| Matei4 a întrebat:

Eu ma consider foarte credincios dar am o dilema. Stiu ca pacatul onaniei este grav, dar totusi cand voi avea si eu o prietena, sa nu fac deloc sex cu ea cu prezervativ? Vreau strict raspunsuri la intrebare.

13 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

HELLOOO, HELLOOO, mai incet cu aberatiile. rolling on the floor
Pastila AC, (poate ai vrut sa zici laughing ) Steriletul, sunt strict interzise, epntru ca sunt metode avortive. Oare de ce nu pot invata unii nici acum cand informatia corecta este la indemana (la un clik distanta) oricarui individ, cu conditia ca acesta sa aiba un nivel de inteligenta cu putin peste cea a unei... rame. big grin

| mihai69 a răspuns:

Mai bine nu faci sex deloc - există riscul să te înmulțești, Doamne ferește!

| aXy99 a răspuns:

Deloc pana la casatorie!

| mentholinks a răspuns:

Sa nu faci, si sa nu faci decat pozitia misionarului clasica, ATAT, si nicidecum sa te gandesti si la alte parti ale femeii, a si daca vrei sa fii neprihanit sa nu ii pui niciodata mana pe fund sau pe sani.

| Irinel15123532 a răspuns:

Draga prietene, daca te referi la relatii sexuale in afara casatoriei, sunt interzise. Dumnezeu condamna relatia sexuala in afara casatoriei, El a creat relatia sexuala doar intre sot si sotie. Dar daca te referi la prezervativ ca la o metoda contraceptionala (DOAR in cadrul casatoriei) este permisa. Un soti si sotia lui, au voie sa recurga la prezervativ, de ce? Pentru ca este o metoda NONavortiva, sa iti explic. Orice metoda care nu permite intalnirea intre cele doua celule, barbateasca si feminina, nu este pacat. Dar orice metoda care intervine, DUPA ce aceste doua celule s-au intalnit, acolo e avort, pentru ca deja vorbim de viata, odata cele doua celule s-au intalnit, si tu le omori, ala e pacat. Prezervativul nu le permite intalnirea, dar nu le omoara dupa ce s-au intalnit. Pilula de a doua zi, steriletul, sunt strict interzise, epntru ca sunt metode avortive. Dar vorbim in cadrul casatoriei, orice contact sexual in afara casatoriei este pacat. Dumnezeu promite ca va onora o ascultare de El si va umple casnicia celor care s-au pastrat pana la casatorie, le va umple casnicia de binecuvantari si le va onora alegerea.

| Holiday a răspuns (pentru Irinel15123532):

"Dar daca te referi la prezervativ ca la o metoda contraceptionala (DOAR in cadrul casatoriei) este permisa. Un soti si sotia lui, au voie sa recurga la prezervativ, de ce? Pentru ca este o metoda NONavortiva, sa iti explic. Orice metoda care nu permite intalnirea intre cele doua celule, barbateasca si feminina, nu este pacat."

Dimpotriva, spiridusul din povestea numita Biblia, a fost foarte nervos cand Onan a practicat contraceptia. De fapt asta nu se masturba, practica coitus interruptus, adica o tehnica contraceptiva.
Dar pana la urma, e doar o poveste cu spiridusi, nu trebuie luata in seama, dar asa ca idee despre ce tampenii scriu adeptii ei.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Holiday):

Nu draga prietene. Trebuie analizat contextul, Dumnezeu nu l-a pedepsit pe Onan pentru acel lucru in sine. Permite-mi sa iti explic te rog. Fratele lui Onao murise si sotia lui a ramas fara el. Conform legii, fratele sotului ei, care era Onan, trebuia sa o ia de nevasta (femeile in timpul acela nu prea traiau fara barbati, mai ales ca era si timpuri cu razboaie si ele nu aveau venituri si mureau de foame, de aceea trebuia o armonie) iar primul copil care se nastea era al fratelui sau mort si lui i se cuvenea averea fratelui sau, dar Onan, nu a vrut sa lase averea sotiei si fiului care urma sa se nasca. Ci a dorit sa ii ramana lui toata, sa se casatoreasca cu alta sotie, si sa traiasca cu amandoua, ca sa aiba si averea si alta sotie, si sa fure averea fratelui sau si sotia lui sa nu se aleaga cu nimic. Lucrul acesta nu avea cum sa fie pe placul Lui Dumnezeu si Dumnezeu l-a pedepsit. Dar oamenii au interpretat gresit versetul.

| Holiday a răspuns (pentru Irinel15123532):

"Conform legii, fratele sotului ei, care era Onan, trebuia sa o ia de nevasta (femeile in timpul acela nu prea traiau fara barbati, mai ales ca era si timpuri cu razboaie si ele nu aveau venituri si mureau de foame, de aceea trebuia o armonie)"

Da, un nou exemplu ca ideile spiridusului sunt de fapt doar reflexia starii de fapt dintr-o anumita vreme si se schimba o data cu evolutia societatii si in functie de ce au nevoie promotorii ei.

" Lucrul acesta nu avea cum sa fie pe placul Lui Dumnezeu si Dumnezeu l-a pedepsit. Dar oamenii au interpretat gresit versetul."

"...iar primul copil care se nastea era al fratelui sau mort si lui i se cuvenea averea fratelui sau..."
"...si sotia lui sa nu se aleaga cu nimic."

In orice circumstanta vaduva fratelui sau nu se alegea cu nimic, dupa cum spui si tu.
In plus, daca era casatorit cu asta, oricum averea lui frati-su era a lui, doar nu-ti imaginezi ca pe vremea aia femeia dispunea ce si cum se face in familie, mai ales cu banii...
De fapt spiridusul e nervos ca asa e el creat ca si personaj, trebuie sa fie nemultumit de toate tampeniile pentru ca cei care manipuleaza povestea in folosul lor sa poata crea sentimente de vinovatie fraierilor pe care ii sug de bani. Un om care se crede vinovat e mult mai usor de manipulat si de extorcat.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Holiday):

Dumnezeu nu isi schimba principiile, toate normele lui raman aceleasi. Dar a ingaduit acel lucru atunci, ca fratele sa ia de nevasta pe sotia fratelui mort, din acel context. El ingaduie anumite lucruri fara ca acelea sa fie idealul sau planul lui pentru ei. La fel cum noi ingaduim copiiilor nostri anumite lucruri, obiceiuri, obiecte, pana la o varsta, apoi trebuie eliminate si mergand spre maturitate. Dar nu renuntam la principii.

| Holiday a răspuns (pentru Irinel15123532):

"Dar a ingaduit acel lucru atunci, ca fratele sa ia de nevasta pe sotia fratelui mort, "
"La fel cum noi ingaduim copiiilor nostri anumite lucruri, obiceiuri, obiecte, pana la o varsta, apoi trebuie eliminate si mergand spre maturitate."

Leviratul nu era "ingaduinta", ci obligatie. In conditiile astea, mergand pe ideea ta cu copiii, e ca si cand i-ai IMPUNE unui copil sa faca sex oral cu sora-sa, de exemplu, pentru ca apoi la maturitate sa-i spui ca de fapt nu e bine si nu trebuie s-o mai faca. Absurd, nu?

Traditia asta exista la evrei dinainte de Moise care a preluat-o in povestile lui si a transformat-o in lege prin inocularea ideii ca vine de la spiridus. De fapt ea este o chestie practica prin care se pastreaza averea in familie si nu are nici o legatura cu grija pentru femei. Ba mai mult, le impune un sot pe care cel mai probabil nu il vor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă e sa te iei după Dumnezeu, nu poți face sex pana nu te căsătorești și chiar și atunci fără prezervativ, adică poți avea un copil fără sa vrei.
Dacă e sa te iei după toata lumea, fa sex când ai tu chef, cu sau fără prezervativ, unde vrei, când vrei, cu cine vrei

| Maia55 a răspuns:

Bună. Ba da, faci sex cu prezervativ. Ce preferi? Sa rămână însărcinată? Presupun ca nu sunteți pregătiți pentru un copil. Și posibil ca tu crezi ca și avortul e un păcat. Iar în cazul asta ce faceți? Va distrugeți viata și creșteți un copil. Nu pot sa cred. Eu încerc sa înțeleg ca unii sunteți mai credincioși dar nu sa exagerați în halul asta, pentru ca este o porcărie. Credință nu trebuie sa aibă legătură cu viața sexuala. Avortul și folosirea prezervativul ui nu sunt păcate! Sa îți între asta bine în cap

| Realslim a răspuns:

In functie de cine intrebi, vei gasi raspunsuri diferite la intrebarea asta.
Conform crestinismului-ortodox traditionalist sexul cu prezervativ este considerat pacat si este interzis. Majoritatea credinciosilor de astazi, totusi, trec peste acest pacat si nu il mai considera chiar asa de rau ca in trecut, ba chiar este destul de acceptat.
De-a lungul timpului credinta s-a adaptat si multe s-au modificat, asta fiind una dintre ele.
Depinde acum de tine cat de etic din punct de vedere religios vrei sa fii.