| anonimacwl a întrebat:

intrebare pentru fete! Ma doare foarte tare burta...si imi curge un lichid alb..nu stiu dc ..am 13 ani si da inca nu mi-a venit ciclul! S-ar putea sa imi vina? Imi e putin frica! Va rog raspunsuri serioase fara bataie de joc! Multumesc! Funditaa

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In astfel de cazuri asa cum este si cel prezentat de tine, nu se pot da raspunsuri certe sau precise, in cel mai fericit caz se pot face presupuneri si emite pareri insa acestea vor fi cu totul subiective. De obicei procesul de maturizare a organele reproducatoare feminine, uneori poate sa inceapa chiar si cu 1-2 ani inainte de producerea efectiva a primei menstruatii. De obicei acestea se manifesta prin aparitia unor modificari specifice privind atat aspectul exterior al corpului fetelor care sunt de natura fizica, cat si modificari hormonale. De obicei apropierea momentului de incepere a primei menstruatii denumita MENARHA, este semnalata de aparitia scurgerilor de secretii vaginale, denumita leucoree care umezeasc zona vulvei si interiorul vaginului cu cantitati variabile de secretie care provoaca neplacuta patare a chiloteilor intre picioare in special portiunea care este in contact direct cu "pasarica". Trebuie sa stii ca reprezinta scurgeri absolut normale care prevestesc posibila si/sau probabila aparitie a menstruatiei intr-un viitor destul de "incert" insa nu foarte indepartat. Menstruatia este un proces fiziologic care incepe la varsta pubertatii, in jurul varstei de 10-12 ani si se va produce ciclic/periodic si se va repeta de-a lungul vietii femeii pana la aparitia menopauzei care de regula se instaleaza in jurul varstei de 48-55 de ani. In general menstruatia apare in momentul in care fetele ajunge la pubertate si incep sa li se dezvolte sanii si apare pilozitatea de la subrat si de la "pasarica". Acest lucru se produce de obicei in jurul varstei de 11-12 ani insa se poate produce mai devreme cu 1-2 ani sau mai tarziu pana in jurul varstei de 16 ani. S-ar putea ca durerile aparute in zona inferioara a abdomenului sa reprezinte simptome premenstruale, care coroborate cu secretia vaginala abundenta sa prevesteasca pornirea iminenta a menstruatiei. Sa fii pregatita si sa ai mereu la indemana 2-3 absorbante oriunde te-ai duce. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Necunoscut112 a răspuns:

Dacă te doare burta, probabil o să îţi vină azi-mâine.

| Anitta18 a răspuns:

Ceva lipicios? Daca da poate o să-ți vină menstruatia.În caz ca te mai doare burta încearcă sa iei o pastila nurofen pentru durere si te odihnesti putin.Mie așa mi-a trecut.

| anonimacwl explică (pentru Anitta18):

Da. E cv alb si lipicios ..nu ma mai doare burta dar sper sa nu ma mai doara iar

| DorelGagicaru a răspuns:

Lichidu ala alb este ceva numit squirt in ***