| andreeaioana1515 a întrebat:

Buna TPU! Încă din ianuarie am inceput o relație cu un tip cu care m-am înțeles senzațional, ba chiar mi-a propus sa ne mutam împreună și pare foarte hotărât în decizia lui.
Ideea este că a primit o funcție noua la munca, mult mai complexă și tot ce vede în viața lui acum este munca. Îmi este foarte greu și mă simt neglijată, pentru că înainte îmi spunea mereu când ajunge acasă, îmi arăta ce mănâncă, iar acum abia reușesc să dau de el. A incercat de multe ori sa îmi explice că lucrează din greu și este extrem de obosit...dar tot mă simt neglijată. I-am spus aspectele astea, dar nu simt îmbunătățiri. Nu vreau să mă pripesc. Voi ce părere aveți?

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ce te simti neglijata, ca nu-ti mai arata el ce mananca cand este la servici, sau nu mai sta de vorba cu tine, in loc sa munceasca?
Seara cand vine acasa, nu stati impreuna? Dar sambata si duminica nu iesiti impreuna?
La munca toata lumea merge sa munceasca si este perfect normal sa nu aiba timp sa scrie mesaje, sau sa stea la taclale, fiindca risca sa fie dat afara de la servici.
Poate tu nu stii, daca dar la servici mergi sa muncesti, nu sa ai fun pe telefon cu prietenii sau iubita.
Din ce in ce mai multi angajatori interzic folosirae telefonului pesonal in timpul serviciului, tocmai pentru a nu distrage angajatul de la munca, fiindca compania il plateste tot acest timp.

Tu ar trebui sa intelegi acest lucru si sa faci ceva util in viata ta, ca sa nu te mai plictisesti.
Recomand sa-ti iei si tu ceva de munca, fiindca atunci nu ai mai avea motive de plictiseala si nici sa te plangi ca nu lasa munca ca sa vorbeasca cu tine.

| DiamondLexus7 a răspuns (pentru Violleta2022):

Sau să își ia un plictisit la fel ca ea, care are timp și chef de povești toată ziua. Cu un om responsabil nu pare să fie capabilă să aibă o relație serioasă.

| andreeaioana1515 explică (pentru Violleta2022):

Este vorba strict de momentul in care ajunge acasă până se culca. Atunci este problema, la muncă deja știu că nu poate vorbi.

| anonimuIl a răspuns (pentru andreeaioana1515):

Seara când 2 au o viață ca a voastră ăsta e programul.
- masa împreună pe la ora 19
- stat relaxați la televizor până pe la ora 21 și discutat banalități
- băgat în pat și făcut sex 15 - 30 de minute
- făcut duș ea după sex
- culcat amândoi
Vezi ce program aveți voi că poate el vrea ce am scris eu și nu să stea să îți spună ție basme și povești.

| anonimuIl a răspuns (pentru andreeaioana1515):

Voi nu stați împreună?
Tu vrei ca el după o zi de muncă să te sune și să vorbească 2 ore la telefon cu tine?
Nu are chef un bărbat de 24 de ani să stea la telefon sau pe internet după 8 - 10 ore de muncă.
El vrea când ajunge seara acasă să aibă cu una cu care locuiește programul pe care l-am scris mai sus.

| Violleta2022 a răspuns (pentru andreeaioana1515):

Poate are un stress imens cu munca si cauta sa-si odihneasca creierul!
Banuiesc ca vorbiti la cina, ca stati impreuna macar juma de ora, nu?

Ia-ti si tu servici, sa fii obosita si epuizata la sfarsit de zi sa vezi cum este!
Oricum va ramane weekendul cand sigur iti da atentie, ca doar nu merge si atunci la munca.

| andreeaioana1515 explică (pentru Violleta2022):

Nu ne-am mutat încă împreuna, in iulie se va întâmpla. Tocmai asta e problema... Cat de ocupat să fii sau obosit după munca încât nici să nu te intereseze daca mai trăiesc.

| Violleta2022 a răspuns (pentru andreeaioana1515):

Atunci chiar nu ai de ce sa te plangi!
Ia-ti femeie un job si ocupat-ti timpul, ca statul degeaba te plictiseste si inventezi probleme care nu exista, ori da-i papucii astuai si fa-ti un iubit nou, cares a stea dupa fundul tau tot timpul.

Da-i pace si intalniti-va numai sambata si dumninica, ca sa fie si el odihnit si evita sa-i mai toti creierui cu neglijenta ta.

| Violleta2022 a răspuns:

Ia-ti de munca si nu te mai plictisi, ca asa il vei intelege si nu te vei supara din nimicuri.

| DiamondLexus7 a răspuns:

In locul tau eu as fi mulțumită că muncește și e un om responsabil. Eu sunt cu iubitul meu de 5 ani împreună, mereu îmi spune ce face la muncă și mă bucură și eu îl întreb ce gătim sau ce mâncăm împreună. Nu locuim împreună, dar sunt aproape 24/7 împreună. Bucură-te că ai un om responsabil, muncitor, un om care nu sta acasă și se joacă FIFA pe consolă toată ziua. Mai rar la 24 de ani sa muncească și să tragă acolo la job din greu, să fie promovat. Daca tu îl demoralizezi, s-ar putea sa te cam înlocuiască, că vede că ești iresponsabilă.

| Domm89 a răspuns:

Este însurat?

| andreeaioana1515 explică (pentru Domm89):

Nuuu, doamne ferește. Are 24 ani ca și mine... Doar că de când a avansat, e așa prins de munca încât parca nu mai exist