| fanta24 a întrebat:

Nu prea stiu cum sa incep. Am avut o relatie cu un tip, timp de mai mult de 2 ani jumate. L-am iubit foarte mult, a fost prima mea dragoste, primul meu sarut, prima relatie, tot. Insa, eu am avut niste probleme cu matusa la care locuiam. Ne-am certat, a dat in mine, si am hotarat sa ma mut la bunica materna. Eu si matusa mea nu ne-am inteles niciodata, dar nu am acceptat sa dea in mine. Dupa ce m-am mutat, a venit si sfarsitl anului scolar. El a terminat a 12-a si a trebuit sa mearga intr-un alt oras la facultate. Ne vedeam doar in weekenduri, si uneori dormeam la el. Era mai greu sa pastram relatia la distanta, insa am reusit. Apoi, intr-o zi, mama lui a inceput sa tipe la mine. Nu era de acord sa pastram relatia la distanta. Ea era de parere ca eu nu il iubesc pe fiul ei, si zicea ca daca l-as fi iubit cu adevarat, nu m-as fi mutat in alta localitate, ci as fi stat in aceeasi localitate cu el, si ca daca l-as iubi, m-as transfera la liceu in acelasi oras in care e el. In timp ce ea tipa la mine, si eu plangeam, el statea si se uita la noi. Nu a zis nimic sa o opreasca,, chestie care m-a deranjat. Atunci ne-am despartit. si de atunci nimic nu mai era la fel. Ne tot certam si impacam. Pot spune, ca de cele mai multe ori, din vina mea. Adica, eu nu prea puteam trece peste faptul ca mama lui nu ma place, pentru mine era un lucru important sa ai o familie unita, din moment ce eu nu aveam una. Ne-am tot certat si impacat pana in decembrie anul trecut, cand am zis ca punem punct. In februarie am cunoscut un alt baiat. Semana foarte mult cu primul meu iubit ca infatisare, si avea acelasi prenume. Am acceptat sa fiu cu el, nu pentru ca il iubeam, ci pentru a-l uita pe primul iubit. Relatia nu a durat mult, insa am fost ranita mult. In 2 luni, cat am fost impreuna, ne-am vazut de 5 ori, deoarece el era plecat la facultate in alt judet. Asadar, mai mult de o tinere de mana nu a fost intre noi. Cand a aflat ca nu mai sunt cu el, primul meu iubit a inceput din nou sa imi de-a tarcoale, si am inceput din nou sa iesim. La inceput doar ca prieteni, apoi insa ne-am impacat ca si cuplu. Din nou a intervenit mama lui cu niste argumente la adresa mea. Si eu ca proasta, luam la inima ceea ce spunea. Am hotarat, din nou, sa renuntam, chiar daca amandoi aveam inca sentimenta. Vorbeam din cand in cand, familia mea inca il chema la mese festive, in lipsa mea (eu am fost plecata vara aceasta in strainatate), si eu speram, ca odata, cand voi fi destul de matura incat sa-i infrunt mama, sa fim din nou impreuna. Acum o luna, cu ajutorul celei mai bune prietene, l-am sunat sa il intreb daca putem iesi. El mi-a spus ca nu poate atunci, deoarece e in oras, insa ca ne vom vedea weekend-ul urmator. Sambata urmatoare, el m-a sunat sa iesim, insa nu eram langa telefon, si cand l-am sunat inapoi, mi-a zis ca a plecat inapoi in oras daca nu i-am raspuns. In acest weekend, l-am sunat eu din nou, pentru a-l chema afara.Nu mi-a raspuns, mi-a respins apelul. De obicei nu facea asta, adica oricat de ocupat era, isi facea timp sa imi spuna ca nu poate vorbi. Mi-a dat mesaj a doua zi, dupa-masa, in care imi spunea ca nu a putut raspunde, fiindca a fost plecat intr-un alt judet. Apoi, cand am intrat pe facebook, am vazut ca in urma cu o seara (in seara in care l-am sunat eu), el si-a dat check-in in acel judet, cu o fata. Se pare ca e iubita lui de cel putin o luna, si a mers la ea in weekend-ul acesta. Nu stiu ce sa fac. Stiu ca poate par egoista, insa il vreau inapoi. Adica, noi am vorbit in tot acest timp, si niciodata nu mi-a spus de fata aceea. Am simtit cum mi se rupe sufletul cand am vazut. Ce sa fac? Tin mult la el, si simt ca mor gandindu-ma la faptul ca el e acum cu altcineva, ca merge si doarme la ea. Inainte de a-l cunoaste, atunci cand ma certam cu matusa mea, ma taiam. Nu rani adanci, superficiale, insa parca ma calma sa imi vad sangele curgand. Acum am inceput sa fac asta din nou. Ce sa fac? Va rog, la psihologul scolii nu pot merge, nu am incredere in psihologi! Va rog, raspunsuri care ma pot ajuta!

7 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Aceasta relatie in afara de sex nu-ti poate oferi nimic bun, iar sex poti gasi fara astfel de complicatii.

| fanta24 explică (pentru neutrino):

Nu e vorba de sex. E vorba de faptul ca inca tin la el, iar el e cu alta tipa.

| sofisis a răspuns:

Bun. Si il vrei inapoi. SI?
Ce faci pentru asta? Stai si bazai si te tai si mai stiu eu ce copilarii.
Nu va inteleg, jur ca nu va inteleg. Asteptati sa va cada din cer?
Misca-ti fundul pana la el in oras si vorbeste cu el fata in fata. Spune-i tot ce ai de spus. Atunci o sa stii ca ai facut absolut tot ce ti-a stat in putinta si vei trece mult mai usor peste daca raspunsul va fi negativ.
Stati atata si bociti in palme da' nu v-ati misca dosurile sa faceti ceva. Un om matur ar face gesturi si ar incerca tot ce e omeneste posibil. Ce sa spun, l-ai sunat de 3 ori si nu ti-a raspuns si gata. Mama ce eforturi ai facut...pfff.
Iar faptul ca ai lasat-o pe ma-sa sa intervina intre voi...e wow. E strigator la cer.

| Darksidebb a răspuns:

Draga mea, in primul rand trebuie sa mergi totusi la un psiholog pentru ca de aia sunt platiti sa ajute oamenii si fi sigura ca nu o sa spuna nimanui. In al 2-lea rand trebuie sa te calmezi si sa incerci sa iti vezi viata cu alti ochii, sterge-ti lacrimiile si nu mai pune la sufet tot ce iti spun cei din jur care nu iti vor binele. Tu trebuie sa iti vezi de viata ta si tine minte ca prima dragoste nu o uita nimeni si e cel mai greu sa treci peste dar vei reusii...o sa gasesti pe altcineva iar daca el chiar te mai iubeste inca te va mai cauta...

| fanta24 explică (pentru Darksidebb):

Am fost. Si ea gandeste ceva gen "familia ta are un blestem, vin-o cu mine la manastire, e singura sansa"...

| Oana92 a răspuns (pentru fanta24):

Asta ti-a zis un psiholog? laughing Desi sunt o persoana credincioasa, nu le-as spune niciodata clientilor mei sa mearga cu mine la manastire pentru ca sunt blestemati...e lipsit de etica si de profesionalism ce a facut doamna si intr-o lume civilizata cei de la Colegiul Psihologilor i-ar cere niste explicatii!

Cauta altul, acum pe bune! Ai nevoie de ajutor de specialitate in primul rand pentru faptul ca te tai, apoi pentru faptul ca ai o situatie mai dificila in familie. Exista psihologi buni care te pot ajuta sa te ajuti!

| anymore89 a răspuns:

Cazurile in care parintii intervin in relatiile copiilor sunt foarte des intalnite. La noi e o problema mare si in educatia parintilor. E greu sa oferi educatie unui copil cand tie ca parinte iti lipseste educatia. Cateodata sunt situatii in care, desi vrei sa impaci pe toata lumea, nu se poate. Cat tine de faptul ca el are o alta prietena, nu ai foarte mult de facut, pentru ca actionand risti sa pari disperata ca il vrei mai mult doar pentru ca e cu alta. Cred ca ar trebui sa dai dovada de maturitate si daca el inca tine la tine se va intoarce cu siguranta.