| Issabelle6789 a întrebat:

Buna TPU.Iau anticonceptionale Velafee(locuiesc in Germania) si nu prea stiu bine germana ca sa inteleg sau sa traduc dupa cate zile de la prima pastila sunt protejata. Aveti cumva idee? Daca e dupa prima saptamana atunci sunt incluse si zilele in care a fost menstruatia?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Protectia contraceptiva se instaleaza indiferent de momentul in care ai inceput sa-ti administrezi prima pastila de pe blister/folie, incepand din momentul folosirii celei de-a 8-a pastile. Deci DA in cele 7 zile sunt incluse si zilele de menstruatie in cazul in care prima pastila a fost luata intr-una dintre zilele de scurgere a menstrei. Multa sanatate!

Răspuns utilizator avertizat