| TanyaTania334 a întrebat:

Este vreo problema daca durata menstruatiei se prelungeste cu inca 2 zile?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect in cazul intrebarii tale este; NU. Cresterea sau scaderea lungimii perioadei de sangerare menstruala chiar si cu 2-3 zile nu reprezinta nimic anormal sau un semnal de alarma. Modificari ale numarului de zile de sangerare, atat in plus cat si in minus, se produc pe fondul anumitor dereglari hormonale care s-au produs in decursul ciclului menstrual anterior, dar mai ales in perioada in care se forma si dezvolta tesutul endometrial existent in interiorul uterului. Sanatate!

1 răspuns:
| AliGab a răspuns:

Daca menstruatia (adica sangerarea) este mai lunga cu 2 zile sau diferita ca si consistenta este posibil ca acest lucru sa induce o problema. De exemolu o sarcina peste care s-a dezvoltat un hematom sau o pierdere de sarcina sau un chist sau alte probleme de sanatate care ar trebui investigate