| Elyelena2 a întrebat:

Mi-a venit cm pe data de 8 aprilie si pe data de 12 mi-a trecut. Am facut sex neprotejat in data de 13.15.17. Pot ramane însărcinată?
Multumesc
Funda!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ciclul tau menstrual are mereu lungimea mai mare de 27-28 de zile, in acel caz atat posibilitatea cat si probabilitatea de a se putea forma o sarcina in primele 9-10 zile ale respectivului ciclu menstrual, sunt foarte mici spre imposibil chiar si in cazul in care ajunge sperma in vagin. In cazul precizat si prezentat, teoretic NU se poate forma o sacina in proportie de peste 95%. Multa sanatate!

| Elyelena2 explică (pentru corbulalbrosu):

Am mereu cam 5 6 zile...
In ultimele luni am cam avut dereglari. nu mi.a venit regulat la aceeasi data

6 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Nu, pentru ca nu erai in perioada fertila.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Numai daca ai ai perioada ciclului menstrual mai mic de 25 de zile poti (dar nu sigur) sa ramai gravida in a 5-a zi de la inceperea menstruatiei. In ciclul menstrual sunt trei perioade, din care doua care sunt nefertile (nu ramai gravida) si a treia fertila. Calculul e simplu: daca ai ciclul regulat, atunci calculezi cand va fi prima zi a menstruatiei urmatoare, scazi 19 zile si afli prima zi fecunda, scazi 12 zile si afli ultima zi fecunda. Daca ai ciclul variabil (ex. de 28-30 de zile) atunci aduni la 19 zilele cat variaza ciclul (in cazul de fata 2 zile) si scazi din 12 acelasi numar.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Sansele sunt 0 sa ramai gravida in cazul tau.

| HazelEyes77 a răspuns:

Evident ca sansele ca sa ramai gravida sunt extrem de mici in cazul asta. Totusi e mai bine sa nu risti si sa te protejezi.

| gabriielaaa a răspuns:

10 zile de la mestruatie nu ramai fica in cele 10 zile se refac ovulele deci nu-ti fa griji daca ai menstruatia corecta nu ai de ce sa-ti faci griji.