| Piper987 a întrebat:

Mi-a scris fostul meu (ne-am despartit acum o sapt).
Si mi-a zis ca a gasit niste haine de-ale mele prin casa.
I-am zis sa le arunce. Apoi a insistat, dabdu-mi detalii de hainele uitate (2 bluze, un pantalon si lenjerie intima) si i-am repetat sa le arunce sau sa mi le puna deoparte intr-o plasā asa cand o fi sa se vada cu fratemiu (pentru ca sunt prieteni buni) sa i le dea. I-am urat noapte buna si atat. Mi-a dat seen

Mi-a raspuns dupa 20 de min : Hmmm ok nb. Sec.

Intrebarile mele is:
1)de ce nu le-a aruncat?
2)asta a fost doar un motiv sa deschida o concersatie care sa duca la o lamurire a lucrurilor?
3) dupa un an de relatie, credeti ca puteti ramane prieteni?

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Probabil și motiv totodată să te vadă dar oricum nu arunci hainele fără să întrebi omu înainte.
iar prietenie după relație depinde, dacă a fost doar genu unde v-ați pripit cu sentimentele și de fapt vă e mai bine ca prieteni atunci se poate, altfel nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1) pentru că sunt bunurile tale personale
2) nu, a vrut să fie domn și să nu ți le arunce
3) dacă vreți amândoi asta și nu cauți motiv să interpretezi orice gest de-al lui

| Piper987 explică (pentru anonim_4396):

Incerc sa nu caut motiv, si sa raman rezonabila, cred ca tot ce a vrut e sa fie civilizat. Daca isi dorea atentie cred ca incerca sa continue conversatia

| elaventurero a răspuns:

După despărțire nu exista "prietenie". Ce prietenie? Friendszone rullz.
Probabil o sa va mai reimpacati de câteva ori până ve ți conștientiza situația întrucât acum posibil să acționați din frica(și de aceea ai alege aceeași persoană, sau alta doar de dragul de a fi cineva langa tine-aceeasi situație)
Doar tu poți știi ce e mai bine Pt tine și nimeni altcineva.
Ca sfat doar îți zic experimentează singura o perioada. Da ți timp ție, vieții tale!
Nu uita că timpul nu rezolva nimic așa cum se speculează ci menirea lui este să treacă. Cu asta vreau sa zic că de tine însuți nu poți fugi nici în pădure, nici oriunde in spațiu și mai ales în timp, aceeași chestie.
Îți urez luciditate;! Pace!

| Piper987 explică (pentru elaventurero):

Buna, multumesc pentru raspunsul tau. Is de acord cu tine, nu poate exista o prietenie. Dar prefer totusi sa raman om si sa fiu simtita. Cand dau de el sa stiu sa salut ca pana la urma in acest an de relatie au fost multe lucruri frumoase intre noi. Nu e primadata cand ne despartim pentru o sapt 2. Dar de data asta cred ca i definitiv. Cum spui tu, eu am nevoie de timp pentru mine, o perioada unde sa ma regasesc si sa inteleg ca nu am nevoie de aceasta persoana pentru a fii fericita. E greu ca exista obisnuinta aia si chiar si asa inca mai am sentimente, totul e inca prea recent. As fii preferat sa nu imi fii scris.