| anonim_4396 a întrebat:

Ieri tocmai am intretinut un act sexual cu iubita mea neprotejat. Ne-a luat valul, nu am mai tinut cont ca nu am prezervativ si..aia a fost. E prima data si inteleg ca este gresit de aceea va ramane prima si singura data. Tin sa mentionez ca nu am ejaculat inauntru si nici macar nu am bagat-o toata, ci doar varful ( de frica ca penetrarea totala va creste sansa de a ramane insarcinata, desi nu cred ca e vreo diferenta. ). Intrebarea mea este: cam ce sanse sunt sa ramana insarcinata?!
Tin sa precizez ca perioada ei de fertilitate ridicata e in jur de 23-28 aprilie ( luna aceasta ) iar noi am intretinut actul ieri, 21 aprilie. (Desi asta putin conteaza )
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Orice fata sau femeie dar nu numai ea ci la fel de bine si baiatul/barbatul indiferent de varsta lor, care si-au inceput viata sexuala, ar trebui sa stie, sa cunoasca in mod foarte exact si precis mecanismul de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea ar fi fost bine ca inainte de a intretine un contact sexual neprotejat, sa fii deja informat ca pentru a se forma o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca aceste 2 conditii trebuie sa se petreaca in acelasi timp, sa se produca simultan/concomitent si anume : 1-) In primul rand ca si CONDITIE PRINCIPALA pentru ca fata/femeia sa poata sa ramana insarcinata, in mod obligatoriu sexul trebuie sa fie intretinut in una sau in toate cele 4-5 zile ale PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, adica zilele situate inaintea zilei de ovulatie, sau chiar in ziua ovulatiei, atunci cand deja exista un OVUL VIABIL in uter, ovul care sa poata fi fecundat de catre un spermatozoid provenit din sperma, (cu precizarea ca in continutul lichidului preejaculator NU exista spermatozoizi). si 2-) Printro modalitate indiferent care ar fi aceea, SPERMA trebuie sa ajunga/sa patrunda in mod obligatoriu IN VAGIN (indiferent de cantitate), deoarece doar in acest mod spermatozoizi existenti in sperma vor avea posibilitatea sa treaca din vagin in uter si de acolo s ajunga in trompele uterine pentru a fecunda ovulul in cazul in care aceasta deja exista in acel moment. In acest caz doar TU singura, esti cea care ar fi trebuit sa stii precis/exact in ce moment al ciclului menstrual ai fost in momentul amintit. Numai TU poti sa apreciezi precis, exact si correct, daca au fost intrunite conditiile minim necesare dar OBLIGATORII pentru a se putea forma o sarcina. In concluzie pe baza datelor prezentate chiar si insuficiente de a se putea efectua o analiza obiectiva, totusi si in aceste conditiidate, se poate considera ca probabilitatea de a ramane insarcinata poate fi exclusa in proportie de peste 99%, fiindca ''joaca de-a sexul'' a fost intretinut cu circa 2zile inainte de inceperea PERIOADEI FERTILE, singurele 4-5 zile in care poate lua nastere o sarcina in cadrul fiecarui ciclu menstrual. Multa sanatate!

9 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

În situația prezentata, riscul de sarcina este minim.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Inseamna ca sun 0 sanse de sarcina in cazul acesta.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

De la invetarea omului de Charles Darwin, si pana pe la 1650: nici dracu nu folosea prezervative! Posibil asta-i cauza supavietuirii speciei umane dar si prpetuarea loazelor/rebuturilor. Tu de cand folosesti?winking laughing

| HazelEyes77 a răspuns:

Atata timp cat n ai ejaculat in interior nu prea vad cum ar fi putut ramane gravida. Numai in cazul in care sa zicem te ai masturbat inainte de actul sexual si ar mai fi ramas spermatozoizi pe uretra. Sarcina nu se formeaza oricum si din nimic cred ca esti constiient de acest aspect. Numai bine

| Danielachan a răspuns:

0 sanse, data viitoare prezervativul

| Fcd_Gheorghe_1998 a răspuns:

Șanse de 0%, dacă nu i-ai bagat-o toată și nu ai ejaculat în ea înseamnă ca nu trebuie sa iti faci griji, pentru ea actul a fost ca o masturbare, sper ca te-ai ușurat

| ione1911 a răspuns:

Simplu :Nu ai ejaculat in ea, nu ramane gravida.

| paladinnn a răspuns:

Multi doctor spun ca exista sansa sa ramana insarcinata o femeie chiar daca nu iti dai drumul in ea, ci din cauza lichidului preejeculator ce contine o cantitate mica de spermatozoizi. A fost singura si ultima data, toate celelalte dati vor fi SAFE. Asa ca..nu ramane decat sa asteptam sa vedem cum o sa fie peste 3 saptamani ( face un test pentru confirmare. ) si eventual daca i se deregleaza menstruatia. Chiar daca exista sansa mica sa iasa testul pozitiv..desigur ca la varsta de 18 respectiv 20 de ani nu putem intretine un copil cand avem o facultate si o cariera in fata ce necesita timp si implicare. Asa ca daca ne loveste ghinionul, o singura metoda mai ramane si o stiti deja..Nu mi-ar place sa se ajunga acolo dar..nu ne vom ruina viitoarea viata profesionala datorita unui accident, unei greseli unice ( ca nimeni nu e perfect, multi gresim ). (Ultimul raspuns fiind pentru cei anti-avort, ce nu inteleg ratiunea de la mijloc.). Cred ca tocmai mi-am raspuns singur la problemalaughing Dar multumesc pentru raspunsuri!

| Ririru a răspuns (pentru paladinnn):

Toata lumea greseste, evident, dar cel mai mult am plati tot noi- femeile, prin acest avort, riscand sanatatea si corp.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru paladinnn):

Orice fata sau femeie dar nu numai ea ci la fel de bine si baiatul/barbatul indiferent de varsta lor, care si-au inceput viata sexuala, ar trebui sa stie, sa cunoasca in mod foarte exact si precis mecanismul de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea ar fi fost bine ca inainte de a intretine un contact sexual neprotejat, sa fii deja informat ca pentru a se forma o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca aceste 2 conditii trebuie sa se petreaca in acelasi timp, sa se produca simultan/concomitent si anume : 1-) In primul rand ca si CONDITIE PRINCIPALA pentru ca fata/femeia sa poata sa ramana insarcinata, in mod obligatoriu sexul trebuie sa fie intretinut in una sau in toate cele 4-5 zile ale PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, adica zilele situate inaintea zilei de ovulatie, sau chiar in ziua ovulatiei, atunci cand deja exista un OVUL VIABIL in uter, ovul care sa poata fi fecundat de catre un spermatozoid provenit din sperma, (cu precizarea ca in continutul lichidului preejaculator NU exista spermatozoizi). si 2-) Printro modalitate indiferent care ar fi aceea, SPERMA trebuie sa ajunga/sa patrunda in mod obligatoriu IN VAGIN (indiferent de cantitate), deoarece doar in acest mod spermatozoizi existenti in sperma vor avea posibilitatea sa treaca din vagin in uter si de acolo s ajunga in trompele uterine pentru a fecunda ovulul in cazul in care aceasta deja exista in acel moment. In acest caz doar TU singura, esti cea care ar fi trebuit sa stii precis/exact in ce moment al ciclului menstrual ai fost in momentul amintit. Numai TU poti sa apreciezi precis, exact si correct, daca au fost intrunite conditiile minim necesare dar OBLIGATORII pentru a se putea forma o sarcina. In concluzie pe baza datelor prezentate chiar si insuficiente de a se putea efectua o analiza obiectiva, totusi si in aceste conditiidate, se poate considera ca probabilitatea de a ramane insarcinata poate fi exclusa in proportie de peste 99%, fiindca ''joaca de-a sexul'' a fost intretinut cu circa 2zile inainte de inceperea PERIOADEI FERTILE, singurele 4-5 zile in care poate lua nastere o sarcina in cadrul fiecarui ciclu menstrual. Multa sanatate!