| Lia1Lia1 a întrebat:

Nu stiu ce sa mai fac, ca baiatul de care imi place sa ma placa si el, macar putin. El este genul de baiat mai..smecher nu stiu cum sa zic. Are comportamentul de baiat care se joaca cu multe fete dar cand incepi sa il cunosti e de treaba. A avut multe iubite. E genul de baiat care, cand tine la o persoana ii arata in cele mai frumoase moduri si e un prieten adevarat (asta zice cel mai bun prieten al lui). Nu stiu ce sa fac ca sa ma bage in seama si sa fiu mai pe,, gustul" lui. Ii plac fetele mai indraznete si cu tupeu si carora nu le e frica sa arate lumii cum sunt ele. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Emma30555 a răspuns:

În general nu prea ai ce face ca cineva sa te placa, asta se întâmplă involuntar, sau poate dacă ai răbdare și stai mult pe lângă el sa se atașeze dar nu e ceva sigur. În orice caz, la vârsta voastră, presupun ca sunteți liceeni, chestiile astea sunt trecătoare, iar acest băiat va plăcea în continuare multe fete, fiindcă este la vârsta in care vrea sa experimenteze cu atât mai mult ca are succes la fete, sfatul meu e sa stai mai deoparte ca să nu ai motiv sa suferi apoi

| anonim_4396 a răspuns (pentru Emma30555):

"Varsta in care vrea sa experimenteze" - e o afirmatie prea generală, jignitor de generala. Varsta nu determina sau impinge pe nimeni inspre anumite actiuni. Iti garantez ca nu toti baietii de varsta lui sunt la fel de tâmpiți, ca nu toti se depraveaza sub scuza "experimentez".

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si totusi, in viata experimetand ajungem la un rezultat mai bun. Rar ne iese ceva perfect din prima

| anonim_4396 a răspuns (pentru Emma30555):

Era vorba de altceva, i-ai inghesuit pe toti ca pe sardine in categoria "player". Ai zis ca toti, fara greseala, la varsta aia doar abuzeaza de increderea fetelor, le folosesc si le lasa, iar asta e o generalizare care mie-mi pare nepotrivita si jignitoare, la adresa baietilor de bun-simt care ori se preocupa de alte lucruri, nu de fete, ori se preocupa de una singura si n-ar folosi-o nedemn.

Cu acest al doilea comentariu probabil stii ca nu sunt de acord, daca ai "experimentat" prea mult inainte, eu cu siguranta nu sunt destinatia ta finala sau rezultatul. Vorbesc impersonal. Asa e, rar ne iese ceva perfect din prima, dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa incercam, si clar nu inseamna ca trebuie sa ne folosim de alte persoane, sa le rapim timpul, sa abuzam de increderea lor, pentru a obtine ceva.
Un specimen ca cel descris in intrebare, nu are absolut nicio scuza pentru faptul ca e nenorocit, dar nici victimele lui nu au nicio scuza, deoarece capcana e evidenta, dar proastele tot acolo calca. Astea cu "pare de treaba", "nu ai de unde sa stii ca va face asta" sunt niste povesti, aiureli, aberatii. Intentia unui badbou se vede din avion, faptul ca e badbou la fel, e cat se poate de vizibil.

Dupa cum observi, asta ce a pus intrebarea e constienta de ce urmeaza sa se intample, dar vrea neaparat sa fie abuzata. Deci, de ce ar trebui sa-i planga cineva de mila? Se arunca singura, ca proasta, iar peste 1 luna vine inapoi aici sa se planga de ce a mai patit cu badboul.

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate abuz e un cuvant prea mare si poate ca nici el nu e asa baiat rau. Pentru un baiat care e la adolescenta si roiesc fetele in jurul lui e oarecum de asteptat ca acesta sa nu stea prea mult in preajma uneia. Pentru mine a profita este daca te minte si te amageste dar nu ai de unde sa stii detaliile astea. Eu nu am facut o generalizare jignitoare, liceenii nici macar nu ajung toti la parte sexuala, cand zic ca experimenteaza nu m-am referit neaparat la acest aspect

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici un curvar nu-i de treaba, doar pare, iar asta nu-i diferit cu nimic de altii, dupa descrierea ta.
Nu te sfatuiesc sa te bagi in viata lui, ca te va folosii si te va arunca, asa cum faci cu toate fetele, dupa ce le are.
Apoi, de ce ai vrea cu disperare unul care sa-si bata joc de tine stiind sigur ca vei fii una din zecile de fete, pe care cel ai probabil le contamineaza cu boli.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să fii tu însuți, nu încerca să fii ceea ce nu ești.
Astfel, ca să te placă și să și iasă ceva din asta, trebuie să te cunoască. Ca să te cunoască trebuie să vă întâlniți și să stați de vorbă. Așa că, caută situații, prilejuri ca să vă întâlniți, sau provoacă-le.

| Andreeush a răspuns:

Caută pe altcineva.

| sofisis a răspuns:

Daca nu te place asa cum esti tu, degeaba. Este aberant sa crezi ca poti face ceva ca cineva sa te placa. Este o chestie involuntara si vine destul de rar pe parcurs.
Nu mai idolatriza si nu mai romantiza calitatile acestui baiat.

| Rux04 a răspuns:

Bună. Nu ai ce să faci. Dragoste cu sila nu se poate. O să-ți găsești cândva jumătatea. Toate la timpul lor.

Răspuns utilizator avertizat