| Simplegirlbb a întrebat:

mi-a intarziat cm 7 zile, luni am facut un test care a iesit negativ,azi am fost la medic,mi-a facut ecografie, nici urma de bebé. Mi-a spus ca se vede ceva acolo, dar posibil sa vina ciclul sau sa fie cu ochi. Azi am mai facut un test Barza, luni facusem Sure check. Negativ. Marti merg din nou la medic ca sa vada exact CE e. A mai trecut cineva prin asta?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Cele 2 rezultate NEGATIVE pot fi considerate ca sunt in proportie de peste 98-99% VALIDE, VALABILE si CORECTE numai in cazul in care ambele teste de sarcina au fost facute dupa o intarziere de cel putin 7 zile fata de ziua reiesita prin calcul ca fiind cea in care urma sa porneasca menstruatia, sau dupa trecerea a minim 21 de zile fata de data la care a fost intretinut ultimul act sexual neprotejat. In acest moment al ciclului prin ecografie chiar si transvaginala, medicul poate sa aprecieze doar starea si forma endometrului, fiindca in proportie de peste 90% este imposibil sa-si dea seama de vreo alta modificare sau de existenta unui sac gestational incipient. Cea mai sigura si precisa determinare a existentei sau a lipsei hormonului de sarcina hCG in sange se realizeaza prin testul beta-hCG efectuat in laborator, al carui rezultat este intotdeauna in proportie de peste 98% garantat ca este exact, precis si corect. Orice medic ginecolog care este pe deplin responsabil, prima data iti indica sa efectuezi testul beta-hCG. Multa sanatate!

| Simplegirlbb explică (pentru corbulalbrosu):

Endometrul e putin ingrosat. Neputand sa isi dea seama daca e vorba de o sarcina sau o sa vina menstruatia.

3 răspunsuri:
| Iuliana994 a răspuns:

Am trecut prin asta, o intarziere de 21 de zile chiar. A fost vorba de un chist ovarian, combinat cu stres. La un test de sange bgh te asiguri daca esti sau nu insarcinata. Succes!

| Simplegirlbb explică (pentru Iuliana994):

Marti merg din nou la medic refac testul acolo + ecografie. Sunt foarte stresanta pentru ca stiu ca ne am protejat si o sarcina ar fi imposibila. Mai ales ca niciun prezervativ nu s-a spart. Iubitul are dubii... mai ales ca e relatie la distanta. Mi-a zis ca daca sunt insarcinata ' Cine e tatal copilului, ca el sigur nu e '