| ApaMineralaPlata a întrebat:

Eu si prietenul meu suntem impreuna de 1 an si 1 luna, si de cam o saptamana ma jigneste, nu ma injura da imi spune vorbe ciudate, daca ne certam mereu pleaca sau iese de pe mess, si niciodata nu ma cauta el la telefon, si daca il intreb ca de ce nu ma cauta, mereu imi spune ca daca ma suna o sa ne certam si mai tare, el nu era asa inainte mereu ma suna, si se comporta frumos cu mine e foarte ciudat. Intr-o clipa e totul ok cu noi in cealalta clipa ne certam :-s, mai-nainte am avut o cearta cu el si i-am spus ca vreau sa ma despart de el, nu stiu ce sa ma fac? Aaa da si mereu se pune la 11 la somn ca spune ca e foarte obosit inainte vorbeam mult si nu-i era somn happy statea cu mine mult, acum s-a schimbat foarte mult nu-l mai recunosc. Oare de ce se comporta asa cu mine, care e motivul pentru care s-a schimbat asa de tare? sad Ma dor foarte tare chestiile astea sad, acum de exemplu ma suna dar nu vreau sa-i raspund. sad ce sa fac, cum sa ma comport cu el? Va rog ajutati-ma cu un sfat! :-

8 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

La inceput intr-o relatie cautam sa fim cea mai buna varianta a noastra. Accentuam la noi lucrurile care ii plac partenerului.

Dupa un timp, mai devreme sau mai tarziu, obosim si nu mai vrem sa purtam o masca. Simtim ca nu mai suntem noi. Ca am avut de pierdut pe plan personal, ca ne-am ignorat prietenii si pasiunile noastre. Ca am devenit altfel.

Atunci se face trecerea asta brusca. Si privesti partenerul altfel.

De asta e bine ca atunci cand intri intr-o relatie sa fii autentic.

Partenerul sa stie exact cum esti tu.

Pur si simplu prezenta ta mai mult il incurca acum, ar prefera sa petreaca timpul altfel.

Poate nu ar vrea neaparat sa puna capat, dar el e de parere ca nu se merita sa ii acaparezi viata, sa vorbeasca asa mult cu tine.

Tu vrei sa fie ce a fost, dar nu are cum sa mai fie, el si-a dat seama ca nu a fost autentic pana acum.

Atunci cand realizezi chestiile astea, nu mai conteaza decat sa fii iar conectat la cine esti tu cu adevarat.

Spune-i ca vrei sa fie sincer si deschis cu tine. Si vorbiti exact ce simtiti fiecare si ce vreti de la voi si de la viata. Daca mai are rost sa fiti impreuna.

Daca el refuza iar comunicarea asta, nu il mai cauta si considera asta ca un motiv suficient de bun pentru o despartire.

| Ririru a răspuns:

Am fost intr-o relatie aproape ca a ta, si nu o luna, doua, ci 2 ani jumate ( chiar mai mult ).

Eu il cautam, eu il impacam, eu mai exact faceam tot pentru impacare.
Intr-un final relatia noastra s-a terminat. Nu ma simteam iubita, desi tot timpul m-am "mintit" ca asa e el. Ei bine, nu, nu as ar trebui sa se comporte o persoana care te iubeste.

Eu iti propun sa vorbesti serios cu el, sa-i explici frumos si cu calm tot ce simti tu, sa ajungeti la o intelegere.
Sper sa ai cu cine.

Pentru ca eu n-am avut cu cine, si probabil tocmai d-asta ne-am despartit, orgoliul lui a fost mai mare decat dragostea pe care mi-o purta mie.

Daca insa nu se schimba, nu sta cu el doar ca-l iubesti enorm si chestii. Pentru ca degeaba o faci, uiti de tine, devii paranoica, te sfasii pe interior.

Exista posibilitatea ca ea sa aiba anumite probleme, sa fie pus pe ganduri, etc. Iar asta sa-l faca sa se mai distanteze putin. Daca nu vine de la sine impacarea, incearca tu sa vorbesti ( cum am mai spus ) iar daca tot nu, si nu, gandeste-te bine la viitorul tau cu el.
Multa bafta! :*

| CloseToYou a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu el, sa-ti explice de ce se comporta asa. Daca nu iti raspunde spune-i ca-l vei parasi daca nu isi revine.Accepta, e bine. Daca, nu paraseste-l. N-are rost sa fi cu cineva care nu te vrea.

| neutrino a răspuns:

Va tachinati unul pe celalalt ca doi copii prosti, cand e atat de simplu sa vorbiti si sa hotarati ce faceti cu relatia voastra, care nu e obligatorie pentru nici unul din voi.

| SweetyღGirl a răspuns:

Cred ca are o relatie extraconjugala cu alta fata.ia o prietena alaturi si discuta cu el.

| ionutzicamariuca24 a răspuns:

Cere-i o pauza si vezi ce face... daca isi gaseste pe alt cineva inseamna ca nu te mai iubeste.sad dar exidsta si posibilitatea sase intoarca la tine...

| Bubu4 a răspuns:

Buna, uite la fel s-a comportat si prietenul meu cu mine un timp, dar si-a revenit. Exista o problema care il macina, ar trebui sa discuti cu el. si daca stii ca abia te suna, nu mai pune si tu paie pe foc. La fel am facut si eu o data si am regretat, pentru ca atunci chiar avea nevoie de mine si eu am zis, ei lasa daca el nu imi raspunde cand il caut sa fac si eu o exceptie si sa nu ii raspund. si apoi am aflat ca s-a certat cu parintii lui si voia sa plece din tara, am regretat atat de mult ca in loc sa fiu langa el eram cu cel mai bun prieten oh go on Intr-o relatie nu trebuie sa te razbuni, fiecare lucru pe care il faci ti-l va intoarce inzecit ( nu ma refer doar la lucruri rele, ci si la cele bune). Aveti grija de relatia voastra si desi ti-as zice sa devii mai indiferenta, nu ti-o spun pentru ca va inrautati situatia. Pupici :*

| Buznea_Nicoleta_1996 a răspuns:

parerea mea ar fi sa vorbesti direct cu el, sa il intrebi de ce face toate chestiile astea si daca mai vrea sau nu sa fiti impreuna!happy