| LittleLiar a întrebat:

Nici nu stiu cu ce sa incep. Sper doar sa aveti rabdare sa-mi cititi intrebarea pentru ca am nevoie de niste sfaturi, urgent. Astazi prietenul meu a decis sa ne despartim. Eram la un suc cu o fata, o prietena de-a mea, cand m-a sunat, s-a suparat ca am mers la un suc, si ca trebuia sa ma intalnesc cu el. A folosit un limbaj destul de agresiv, a spus ca il fac pe la spate, ca imi bat joc de el. Am incheiat astazi o relatie de un an si 4 luni. Am trecut prin multe impreuna, despartiri o multime, certuri, batai chiar, limbaj agresiv. A dat in mine de mai multe ori, dar bineinteles ca m-am aparat. L-am iertat totusi si am ramas impreuna. De craciun ne-am certat foarte tare, de revelion a inceput cu geloziile lui si a si dat in mine. De ziua indragostitilor ne-am certat si ne-am si despartit. De ziua mea ne-am certat pe tema ca mi-am reactivat facebook-ul fara sa ii spun, pentru ca cu ceva timp in urma m-a pus sa-l sterg cu pretextul "ca sunt mult prea cautata". De asemenea mi-a spus, tot de ziua mea dupa ce ne-am certat ca "sa fiu multumita ca nu imi da si liber" straight face. Eu mi-l reactivasem ca sa primesc urarile de la multi ani, si atat. Cand mi-am facut ziua la un prieten de al lui, ne-a stricat tot cheful tuturor cu mofturile lui, si ne-am si certat bineinteles. De 8 martie mi-a facut "cel mai frumos cadou posibil", mi-a dat liber, pe tema ca ii intorc fazele pe care mi le face el. Dar intr-o relatie, parerea mea, partenerii ar trebui sa fie cat de egali. In fine. E mult prea gelos, irascibil, paranoic, prea plin de sine. Intradevar i-am facut si eu cateva faze aiurea, dar am ajuns la stadiul in care chiar mi-am dat seama ca vreau sa raman langa el, si ca daca voi continua sa-l supar, riscam o despartire definitiva. Eu m-am schimbat in ultima vreme, am incercat sa ii fiu pe plac, sa ma abtin de la orice chestie care l-ar putea supara, dar am ajuns la concluzia ca tot ce fac il supara sau enerveaza. Toti prietenii mei la care am renuntat datorita geloziei lui, si cu care am mai reusit sa vorbesc cand ma desparteam de el, m-au sfatuit sa il parasesc. Stiu ca au dreptate, dar eu n-am avut curajul sa o fac. I-am iertat atatea pentru ca aveam acea speranta ca se va schimba. Cu familia lui ma inteleg perfect, asi putea spune ca parintii lui ma iubesc mai mult decat ma iubesc parintii mei. Am trecut cu el printre o multime de lucruri, si am rezistat impreuna, greu. dar speram ca va fi bine. Inainte cand ne certam si cand ne departeam imi spunea lucruri urate dar intr-un final tot el ma cauta, a incercat sa se sinucida pentru mine de o multime de ori, si era pe bune. Isi plangea in pumni, nu mai stiam cum sa-l strang in brate sa il calmez. Desi a fost cum a fost, eu l-am iubit intotdeauna si o sa il iubesc mult timp de acum incolo. Asa cum e el, dar a fost candva pentru mine, cand aveam probleme acasa, si probleme destul de grave, ma facea sa uit de tot. Dar de cand m-am schimbat eu, sa fiu mai atasata de el, sa ii acord mai multa importanta, ma dat el dracu oh go on. Nu ma mai cauta cand ne certam, vorbeste cu indiferenta ca si cum nu iar pasa. Am un caiet cu toate mesajele frumoase de la el, cu toate promisiunile si juramintele lui, cand imi jura ca vom ramane impreuna toata viata. Cand citesc mesajele alea simt ca o iau razna. I-am scris si o scrisoare mai demult, si i-am dat-o cand am implinit un an impreuna, plangeam cand m-a pus sa eu citesc. Mi-a promis ca din momentul ala va fi altfel, dar nu a fost asa. Am postat intrebarea asta pentru ca ma gandesc la binele meu si vreau sa fac tot posibilul sa nu ma mai impac cu el. Problema e ca eu ma las vrajita ca sa zic asa de cuvintele lui dulci din nou, is constienta ca daca ma impac cu el voi suferi din nou, si din nou. Doar ca sper la mai bine. Dati-mi un sfat va rog frumos, ce pot sa fac sa nu ma mai gandesc la el. Vreau sa il uit, ca nu mai rezist asa. Mereu cand eram despartiti, adormeam plangand, nu puteam sa mananc nimic..doar plangeam, ma consumam extraordinar. Vreau sa imi revin, vreau sa fiu din nou cu zambetul pe buze. Nu mai vreau sa sufar, vreau sa imi fie bine, astept sfaturile voastre. Acord

Răspuns Câştigător
| Djlsghtnquuw a răspuns:

E forte bine ca ai putut sa renunti la el, desi tii mult la el. Exact aceiasi problema asta o am si eu cu prietenul meu, bine, ca el nu a dat niciodata in mine, dar eu nu pot renunta la el, sunt prea batuta in cap. Iesi cu prietenele tale, fa orice ca sa nu te gandesti la el, si gandeste-te ca din relatia asta ai invatat ceva, nu regreta ca ai fost cu el, si incearca sa te obisnuiesti fara el. Nu incerca sa vorbesti cu alti baieti, cel putin mai asteapta o saptamana, sa vezi daca si fostul se schimba, daca mai puteti fi impreuna, daca da, spune-i cum ai vrea sa fie. Daca ai nevoie de ceva, da-mi mesaj. :*

7 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Draga mea, nu ai trecut prin multe impreuna cu el, ci din cauza lui!straight face
Cum ai putut sa te injosesti asa, cum ai putut sa il ierti de atatea ori, cum i-ai putut permite atatea?
Dragostea nu e asa! Te-ai amagit doar cu o relatie falsa. Atunci cand iubesti nu esti in stare sa ii faci rau persoanei iubite.
El se iubeste doar pe sine, iar de tine si-a batut joc si o sa faca asta in continuare daca nu pui piciorul in prag. Iti mai spun doar atat: Trezeste-te la realitate pana nu va fi prea tarziu pentru tine. Inceteaza orice legatura cu el!

| KARINA2012 a răspuns:

Poate ca te vei gandi multa vreme la el, dar ar trebui s-o faci cu realism.Parerea mea este ca tu ai iubit prea mult in relatia asta.De cate ori te-ai amagit ca se va schimba? Stiu sigur ca tot de atatea ori ai fost dezamagita.
Inainte sa-l invinovatesti pe el pentru purtarile paranoide, cred ca ar trebui sa te invinovatesti pe tine. Tu i-ai permis astea, pentru ca n-ai ridicat acel gard de protectie care sa-i spuna:pe aci nu se trece! I-ai tolerat toate toanele pentru ca faci parte din categoria femeilor care iubesc prea mult. Dar, zic eu, totul trebuie sa aiba o limita.
Te-a indepartat de prieteni, pentru a te stapani mai usor.Nu aveai voie sa mergi la un suc cu o colega pentru ca era capabil sa te acuze de infidelitati plasmuite de o minte bolnava.
Din ceea ce descrii tu aici pare labil psihic, acum plange si te implora, mai tarziu iti adreseaza cuvinte injurioase, isi permite sa te bata chiar.
Draga mea, iubirea presupune altceva.Personal,cred ca esti o victima in mana unui individ fara scrupule.
Daca ai minim respect fata de persoana ta, te sfatuiesc sa iesi cat mai curand din aceasta relatie si sa nu mai privesti niciodata inapoi.
Oamenii nu se schimba, nu te mai amagi! Ceea ce ai uitat sa spui este faptul ca te facea sa te indoiesti de tine, sa crezi ca tu ai o problema, iar purtarile lui sunt doar reactii la comportamentul tau "anormal".
Lasa lucrurile asa cum sunt, el a renuntat! Nu te mai lasa impresionata de lacrimile lui.Aminteste-ti in acele momente ca e capabil si de multa rautate si chiar daca inima iti spune sa-i mai dai inca o sansa, ratiunea trebuie sa se opuna.
Eu cred ca daca esti un om rational, vei reusi sa treci peste asta.Stiu ca vei suferi, insa consoleaza-te cu ideea ca suferinta face parte din viata. Poate a fost un rau necesar, poate ca peste ani vei putea sa te uiti in urma si sa zambesti multumita.

| Andraasdfg a răspuns:

Bun sa o luam cu inceputul. Daca el era agresiv cu tine tu de ce ai continuat sa stai cu el? Il iubesti am inteles asta dar intelege si tu ca nu esti bataia lui de joc.Gandeste'te ca in timp ce tu stai si plangi dupa unul care te bate si iti vorbeste urat altul, care iti va oferi afectiune, intelegere si tot ce ai tu nevoie te asteapta.Parerea mea e sa pui capat relatiei.Nu uita nu e el cel mai bunwinkingSi in legatura cu faptul ca suferi, stai calma si nu te mai gandi la asta. O sa treaca, o sa gasesti pe altcineva si o sa reusesti sa uiti de el...Succes

| Petrutzz a răspuns:

Deci din cate am inteles, nu vrei sa te desparti de el...Eu iti sugerez sa porti o discutie serioasa cu el si sa ii spui ca daca vrea sa mai fie cu tine sa respecte niste conditii. Tu ai incercat sa te schimbi, dar intrebarea este daca si el a incercat. Daca nu o sa se schimbe nimic din atitudinea lui eu iti sugerez sa cauti pe altcineva...
Sper sa te ajute raspunsul meu.

| Zahar_Fara_1993 a răspuns:

Aolo?
sunt si eu baiat da. totusi baietelu tau parca e scos din neandertal.
cea mai penibila chestie sa dea intr-o fatalaughing) sincer acum dc nu i-ai dat papucii de atunci daca baiatu avea kef de box?
mai bine ca ai renuntat la el...
pff nu stiu dc nu il trimiteai dracu sa dea in cineva de talia lui. pana mea...

| TaBu a răspuns:

Deci fii atenta laughing
Orice ai face in viata ta de acum in colo doamne feri sa te ajute ori cat de dragut ar fi tipul si oricat de ce vrei tu in viata ta sa nu iti dai prieteni pentru un tip!
Oricum este foarte bine ca ai reusit sa scapi de el oricum nu are dreptul sa dea in tine sau sa te jingneasca! Trebuie sa fiti tratati de la egal la egal.
Si intr-un fel imi pare oarecum rau ca v-ati despartit dar este mai bine asa...

| slatina a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie, doar ca el nu da in mine. il iubesc si nu as fi in stare sa ma despart de el chiar daca toti imi spun asta. eu iti zic sa vb cu el si sa ii spui ca daca vrea ca tot sa fie bine sa nu va mai certat. puneti punct certurilor si la tot c a fost in cepeti un nou capitol. si pe mine s-a suparat ca am fost cu colegii in oras dar un simplu imi pare rau nu a mai fost asa de suparat. aa si inca ceva daca el sa mai poarta asa cu tine nu are nici un rost sa mai stai cu el oricat de mult l-ai iubi. sper ca ti-am fost de ajutor