| dorinta22 a întrebat:

Buna tpu...Eu am 15 ani, iar fostul meu prieten are 20. Vreau sa imi spuneti-mi si mie ce parere aveti despre situatia mea: Dupa doar o luna de cand eram impreuna mi-a cerut sa intretin relatii sexuale cu el(doar sex normal), nu am vrut asa ca mi-a respectat deciziat. Dupa un timp insa s-a despartit de mine. Peste cateva saptamani ma cauta din nou, iar imi cere sa intretin relatii sexuale cu el, iar ne despartim. Dupa inca doua luni ma cauta din nou si nu ma mai intreaba acelasi lucru, ne despartim din cauza barfelor despre noi. In perioadele in care nu eram impreuna se interesa mereu de mine ce fac si cu cine stau. Cand ne desparteam erau niste certuri banale, nu aducea in vedere faptul ca nu vreau sa intretim relatii sexuale cu el. Deci ce parere aveti de acest "tip". funda

Răspuns Câştigător
| Mao a răspuns:

Eşti încă mică, ai 15 ani. El la 20 de ani ar trebui să fie îndeajuns de matur încât să nu îţi ceară asta. Dacă ţinea cu adevărat la tine se gândea mai întâi la binele tău (pentru că relaţiile sexuale la vârsta ta îţi fac numai rău, plăcerea aceasta costă la o vârstă nepotrivită) şi mai apoi la "nevoile" sale.
E destul de evident că s-a despărţit de tine fiindcă nu ai acceptat (cel puţin la început), şi dacă două persoane ţin mult una la cealaltă atunci nici bârfele, nici certurile, nici diferenţa de vârstă nu le despart.
Eşti sigură că mai vrei să ai de a face cu un băiat mai mare ca tine cu 5 ani, care sigur îţi va mai cere asta în viitor, şi care se va mai despărţi de tine de câte ori îl refuzi? Eşti sigură că vrei un băiat care renunţă cu o aşa uşurinţă la relaţie?
Ai întrebat la final ce părere am despre el. Eu nu am una bună, nu îmi plac băieţii care încearcă să profite de fetele mai mici şi mai "naive" din punctul lor de vedere, care nu au o limită. Totuşi ai 15 ani, ar trebui să caute pe cineva de vârsta lui.
Îţi spun asta nu cu răutate, ci din ce ştiu. Am cunoscut persoane, fete, care au suferite din cauza unor astfel de băieţi. Ele erau la pubertate, iar ei la facultate, sau cu liceul terminat. Şi nu sunt nişte relaţii fericite. Dar e alegerea ta, şi sper să faci ce e mai bine pentru tine. Ai grijă de tine şi baftă multă!
La revedere.

7 răspunsuri:
| thereforyou a răspuns:

Are 20 de ani, e normal ca nu te-a luat pentru intelectul tau. Cat despre despartirea din cauza barfelor, din asta reiese ca e la fel de stupid ca tine. Ce oameni se despart din cauza barfelor?

| dorinta22 explică (pentru thereforyou):

Nu ma fa pe mine stupida pentru ca eu nu te-am jignit. Nici macar nu ma cunosti si nu stii felul meu de a gandi. Eu stau la sat, iar barfa este peste tot. Sat mic, infern mare. Tie ti-ar conveni sa te arate toti cu degetul? Chiar si acum de cand nu mai sunt cu el de cateva luni nu este zi in care sa nu imi zica cineva ceva de el.

| Mao a răspuns (pentru dorinta22):

Am citit şi eu celelalte răspunsuri şi acum acesta. Cunosc o fată, are aproape 15 ani, a făcut o greşeală (specific că nu fac referire la tine sau situaţia ta) şi acum trăieşte alături de un băiat de 22 ani. S-a îndrăgostit de el, presupun că îl iubeşte, în modul ei. Cred că şi-a dat seama de greşeala pe care a făcut-o, nu ştiu, cred că regretă. Trăieşte şi ea într-o anexă a oraşului (un fel de sat mai mic, dar care e trecut ca anexă), şi toţi oamenii de acolo au fost crescuţi ca pe vremuri, din bunici şi străbunici. Şi ea este arătată cu degetul, părinţii ei sunt disperaţi că nu au ce face, toţi o ştiu, toţi o judecă. A rămas însărcinată, părinţilor le e frică de rudele băiatului, că de nu îl dădeau în judecată pentru corupere de minori. Prietena aceea era o splendoare, o fată minunată, e şi frumoasă şi deşteaptă, la şcoală învăţa, dar iubirea asta pentru băiatul acela a distrus-o, el a distrus-o. Lumea încă mai comentează, încă se bagă în viaţa ei, nu o lasă să doarmă noaptea. Şi-a pierdut şi prietenii, şi tot. Mereu încerc să îi iau apărarea, mereu caut să o ajut, să vorbesc cu ea. La început de fiecare dată când o vedeam îi spuneam "ai grijă de tine". Îmi pare rău că nu a reuşit să pună piciorul în prag la timp, îmi pare rău că a acceptat o relaţie care îi face rău acum, şi care îi va face toată viaţa.
De asta îţi spun (din nou, nu eşti în aceeaşi situaţie, şi nu vrei să fii, doar spun) ai grijă de tine!
Greşelile din trecut vor bântui mereu viitorul.

| dorinta22 explică (pentru Mao):

Imi pare rau pentru ea. Mai ales faptul ca lumea judeca fara sa cunoasca motivele si sentimentele. Eu am o verisoara care la varsta de 14 ani a inceput o relatie cu o baiat de 21 ani, insa din fericire si acum sunt impreuna(ea are deja 20 si el 27), iar la anul o sa faca nunta. Trebuie sa recunosca ca si acum mai simt ceva pentru fostul, dar asta nu inseamna ca il lasa sa ma trateze ca pe o zdreanta. Incerc sa imi controlez sentimentele pentru a nu deveni mai puternice. Si poate ca o sa intalnesc un baiat de aceeasi varsta cu mine care sa ma aprecieze. La urma urmei am doar 15 ani.

| Mao a răspuns (pentru dorinta22):

Cu siguranţă vei găsi un băiat care să te aprecieze, respecte şi iubească, nici nu se pune problemă! Multă baftă!

| Anonima264 a răspuns:

Salut!
Parerea mea ar fi ca este obsedat de sex!
Data viitoare cand ai o relatie cu cineva ai grija cu cine ai!

| Ghiti2011 a răspuns:

Vrea doar sa te f...a crede-ma tea parasit din acest motiv dupa s-a gandit ca poate trebuia sa astepte macar 2-3 luni si acum si-a dat seama ca nu merge asa si nu team mai intrebat de sex crezand ca tu vei crede ca s-a schimbat eu zic sal lasi inpace si sai zici ca tea vrut doar pentru sex dupa ce o sa te lase dupa cum pare o sasi bata zoc de tine