| anonim_4396 a întrebat:

In urma unor intarzieri ale ciclului de cate 6-7 luni am fost la endocrinologie si am aflat ca am o dereglare a glandei tiroide. Am hiportiroidie iar din aceasta cauza ciclul meu menstrual este neregulat. Iau pastile pentru asta. Intrebarea mea este: in acest caz, cum imi pot da seama care sunt zilele fertile ale lunii? Am luni in care nu imi vine ciclul, luni in care totul este normal.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul tau, esti in situatia in care pentru a reusi sa-ti determini zilele care apartin de PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual ar trebui sa-ti cumperi si sa folosesti testerul de fertilitate/ovulatie care este un instrument (un MINIMICROSCOP) foarte precis cu ajutorul caruia se determina cu o precizie de peste 97-98% atat prima zi a perioadei fertile, cat si ziua OVULATIEI cat si ultima zi a perioadei fertile. Testerul de fertilitate/ovulatie care este un MINI MICROSCOP poate fi folosit ZILNIC, pe o perioada de timp foarte indelungat, de multi ani (practic nelimitat). Cu ajutorul mini-microscopului se poate testa INCONTINU (chiar si zilnic) saliva prelevata de sub limba. In prima zi in care la microscop se obsearva ca a aparut primul cristal de HORMON LUTEINIC (LH) in saliva testata, din acel moment ciclul menstrual intra in prima zi a perioadei fertile si in urmatoarele 5-6 zile trebuie ori sa se abtina de a intretine sex neprotejat, ori sa foloseasca o metoda de protectie in cazul in care va intretine contacte sexuale. Dupa circa 4-5 zile DISPARE complet hormonul LH din saliva si din acea zi femeia stie ca s-a terminat PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual si ne mai fiind fertila poate sa intretina din nou sex neprotejat fara nicio teama/retinere si barbatul poate ejacula sperma in vagin la terminarea fiecarui act sexual. Exista mai multe astfel de testere la preturi foarte accesibile :
https://:///... DHY2J0BBM/
https://:///...DGVS97BBM/
,, Descrierea produsului :
Microscopul de ovulaţie OvuPred este un instrument care ajută planificarea familială. Cu ajutorul microscopului orice femeie are posibilitatea de a observa singură situaţia zilelor fertile. Astfel, ea poate examina chiar zilnic întregul său ciclu menstrual, procesul maturizării ovulului, ovulaţia, dar şi zilele nefertile. Dacă îşi doreşte un copil, va şti când este prielnic un act conjugal. Dacă din contră, scopul ei este evitarea unei sarcini, instrumentul îi va fi la fel de ajutor.
Utilizarea microscopului este simplă: placa de observaţie a microscopului se unge cu salivă sau cu secreţie cervicală recoltată din gâtul uterului, iar după 8-10 minute se examinează mostra uscată. Dacă observăm o imagine cu liniuţe, asemenea unei frunze de ferigă, înseamnă că ne aflăm într-o zi de fertilitate, iar formele nedefinite, sub forma unor mici puncte imprastiate indică zilele de nefertilitate.""
Avantajele microscopului de ovulaţie OvuPred sunt urmatoarele :
-- Poate fi utilizat oriunde, oricând, de oricâte ori.
-- Este o metodă absolut naturală.
-- Nu are nici un fel de efect secundar.
-- Are o fiabilitate ridicată, de peste 98%.
Este un instrument simplu foarte usor de folosit. În afară de curăţarea plăcii de observaţie înainte de folosire, testerul nu necesită nici un fel de îngrijire.
Este comercializat împreună cu instrucţiuni clare de utilizare, si cu ilustratii cu figuri in forma de feriga
Protecţia lui este asigurată de o cutie specială.
Este cel mai economic instrument si metoda de protectie fiindca : trebuie cumpărat doar o singură dată, şi poate fi folosit o viaţă întreagă fiindca
-- Nu expiră niciodată.
-- Este un mijloc excepţional al informării şi educaţiei sexuale în familie şi în şcoală.
PONT!
Atenţie! Acest produs poate fi cumpărat şi în pachetul „ Vreau un bebe!" Sau din contra : ""Nu vreau un bebe nedorit"". Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La tine nu se poate calcula sau aproxima vreun ciclu, ovulatie si perioada fertila!
Singura solutie este sa folosesti intotdeauna prezervativul la sex, ca sa fii protejata, sa nu ramai gravida.

| ywar a răspuns:

Uite iti dau si eu o idee... Apeleaza la un medic homeopat. Daca esti din Bucuresti o sa-ti dau si o recomandare.
Hai sa incercam si cu altceva... diferit de medicina alopata. Sper sa rezolvi. Sanatate.

| 90210 a răspuns:

Si eu am pauze de cate 6 luni. Am fost la ginecolog si mi-a spus ca nu am suficient progesteron asa ca mi-a dat medicamente. Si mi-a mai spus si ca am ovare polichistice.

| anonim2712 a răspuns:

De asemenea, daca intr o luna am ciclu menstrual, in luna respectiva pot calcula zilele fertile, nu? Multumesc mult tuturor