| Fabolous a întrebat:

Iubesc o "femeie usoara" ca sa nu o numesc altfel. Am o relatie cu ea de 8 luni si la inceput, pana am mai "educat-o" mi-a facut mult rau. Desi tinea la mine. Si acum tine la mine, ma pricep destul de bine in a citi persoanele. Sunt o parte foarte importanta a vietii ei, are completa incredere in mine (si eu in ea) si ma iubeste foarte mult, asa cum stie si cum poate ea. De asta sunt foarte sigur. Numai ca mereu cand vine vorba de o iesire, sau chestii de genu, cand mai apare un barbat in peisaj, devin foarte posesiv. M-am ars cu ea si nu mai am incredere sa o las asa. Am incredere in ea (poate n-ar trebui) dar nu am incredere in tipul respectiv. Ea e destul de naiva, se lasa usor si accepta complimentele cu zambetul pe buze. Are anumite calitati morale dar nu sunt foarte "iesite in evidenta". Am ajuns la un punct in care s-a umplut paharul, nu mai am rabdare cu ea si o jignesc mult. Eu nu eram posesiv inainte, chiar deloc. Sunt in zodia racului. 90% Poate nu o sa ma puteti ajuta, dar vreau sa stiti ca sunt DISPERAT si nu stiu ce sa mai fac. Nu vreau sa renunt la ea, efectiv tin atat de mult la ea. Dar, mi se face sila cand imi amintesc ce mi-a facut si cat de naiva e cand apare in peisaj cineva nou. A fost foarte barfita inainte si cand m-am combinat si eu cu ea am inceput sa fiu si eu barfit. Eu nu am fost niciodata barfit pana atunci. Va dati seama ca astfel de lucruri murdare nu-mi plac si nici nu am fost obisnuit cu asa ceva. Vreau doar sa pot uita, sa stau linistit cand iese cu cineva sau cand se intalneste cu prietena ei cea mai buna. Nu sa am inima cat un purice gandindu-ma ca poate o da peste nu stiu cine si ca o face nu stiu ce. Poate exagerez sau sunt paranoic, dar sunt disperat si o vreau departe de ceea ce cred eu ca ar putea pune in pericol relatia. Nu mai suport multe. I-am iertat deja atatea. Chiar sunt om si am LIMITE. Ea imi spune sa o las sa-mi dovedeasca ca nu e asa cum cred eu, etc. Dar, daca merge la o petrecere spre exemplu bea ca o... si nu poate sa se controleze, nu stie cand sa se opreasca cand vine vorba de o conversatie cu o persoana de sex masculin etc. CE MAI POT FACE? Sa pun punct? Nu imi da motive clare: imi da una rece una calda. Nu e ceva care sa zic: GATA. Dar se da o lupta in mine si ar fi chiar penal sa ma despart de ea pentru ce mi-a facut in trecut si chipurile am uitat-o. O iubesc mult dar o urasc si mai mult. Va rog cateva sfaturi...

Răspuns Câştigător
| Contrast a răspuns:

Am cunoscut candva o astfel de pereche: ea foarte libertina, el foarte rezervat (sau cel putin asa parea). Vrei sa stii cum s-a terminat povestea lor?
S-au casatorit, pentru ca de fapt lui ii placeau banii facuti de ea atat de usor... dar problema e ca atunci cand s-au casatorit ea si-a luat in serios rolul de sotie si si-a restabilit lista de valori morale...
Sa-ti spun ce s-a ales de ei? El prea gelos pentru ceea ce "a fost" ea, dupa cativa ani a parasit-o cu 3 copii, desi ea i-a fost fidela de-a lungul casniciei(de 6 ani e singura si-acum), iar el a plecat scuzandu-se ca ii e rusine cu ea si mai mult ca sigur copii nu sunt ai lui.
Vreau sa-ti spun ca acei copii seamana foarte bine cu el, si intre ei de altfel... dar cu toate ca o acuza pe ea de usoara moralitate si acum, el nu da dovada de mai mult moral nicidecum.
Ura sa fie aceea care l-a indeparta? Dezgustul?
Problema e ca el stia cu cine se casatoreste...de ce a parasit-o tocmai cand ea si-a schimbat toate principiile si si-a pus ordine in viata?
Nu stiu ce astepti de la ea, nu stiu daca tu crezi ca merita sa investesti... dar daca nu esti un om puternic, trecutul ei te va urmari ca o fantoma si te va devora secunda cu secunda!
Ma rog sa-ti dea Cel de Sus multa intelepciune, si iti recomand sa citesti o carte inspirata din realitate, cu o tematica similara:
"Rascumparata prin iubire"(de Francine Rivers)

11 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

De ce nu-l cautati amandoi pe Dumenzeu? El va facut unul pentru celalalt, El poate sa va deie intelepciune, ca sa procedati cum trebuie in relatia voastra. Citeste pentru inceput 1 Corniteni 13, vezi ce zice acolo despre iubire. Si atunci poate, vei invata sa uiti cu adevarat, sa lasi toate sentimentele negative. Si ea va invata ceea ce trebuie, cum sa se comporte ca o doamna in lume.
Domnul fie cu voi.

| Ирина19 a răspuns:

Esti prea gelos, as putea spune chiar ca ceea ce simti pentru ea nu e dragoste pura ci o iubire nebuna, esti prea obsedat, o iubesti ca un nebun, ai grija, fii un pic mai calm, daca nai sa renunti la gelozia asta nebuna ar fi mai bine sa o lasi pentru ca peste o vreme ai fi in stare sa omori pe cei care vb cu ea(scuze cati zic asta, dar asa e)incearca sa fii mai calm.Ai grija de u!

| Barajag a răspuns:

Este vina ta ca ai acceptat situatia ei, daca o iubesti cu adevarat, nu mai continua sa o lasi libertina, casatoreste-te cu ea, faceti o familie impreuna, ofera-i ceea ce nu a primit, fi mai bland cu ea, nu-i arata ca esti gelos, vei pierde. Ce nu mai inteleg eu, este ca accepti sa se duca si cu altii, in schimb dorinta ta, este sa fie cuminte.Pai daca este o femeie usoara, trebuie sa-si continue ceea ce a ales sa faca, pentru a putea sa se intretina, nu-mi lua cuvintele mele in deras, dar gandeste-te ca un ajutor din partea ta(acela de a renunta sa fie o femeie usoara), face minuni, indreapt-o pe calea cea buna, arata-i ca fara bani viata poate fi frumoasa. Ultimele mele cuvinte sunt acelea de a-ti dori bafta si incearca sa fi mai increzator si optimist.

| lays a răspuns:

Pe tine te-a ales dintre toti.multumeste-te cu asta si nu-ti mai toca creierii gandindu-te la ce va fi. daca o iubesti, traieste-ti viatahappy

| Lora a răspuns:

Foarte complicat, prea complicat si nu stiu cat merita ea un astfel de om cu-n caracter atat de curat langa ea, habar n-am cu ce sa-ti intaresc macar putin moralul.Cred ca te consumi prea mult pentru cineva care isi bate singur joc de propria persoana. Ce sa-ti spun mult curaj si minte limpede sa-ti poti aranja gandurile.

| Georgiana21 a răspuns:

Şi eu am o relaţie cu un rac, şi este mai dificil.
Înţeleg că nu vrei să o pierzi, dar se merită să te cobori atât de jos pentru cineva? Iubirea asta, cum ai spus şi tu, a fost deja ajunsă din urmă de ură. Cât va mai dura până când se va risipi tot ce simţi pentru ea? Cât ai să regreţi, oare?
Iubirea trebuie întreţinută, căci se stinge flacăra. Iar ea nu face nimic in sensul ăsta, dacă vrea să-ţi demonstreze că e altfel de cum o arată aparenţele, spune-i să se grabească.
Nu poţi sta aşa, continua aşa la nesfârşit.
O să-ţi fie mai greu la început, dar cu timpul ai să o uiţi, dacă chiar te-ai săturat de faptele ei.

| Any_2443 a răspuns:

Renunta la ea.Se vede ca tu esti o persoana mult prea educata, stilata, cuminte decat ea si te-ai face de ras.
Sti zicala aia ca lupul isi schimba blana dar naravul ba.

| Fabolous explică:

Gelos? Nu. Am foarte multa incredere in mine, crede-ma. Stiu sigur ca nu ar alege intentionat orice tantalau ca sa ma schimbe pe mine. Face greseli mari, dar nu le realizeaza, mereu le realizeaza dupa. In ...incepe cu p si se termina cu ula mea ca m-am saturat as fiu mama ranitilor si sa o educ pe ea si sa-i spun ce si cum... Eu muncesc si sufar pentru ea acum si in viitor i-o dau gata impachetata altuia si ala o sa-si bage p. in munca mea si o ia gata facuta: fidela si cumintehappy Mi-am dorit o relatie serioasa cu ea, poate am gresit. Nu vreau sa gasesc ceva care sa regret, ar fi multe dar nu vreau. Inca mai astept parerile voastre.

| KatVonB a răspuns:

Doamne cat ai scris!:o laughing. Pai tu sti, alegi ce e mai bine pentru tine. Tu alegi daca vrei sa traiesti cu ea, sau sa o uitiwinking.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ori ai incredere in ea, ori nu ai. Chestia cu "nu am incredere in tipul respectiv" e numai ca o intorci invers. Daca ai increde in ea, inseamna ca nu ai nici un motiv sa te gandesti ca un altul va reusi sa-i intre sub fusta, pentru ca ea nu va vrea acest lucru. De fapt, pentru ca ai patit-o deja cu ea, nu mai ai incredere in ea. De aici si paranoia si gelozia crunta si toate. Daca nu ai incredere in ea nu te mai chinui singur, nu o sa iasa nimic. Si daca te pacalesti intruna ca ai incredere in ea - o sa-ti fie cu atat mai rau. Sau treci peste, sau termini toata chestia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa ie am patit-o si eu