| inessa7554 a întrebat:

Bună TPU.
In urma cu 10 zile mi-am început viața sexuală, am 16 ani.La prima partidă nu a curs sânge, însă la a doua da.Am simțit o durere destul de mare.Acum,orice partida devine pentru mine un chin.Am o durere insuportabila și poate să-mi curgă sânge la fiecare penetrare, uneori mă pătez de un lichid cafeniu. Oricât de grijuliu nu mi-ar fi partenerul, nu-și poate băga instrumentul in mine nici măcar pe jumătate din cauza durerii pe care o simt eu
Ce-i de făcut? Care ar fi cauza?
Ajutați-mă va rog cu vreun sfat, pentru că deja am frica de sex, sincer.

7 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Mai bine nu mai face sex deloc pana dup[ casatorie

| Violleta2022 a răspuns:

Dar preludiu iti face?
Ca dupa 10 minute de preludiu bun, nu mai simti nici o durere, ci placere.

| corbulalbrosu a răspuns:

Durerea pe care o resimti poate avea diverse cauze care pot fi atat medicale, patologice cat si de natura psihico-mintala dar de obicei se datoreaza faptului ca inainte de actul de dezvirginare vaginul nu a fost suficient de bine largit prin masturbare.
Dar daca durerile din timpul sexului sunt localizate mai profund si se manifesta sub forma de junghiuri ascutite, sau sub forma unor dureri insuportabile, cauzele tin de starea de fapt a zonei pelviene. Vaginismul, endometrioza, uterul retrovers, ovare si trompe uterine afectate ar putea fi printre cauzele care provoaca senzatia de durere extrema simtita de femeie in parea mediana si in adancimea vaginului la o penetrare profunda. Daca starea de disconfort continua sa persiste un anumit timp si dupa ce a fost extras penisul din vagin, intr-o astfel de situatie consultatia ginecologica devine absolut necesara de a fi efectuata.
Ai putea incerca sa-ti obisnuiesti vaginul cu senzatia provocata de penetrare prin masturbarea ei treptata dar progresiva intr-o perioada de 2-3 saptamani, prin metoda numita ''degetica'' la inceput cu un deget, pe urma cu 2 degete pentru a-ti da seama daca se modifica si scade din ce in ce mai mult senzatia de durere. Daca nu se produce nicio ameliorare sesizabila in acel caz trebuie sa fii consultata medical. Multa sanatate!

| inessa7554 explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc mult!????

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Trebuie sa o iei usor, in primul rand viata sexuala se incepe cand esti 100% pregatita. Sau hai sa zicem 98.4%.
Cauzele ar fi multiple, de la psihic, unde repet ca trebuie sa vrei asta cu adevarat, sa nu te simti constransa, pana la cauze fizice, unde chiar asa doare uneori si de aia trebuie sa o iei usor. Nu trebuie sa iti fie frica de asta, trebuie doar sa vrei.

Iar daca partenerul si tu va simtiti bine si incepe un preludiu mai lung, in care tu nu mai rezisti si vrei cu adevarat sa se intample penetrarea, o sa se intample.

Asigura-te de aceste lucruri. Bafta!

| Dennis1993 a răspuns:

Asa sunt toate dezvirginarile, durerea este trecătoare. Înainte de contactul sexual, trebuie stimulare, adică excitare, când ești excitat și dorința este mai mare atunci totul se relaxează aici ma refer la mușchi și vei vedea ca nu vei mai avea acele dureri.