sau bat niciodata! Ma supar si eu mai trantesc ceva prefer sa ma razbun pe mine dar nu pe altcineva mai ales ea! A vrut pauza desi n am fost de acord i am acordat o...nici 2 zile si m a cautat ea cu diverse motive bune rele ma rog. tot timpul m-a iubit. si acum zice ca ma iubeste... dupa care zice ca o enervez si s-a saturat de mine dar eu n am zis nici un cuvant si mi reproseaza asta! ce sa fac oameni buni? nu vreau sa ma despart de ea nu vreau sa o las, stiu sigur k are nevoie de mine, nu are pe nimeni. Ma doare ca ma simt inutil. Sper sa intelegeti mkr unii din voi dc am ajuns sa scriu 'romane' aici si sa mi raspundeti cat mai serios! Merci!

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Te inteleg foarte bine si chiar cred ca nu stii ce anume ai putea sa mai faci!
Esti plin de intentii bune,dar daca nu intelegi ce se intampla cu iubita ta,nu o poti ajuta.
Se pare ca situatia la ea in casa a influentat-o atat de rau,incat i-a provocat probleme psihice.
Nu intelege din asta ca e nebuna sau mai stiu eu ce,doar ca vazand scene violente zilnic,psihicul ei s-a dezechilibrat si sufera fara sa-si dea seama.
Si,ori de cate ori intalneste cea mai palida urma de violenta,indiferent sub ce forma(o voce ridicata, o suparare manifestata mai violent chiar daca nu are vreo legatura cu ea, un gest repezit, pana si un pahar care cade!, etc.) reactioneaza neasteptat!
Va trebui sa te inarmezi cu toata rabdarea necesara si sa devii...psihologul ei,ca s-o faci bine.
Are nevoie sa se descarce de toata tensiunea pe care o acumuleaza in casa,trebuie sa o ajuti sa-ti vorbeasca,cu orice pret!
Daca vezi ca insistentele nu duc la nimic bun,spune-i ca o intelegi si o astepti pana va gasi ea de cuviinta sa-ti vorbeasca,sa se descarce,pentru ca are nevoie s-o faca,desi nu-si da seama de asta.
Spune-i tot ce ne-ai spus aici,ca o iubesti,ca nu vrei s-o lasi,ca ii esti aproape in orice si ca veti depasi toate problemele impreuna.
Ea are nevoie de ajutor,dar se incapataneaza sa treaca sub tacere scenele de violenta domestica pe care le vede zilnic,probabil,si toate astea o influenteaza negativ,ii e imposibil sa ramana indiferenta.
Vine,pe urma,la tine,incarcata negativ si,chiar daca e nedrept,se descarca pe tine,la cea mai mica umbra de negativism pe care i-o provoci.
Vad ca fiecare a incercat aici sa-ti ofere o solutie.
Parerea mea este ca numai discutand cu ea si aratandu-i o dragoste si o bunatate enorma,vei reusi s-o faci bine!
Ca sa intelegi,cred ca este in situatia (scuza-mi comparatia),cainelui de pripas,batut de toti,care se repede sa muste mana care il hraneste,asteptand ca pana si aceasta mana sa-l loveasca!
Cu blandete multa,multa,totusi, il faci sa-si revina...
Incearca, gaseste calea sa o faci sa se descarce si, stiu sigur ca daca reusesti, iti va fi atat de recunoscatoare ca greu o sa va mai desparta ceva!

7 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Sunt moduri de manifestare a starii ei sufletesti.Esti sacul ei de box si daca o iubesti intelege- o si ajut-o.Gasiti solutii inainte sa clacheze!

| EnvyU a răspuns:

Daca stam sa ne gandim ca fetele sunt parsive si schimbatoare, atunci sfatul lui "Neinteresantul" poate fi bun. Dar hai sa ne uitam la aceasta poveste ca una frumoasa, ca in filme, unde se trateaza cu vorba si iubire. Ai dreptate cand ai spus ca are nevoie de tine, probabil esti singurul care ar putea sa ii vindece starile astea. M-am dus cu gandul ca poate cineva a ranit-o fizic/psihic, orice este posibil din reactia la ce ai spus cand ai apucat-o de mana. Din pacate, si stii prea bine, nu o poti ajuta daca ea nu vrea. Nu cred ca poti face mai mult decat faci acum, totusi daca s-ar putea sa se mute cu tine o mica perioada, nu stiu, sa stea departe de casa un timp, asa poate se va linistii sau iti vei da seama daca este agitata din cauza rudelor ei sau este altcineva.

| Neinteresantul a răspuns:

Ai 27 de ani, omule. Fetele se schimba constant pana pe la 24 25 de ani. Nu-i mai da atat de multa atentie ca i se urca la cap. Probabil se simte sufocata... Trateaz-o cu putina indiferenta si ai sa vezi cum se inverseaza rolurile... happy

| mikilaina a răspuns:

Buna,

Cred ca vei gasi raspunsuri la intrebarile tale si solutii la problemele intampinate numai cu ajutorul si indrumarea psihologului. Te saftuiesc sa intri pe topexperti.ro si sa trimiti mesajul tau unui psiholog. TopExperti.ro este o platforma de comunicare care ofera consiliere psihologica online. Sunt peste 25 de psihologi cu care poti vorbi prin mesaje private sau pe chat. Discutiile sunt confidentiale. Astfel, impreuna cu psihologul vei reusi sa gasesti raspunsuri la intrebari, te vei cunoaste mai bine, vei reusi sa iti dai seama ce iti place, ce iti doresti de la viata, de la relatie sau de la familie. Vei vedea cum iti vei schimba perceptiile asuora propriei persoane. Numai bine,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scurt si la obiect, cere-o de sotie! de ce naibii o mai lasi acasa la ea daca vezi ca are probleme?

| Zeref a răspuns:

Ori este maltratata psihic in casa, unde mama e batatuta si ea nu accepta. Daca vezi ca o persoana iubita(mama sa zicem) este batuta, injurata, distrusa pe zi ce trece in mod repetat, poti claca psihic si mai ales daca nu poti face nimic.Indirect iti induci o stare de frica atunci cand cineva te atinge sau te bruscheaza putin. Poti fi calm si dintr-odata sa fii paranoia.Se stie ca violentele din familie au impins copii spre lucruri si fapte de regretat.De ce acum? Poate acum a fost ceva nasol si poate a socato un pic.
Ori vorbeste cu vreo fata caruia i-a povestit relatia voastra si aia i-a bagat in cap numai prostii si o invata prost.De obicei si nu vad logica, cand cineva cere sa se desparta ca aceeasi persoana va cauza rau si va aduce suferinta partenerului de cuplu, unde celalalt ramane tampit si nu intelege de ce.Asta este un act de perversitate ca sa vada pana unde ai fi d`acord sa te oferi.Asa am patit eu la nici 3 saptamani de relatie si eram socat de uimire.Si m-am dus si am povestit prietenului meu si el mi-a zis sa o las 2-3-4 zile, dar, a 2 zi eram la usa la ealaughing)).Si mare greseala am facut.Mai tarziu am avut de suferit, ma rog.Am zis ca nu are logica deoarece in cazul tau, decizia ei trebuie sa aiba un motiv in spate deoarece o persoana singura si fara prieteni se dedica si isi daruieste totul persoanei iubite, in cazul acesta tu.Cel mai rau ce poate fi este sa fie cineva pe care l-a cunoscut de putin timp si-i face placere.Dar sunt sigur ca are o prietena care-i baga strambe de gen"de atata timp esti cu el? Si de unde stii ca el e cel ales daca nu ai mai fost cu nimeni altcineva?"La vorbele astea automat iti da sentimente de indoiala.Si o pune sa-i povesteasca daca au fost momente cand te-a sunat si ai dat ocupat sau ocoleai niste locuri cand erai cu ea... orice numai ca sa bage cacaturi pe gat ca asa-s asa zisele prietene mi-as pla-n ele ca-s niste gasti. Daca undeva din ce am zis este ceva ce ti se parea si tie ciudat atunci iti spun sa o lasi mai moale cu ea cateva zile si sa o lasi pe ea sa vina la tine si cand vine ii ceri o explicatie buna, caci si tu ai o limita.

| djandry explică:

Va multumesc tuturor pentru ca ati 'sarit in ajutor' conteaza enorm pentru mine fiecare a zis ceva interesant si bun. m-ati ajutat sa stiti. din pacate am doar o singura fundita. as da la toti. mi a placut mai mult si am facut cum mi-a zis @greece12 ...am abordat-o asa cum mi-ai spus. a mers. nu suntem intocmai impacati.dar macar m-a lasat sa i fiu aproape sa o ascult. ajut. vb f calm frumos cu ea. desi ea inca tipa la mine se imblanzeste pe zi ce trece. i am dat spatiu. nu o caut imediat ce mi inchide tel. se pare ca merge. acum astept sa term scoala...si daca vrea desi a zis ca da o sa vina la mine. eu trebuie sa plec in scurt timp din tara la munca. sunt sigur ca ma iubeste si o sa fie bine in 2 luni max. a zis ca vine la mine sa ne facem un viitor impreuna sau macar sa si stranga bani sa si term studiile. cum doreste. eu o iubesc prea mult si fac tot ce pot sa fie fericita! multumesc inca o data pentru raspunsuri nu ma ast sa mi raspunda nimeni. bafta tuturor!