| Pauladani22 a întrebat:

Bună tpu.In luna iunie am avut primul meu contact sexual pe data de 21 iunie pe data de 15 iunie am avut menstruatia, ma tine cam 3 zile si dupa o zi imi curge iar doar câteva ore. Luna asta a venit ciclul pe 17 dar cu 2 zile inainte a curs o picătură mică de sânge, dupa 2 imi curgea mai mult dar acum ma durea burta foarte tare si imi curgea mai puțin. Ciclu m-a tinut tot 3 zile si dupa o zi a mai curs câteva ore. Mi-e frica pentru ca parca am burta mai mare, as putea fi gravidă? Stau cu griji

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Datorita faptului ca ciclul menstrual anterior s-a desfasurat intre 15 Iunie si 16 Iulie reiese ca a avut lungimea de 31 de zile (15.06 - 16.07 = 31). Fiindca se stie foarte precis ca ovulatia se produce intotdeauna cu 14 zile inainte de ultima zi a ciclului menstrual, reiese ca in mod concret in ciclul anterior ovulatia a avut loc in data de 3 Iulie si astfel rezulta ca in mod absolut cert /sigur PERIOADA FERTILA s-a situat intre 29 Iunie si 4 Iulie.
Fiindca actul sexuala din data de 21 Iunie a fost intretinut cu 8 zile inainte de a incepe perioada fertila cuprinsa intre 29.06 - 04.07 si cu 13 zile inainte de a fi eliberat ovulul din ovar, rezulta ca in acest caz a fost ABSOLUT/100% IMPOSIBIL sa se formeze sarcina chiar si in cazul in care sperma ar fi fost ejaculat in vagin.
Insasi pornirea sangerarii menstruale si mai ales faptul ca s-a desfasurat in conditii asemanatoare, similare cu celelalte menstruatii reprezinta GARANTIA ferma ca NU exista nicio sarcina in uter, deci este imposibil sa fi ramas insarcinata. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Nu sta cu griji ca nu ești gravidă.

| Valentina8 a răspuns:

Ai un ciclu neregulat. Nu stiu cati ani ai cred ca te incadrezi intre 13-17 in timp cred ca ti se va regula menstruatia. Ti-a venit menstruatia, nu esti insarcinata! Ai burta mai mare? Esti la menstruatie e normal sa fi mai balonata! Daca stai cu griji/stres iti vei deruta si mai mult ciclul menstrual. Pe viitor foloseste prezervativul sau mai bine niste anticonceptionale, acestea iti vor regla menstruatia si te vor si proteja in acelasi timp de o sarcina nedorita.