| PattyC a întrebat:

Buna, TPU! In urma cu o zi am avut un act sexual protejat, dar a alunecat prezervativul. Imediat dupa o ora am luat pilula de a 2-a zi, dar problema e ca s-a intamplat cu o zi sau 2 inainte de ovulatie. Intrebarea este, care este rata de succes a pastilei daca eram inainte sau dupa ovulatie, nu stiu sigur

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca pastila contraceptiva este folosita cu 2-3 zile inainde de data/ziua ovulatiei si mai ales in primele 24 de ore de dupa actul sexual cu probleme, eficacitatea este de circa 95% sanse de reusita. Se considera ca eficacitatea pastilei contraceptive este cu atat mai mare cu cat timpul dintre actul sexual si momentul folosirii este mai mic, bineinteles in cazul in care contactul sexual se termina in mod "nefericit", nedorit in perioada fertila a ciclului menstrual. Cu cat este mai scurt intervalul dintre momentul contactului si momentul administrarii pastelei, cu atât sansele de a evita aparitia unei sarcini nedorite sunt mai mari. Eficacitatea pastilelor Escapelle sau Postinor2 depinde in mare masura de orele care au trecut de la actul sexual : astfel,
- In primelor 24 de ore - are o eficacitate de 95%
- Intre 25-48 ore - are o eficacitate de 85%
- Intre 49-72 ore - are o eficacitate de 58%.
In cazul in care actul sexual este intretinut dupa mai mult de 24-36 de ore de la producerea ovulatiei, formarea sarcinii devine imposibila si folosirea pastilei contraceptive devine... INUTILA
Succes! Sanatate!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Prezervativul nu alunce daca este masura corecta.
Evident ca este 2-3 numere mai mari, daca a alunecat dupa cuc si te-a pus in situatia asta.
Cat priveste eficienta pastile luate, este eficace in proportie de 95%, dar conteaza daca corpul tau o accepta sau o respinge, pentru ca sunt femei la care pastila este ineficienta.