| anonim_4396 a întrebat:

In data de 16 Aprilie am avut contact sexual protejat, când am terminat am observat ca s-a rupt prezervativul foarte puțin. Menționez ca pe 25 Aprilie trebuie sa îmi vina menstruația. Credeți ca sunt șanse sa rămân însărcinată?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, sunt sanse, mai ales daca in 16 aprilie erai in perioada fertila.

| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect este NU. Insa acest raspuns este valabil numai in cazul in care ciclul tau menstrual este foarte bine reglat. Adica numai in cazul in care in ultimele 7-8 cicluri menstruale de fiecare data sangerarea menstruala a inceput exact la data preconizata, rezultata din calcul sau si in cazul in care a existat o mica abatere in +/- de 1-2 zile, dar niciodata mai mare de 2 zile. Fiindca numai intr-o astfel de situatie actul sexual amintit a fost intretinut cu 8 zile inainte de ziua de pornire a urmatoarei menstruatii, adica in una din ultimele 9-10 sau chiar 11 zile ale actualui ciclu menstrual, adica zilele care reprezinta PERIOADA INFERTILITATII ABSOLUTE a oricarui ciclu menstrual in care formarea sarcinii este practic cu totul IMPOSIBILA. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu sunt sanse sa fii gravida.

| Sabaka a răspuns:

Gata te ai facut de un bebe?

| ElenaMariaSingurelu a răspuns:

Pai vezi dacă iti vine menstruația, daca nu, fa un test de sarcina. Pentru ca da, exista riscul de a fii însărcinată. Fundă?