| laviniabeluska11 a întrebat:

Bună, TPU! Maine va avea loc o nunta la care o prietena foarte buna e invitata. Ea nu poate merge cu iubitul ei deoarece el e militar și ii e imposibil sa plece de la serviciu. M-a rugat sa o însoțesc pentru ca nu poate merge singură. M-a ajutat de multe ori, a fost lângă mine și nu e un om rău. Iubitul meu nu e de acord sa merg neinsotita de el la o asemenea petrecere pentru ca spune el, as putea sa pățesc nu știu ce. Mie mi se pare ca nu are încredere în mine...l-am rugat sa nu se supere ca o sa merg și mi-a zis ca nu le pot avea pe amandoua. E dureros pentru mine ca îmi spune asta pentru ca simt ca nu are încredere. Eu nu i-am dat motive...ce credeți?

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Prietena se poate duce singura. Tu nu esti obligata sa o insotesti.

| Liviu a răspuns:

Scurt pe 2, ori prietena, ori iubitu tau.In momentu in care ai pus o intrebare idioata ca asta, ce pot spune mai mult? deja ai ales.In momentu in care ai o relatie stabila din care poate rezulta o casatorie, e clar ca tragi cu persoana de langa tine.Cum e, proasta, tampita, ursuza, urata. Tu daca il iubesti, il respecti.Nici eu nu te-as fi lasat sa te duci acolo in locu lui. xD

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca prietena ta poate merge singura la nunta!
In felul asta, ea isi face datoria fata de miri, iar tu nu-ti complici relatia.

| LoveSleep a răspuns:

Gretta își tot schimbă numele din lună în lună, ca să credem că e alt user pe aici care vorbește tâmpenii.

Legat de problema ta, de ce ne ceri părerea? Ce vrei să-ți facem noi? Problemele de genul nu se pot rezolva. Când vine vorba de persoana pe care o iubim sau placem, uneori tindem să fim încăpățânați.
Oh, lasa-mă să reformulez. Oamenii sub 90iq n-o să priceapă niciodată că unele persoane, pur și simplu nu merită. Oricât de toxic ar fi un bărbat cu tine și cu cele de genul tău, tu o să accepți. Iar dacă ca prin minune, o să te desparți de el, o să-l părăsești sau înșeli pe cel care se poartă cu tine ok, deoarece creierul tău proaspăt evoluat de la maimuță, e obișnuit să fie abuzat. Nevoia asta a femeilor de bărbați răi de demonstrează iar și iar că misoginismul nu e atât de rău pe cât pare.

Și dacă habar nu ai despre ce vorbesc aici, (iar dacă ai, crezi că exagerez), crede-mă că genul ăsta toxic și stupid de gelozie și posesivitate e același lucru cu abuzul fizic. Și dacă nu e, va fi.

| Emma30555 a răspuns:

Eu cred ca nu e tatal tau ca sa ti interzica ceva. Si daca nu l asculti ce se intampla? Daca pentru atat lucru va despartiti nici nu are rost sa ti pierzi timpul cu el.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Ca trebuie sa iti alegi prietena si sa iti parasesti iubitul.

| Alexuţ02 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Aici eşti cam dur, realizezi nu? astfel de cazuri se pot îndrepta.

| mi25 a răspuns:

Depinde cat de stransa este relatia dintre tine si iubitul tau. (cred ca este stransa ca-i spui iubit). Eu consider, in cazul in care ai o relatie mai stransa, ca gafa a facut-o prietena ta. O prietenie nu trebuie sa "intre" intre doi iubiti si sa te invite cu ea, ignorandu-l pe el. In al doilea rand: cum sa mergi la nunta neinvitata? Pe post de gigolo? Nunta nu este teatru si nici local public in care putem merge cu gashca. Oaspetele neinvitat nu are scaun, spune un proverb.
Iubitul tau poate nu este de acord si din alt motiv: nu cumva mergi cu un altul, iar prietena ta este doar paravanul?
Cat priveste serviciul iubitului prietenei tale, cred ca este doar o scuza: si in armata se pot aranja serviciile (este in timpul liber) in asa fel incat sa fie inlocuit. Dar se vede cat de mult iubitul ei (militarul) vea sa mearga la nunta. Sau este altceva la mijloc?
Eu sa fiu in locul iubitului tau as pune o singura intrebare: cine este pe primul loc: el sau prietena.
Dar toate astea sunt supozitii, deoarece noi cunoastem foarte putin din problemele reale.

| Necunoscut112 a răspuns:

Adică tu nu ai voie să mergi la niciun eveniment fără iubitul tau? Ce e mizeria asta?

| Alexuţ02 a răspuns:

Aşa suntem noi, bărbaţii, geloşi, bine. poate la el nu e problema de gelozie şi e problema de altceva, se gândeşte strict la siguranţa ta.

Apropo, să ştii că dacă el chiar face lucrurile astea, le face pentru că ţine la tine şi-şi doreşte să stai în permanenţă cu el. e normal dar câteodată trebuie să ai şi tu libertatea ta, îl înţeleg perfect cum gândeşte.

Degeaba nu i-ai dat motive. gelozia e ca o boală să spun aşa şi apare fie că vrei sau nu.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Alexuţ02):

Gelozia e doar inceputul unei lungi obsesii ce se poate agrava.

| Alexuţ02 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Exact... şi în timp, aici depinde de cazuri. poate deveni chiar violent cu fata, femeia, asta depinde de bărbat şi de cum vede lucrurile.

Chiar dacă nu are motive, un bărbat tot o să fie gelos.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Ar putea să-și caute pe altcineva să o însoțească la nuntă. Prietenul tău nu e de acord să mergi fără el deoarece la o nuntă sunt și persoane sub influența băuturilor alcoolice care te pot deranja.