| Mahna a întrebat:

TPU
In ziua a9a a ciclului menstrual al prietenei mele( un ciclu obișnuit de al ei durează 30 de zile) am avut un joc sexual care nu a implicat penetrare vaginală și nici ejaculare. Ne am speriat foarte tare sa nu cumva să se întâmple vreo sarcina, desi șansele sunt aproape nule. Ne am speriat și ne-am grăbit iar ea a luat pastila de a doua zi la 18 ore după acest joc.
Nu a avut niciun efect advers după administrarea pastilei, dar astăzi, la 15 zile după pastila, respectiv ziua 24 a ciclului ei menstrual, a prezentat o scurgere vaginala de culoare maronie destul de abundenta care seamănă cu o menstruație.
As vrea sa știu dacă :
Aceasta sângerare e o menstruație venită mai devreme datorita pastilei?
E acea sângerare care apare ca efect advers? Personal nu cred deoarece au trecut prea multe zile de atunci.
Exista vreo șansă să rămâna însărcinată?
Vă mulțumesc.

2 răspunsuri:
| monycutzza a răspuns:

Buna, acest joc l-am avut si eu cu iubitul meu si aceeasi temere am avut-o si noi, nu am luat pastila de a 2 zi pentru ca stiam ca nu e chiar asa de speriat. Dar cum ai spus si tu, nu a existat penetrare si nici ejaculare. Nu era nici in perioada fertila. Cat despre efectele adverse de la pastila nu stiu ce sa spun, eu cred ca e de vina mentruatia care trebuie sa vina.

| monycutzza a răspuns:

Iubita ta o sa fie bine, nu are de ce sa fie stresata pe chestia asta. Repet, am trecut si eu prin asta si mi-am facut gânduri inutile iar stresul nu e bine. Din cauza stresului mie mi-a intarziat 2 saptamani si eram ingrijorata pentru ca nu stiam de ce intarzie atat