| IoanaPuppy31 a întrebat:

mi-am inceput curand viata sexuala si am avut contacte sexuale toate fiind protejate,adica cu prezervativ,fara ca acesta sa se rupa. Cel putin eu si prietenul meu ne-am uitat si nu era rupt. Ejacularea nu a fost in mine ci in prezervativ. Mi-a venit menstruatia exact cand trebuia sa imi vina,in prima zi mai slab cantitativ de culoare rosie cum imi vine de obicei. Intrebarea este, sunt sanse sa fiu insarcinata chiar daca am folosit prezervativul? Si care este diferenta dintre menstruatie si sangerarile care le au femeile insarcinate

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

De unde naiba sa fii daca ti-a venit ciclu si toate au fost protejate, serios, ce semn mai clar decat ca ti-a venit menstruatia mai vrei?

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care actul sexual este PROTEJAT, indiferent care este metoda contraceptiva folosita cu rol de protectie : prezervativul, ovule spermicide, plasturi hormonali, pastile AC, inel NuvaRing, sterilet, etc, acestea au rostul si rolul de a asigura GARANTIA ferma ca NU se poate forma o sarcina chiar si in cazul in care sperma ajunge in vagin in urma unei ejaculari intentionate sau involuntare. Rolul efectiv a fiecarei metode de protectie folosite este cel de a oferi barbatului posibilitatea sa ejaculeze in timpul coitului/sexului pentru ca actul sexual sa poata fi continuat inca cateva minute, incat barbatul sa NU fie nevoit sa intrerupa sexul din moment ce penisul inca mai este in erectie totala. Reiese ca atunci cand este folosita o metoda contraceptiva adecvata si sigura, in acel caz sperma poate fi ejaculata de catre barbati in timpul actului sexul fara retinere si atunci cand actul sexual se practica in cele 5-6 zile apartinatoare de PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual. Sperma poate fi ejaculata in timpul actului sexual direct IN VAGIN sau IN PREZERVATIVUL montat corect pe penis fiindca intr-o asemenea situatie formarea sarcinii devine in proportie de peste 98-99% IMPOSIBILA.
a fost inventat inca din antichitate si a fost si este folosit cu scopul/rolul de a permite partenerilor de sex sa intretina contacte sexuale IN FIECARE ZI a ciclului menstrual, atat in zilele de menstruatie cat si in zilele PERIOADEI FERTILE, sau altfel spus IN FIECARE ZI indiferent de perioada ciclului. Fiindca prezervativul ofera aceasta posibilitate, acesta este produs pe scara larga si este folosit de catre barbati exact din acest motiv si anume ca le permite acestora sa ejaculeze in prezervativ chiar in timpul sexului inainte de terminarea coitul, si cu toate acestea sa-si penetreze partenera in continuare pana in momentul in care scade erectia intratat de mult incat penisul devine impropriu continuarii sexului. In toate cazurile in care marimea prezervativului folosit este cea corecta aleasa deci se potriveste perfect pe penis, se apreciaza ca cel putin teoretic prezervativul va ramane intotdeauna intreg si/sau intact pana la terminarea sexului. Daca marimea prezervativului folosit este cea adecvata/potrivita, in acea situatie chiar si daca penisul va incepe sa-si piarda erectia, prezervativul ramane in continuare bine fixat pe penis si nu va aluneca de pe acesta. Acest lucru va asigura garantia ca nici atunci sperma ejaculata in prezervativ NU se va scurge afara pe langa/sau pe sub inelul existent in capatul lui, astfel ca NU va exista nicio posibilitate de a se putea forma o sarcina. Multa sanatate!