| Simplegirlbb a întrebat:

Buna,TPU. Mi-a intarziat menstruatia aproape 3 saptamani, desi nu am avut contact sexual in ultimele luni.
Ma gandesc sa merg la medic saptamana viitoare, dar pana atunci am nevoie de parerile voastre.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca in ultimele 3 luni nu au fost intretinute contacte sexuale si in aceasta perioada s-au produs mai multe sangerari menstruale, se poate afirma ca practic este IMPOSIBIL sa existe o sarcina si din acest motiv sa nu mai porneasca menstruatia.
De asemenea fara sa fii consultata in mod real, se poate doar presupune ca ciclul tau menstrual are de fapt caracteristica de a fi de tipul neregulat din totdeauna sau in ultima vreme sa se fi produs din motive medicale o dereglare a activitatii hormonale. Astfel ca se poate presupune ca de fapt este posibil ca ovarele tale sa fie afectate de asa numitul sindrom al ovarelor chistice sau polichistice (SOC/SOPC) si din acest motiv, ovarele fiind mai mult dsau mai putin bolnave, nu reusesc sa maturizeze si sa elibereze ovulul dupa un anumit timp precis stabilit. Din acest motiv ciclul menstrual devine NEREGULAT cu lungimi imposibil de anticipat. Chiar de la inceput trebuie sa stii ca ciclul menstrual NU este influentat, modificat sau conditionat de factori externi. Pornirea menstruatiei este dirijata STRICT hormonal si din acest motiv pot sa existe cicluri menstruale REGULATE dar la fel de bine si din pacate cele mai multe cicluri menstruale sunt de fapt cele NEREGULATE. Caracteristica principala a ciclului menstrual NEREGULAT este insasi IMPREDICTIBILITATEA, privind atat momentul de incepere/producere a menstruatiei cat si anticiparea lungimea ciclului menstrual, fiindca nu exista un reper fix fata de care sa se poata calcula/prezice sau determina atat ziua de ovulatie cat si a perioadei fertile. In situatia prezentata in intrebarea ta, se poate afirma fara greseala ca este vorba de o dereglare hormonala destul de importanta, situatie care apare si care se poate produce doar din cauza activitati foarte proaste si incorecte a uneia sau a mai multe glande endocrine.
Fiindca o alta caracteristica a ciclului menstrual NEREGULAT este de asemenea si IMPREVIZIBILITATEA, reiese ca lungimea ciclului poate sa difere de la un ciclu la altul si diferentele sa fie chiar foarte mari uneori chiar de multe saptamani sau luni. Aceste modificari privind lungimea diferita a ciclului de fiecare data se datoreaza dereglariilor hormonale care apar pe fondul functionarii incorecte/defectuoase a glandelor endocrine (tiroida, hipofiza, glanda pituitara, folicul ovarian, etc.) care nu produc la timp si in cantitatile normale si intr-o proportie echilibrata a celor doi hormoni feminini estrogen si progesteron. Aceste deficiente hormonale provoaca ovulatii imprevizibile care pot sa aiba urmari prin producerea unor menstruatii atipice, slabe cantitativ, de regula imprevizibile, imposibil de a fi determinate exact. Aceasta situatie destul de neplacuta poate fi remediata doar medical, prin efectuarea unui set complet de analize endocrinologice si pe baza rezultatelor obtinute medicul ginecolog in colaborare cu medicul endocrinolog, va fi in stare sa analizeze si sa determine situatia reala/exacta si sa iti indice tratamentul hormonal de urmat pentru a incerca sa ti se regleze ciclul menstrual. In caz contrar toata viata ta te vei confrunta cu dereglari din ce in ce mai dese si mai intense si de asemenea cu teama constanta/permanenta si stresul provocat de teama de a nu apare o sarcina nedorita dupa inceperea vietii sexuale. Probabil ca orice medic ginecolog specialist dupa o consultatie serioasa iti va prescrie folosirea de pastile anticonceptionale o anumita perioada de vreme pentru a se regla ciclul menstrual. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Am mai pățit și eu și până la urmă a venit. Mai sunt dereglări de genu în organism. Dacă nu e ceva care se întâmplă în mod normal și nu-ți întârzie mai mult de o lună și ceva eu zic că poți sta liniștită și să nu mai mergi la medic. Bine, pentru liniștea ta poți merge oricum, mă refer că se mai întâmplă și nu e așa mare chestie

| Violleta2022 a răspuns:

Atunci nu se poate vorbi de intarziere ci de un ciclu neregulat din cauza unor modificari hormonale.
te sfatuiesc sa mergi al ginecolog si sa aflii cauza.

| Emilian65 a răspuns:

Mergi la un ginecolog si lasa parerile noastre. Mai de pret sunt parerile medicului decat ale noastre.

| Ely1234567 a răspuns:

Este un dezechilibru hormonal încearcă să bei seara cate un pahar de vin fiert (sa il bei cât poti de cald) si inainte sa bei vinul fa-ți un dus cald.
Cunosc pe cineva care are menstruatie o dată la un an sau doi si atunci cu duphaston sau cu vin fiert poti sa încerci si tu daca vrei daca te-a ajutat raspunsul meu te rog sa imi spui

| PrettyWoman98 a răspuns:

Mergi la un doctor ginecolog.Presupun ca ai dereglari hormonale...si eu recent am avut.Mi-a prescris ovule si duphaston.