| FataCuOchiiCaprui a întrebat:

Nu stiu cum sa mai fac sa fie bine cu prietenul. Sunt de 7 luni impreuna si ne intelegeam de minune, pana cand nu stiu exact ce s-a intamplat dar el s-a racit de mine. A avut unele probleme de sanatate si s-a internat(asta era acum vreo 2 luni). De atunci, nu mai suntem cum eram. Acum vreo doua saptamani i-am zis ca abia astept sa vina si sa ne plimbam prin oras, ca el mereu cand vine stam in casa si nu mai suport asta. M-am luat cam tare de el si, dupa ce mi-a zis ca nu ii place ca ma las influentata de diferite colege(nu este asa!), a zis ca o sa se schimbe. In seara asta, am plecat de la scoala doar pentru ca vroiam sa petrec timpul cu el(a venit ieri acasa, dupa ce a stat acolo doua saptamani). I-am spus frumos sa iesim si noi sa ne plimbam. Intai i-a zis ca ii este foame, ca merge acasa sa manance, si vedem apoi. I-am zis sa vina intr-un parc(era distanta de vreo 10 minute de la el de acasa) si dupa ce a tipat la mine ca la fel de bine pot veni si eu la el acasa, mi-a inchis in nas(nu facea asa inainte, si chiar daca a mai facut-o de vreo doua ori, ma suna imd inapoi). M-am simtit penibil, dar nu l-am sunat. M-a sunat dupa 10 minute, ca a intrat in casa, mi-a vorbit frumos si a zis ca a inchis din greseala. I-am propus sa vin eu in alt parc, mult mai aproape de casa lui si iar a tipat ca obosit, sa vin eu la el. Mi-a zis ca daca vreau sa vin bine, daca nu la fel si mi-a inchis din nou in nas. Eram hotarata sa plec acasa si am mers in statia de autobuz. La vreo 15 minute dupa ce mi-a inchis in nas m-a sunat din nou si m-am intrebat ce fac. I-am zis ca plec acasa si a zis ca vrea sa stam si noi amandoi. I-am zis ca nu prea as veni si a zis ok, sa vin a doua zi(maine). Am zis ca nu pot nici asa. in fine, ne-am contrazis un pic si apoi m-am dus la el la bloc. Poate ca ma gresit, dar il iubesc enorm. Cand am ajuns s-a purtat de parca nimic nu s-ar fi intamplat, ma saruta non-stop, ma lua in brate, isi cerea scuze mereu, imi spunea ca ma iubeste. A fost frumos, am stat vreo jumatate de ora impreuna. i-am zis din nou ca am nevoie si de fapte si iar mi-a reprosat ca ma las influentata, ba ca am pe altcineva, ba ca nu-l mai iubesc. Apoi m-a condus in statie fara sa zica nimic, ma tinea de mana, ca niciodata. Mi-a promis ca se schimba, dar nu stiu ce sa fac. E deja a treia oara cand ii spun ca nu mai suport sa stam doar in casa si mereu cedez. Mai are vreun rost sa continui? El a spus ca se poarta asa din cauza la pastile, ca il fac nervos si nu stiu ce. Il iubesc si el imi spune mereu ca ma iubeste, dar... Cum sa-l conving sa facem si alte chestii in afara de statul la TV sau in fata blocului? Adica sa iesim la un suc, sa ne plimbam etc. El are 21 de ani, eu 16. Si app multumesc celor care au citit big grin

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

De iubit,e clar ca te iubeste,realizeaza cand greseste si se straduie mereu sa-si repare greseala.
Dar,aveti alte interese, el, la 21 de ani e satul de iesit din casa si de plimbat,ar vrea sa stea mai linistit,in timp ce tu esti plina de avant si energie,lucru pe care el il intelege mai greu.
Pot fi de vina si pastilele pe care le ia,dar eu cred ca,de fapt,e diferenta de varsta de vina.
Stai de vorba cu el,foarte serios, explica-i ca intr-o relatie amandoi fac concesii unul celuilalt si hotarati un program de iesit din casa, de 3 ori pe saptamana, sa zicem.
Daca stie de dinainte, poate ca ii va fi mai usor sa se adapteze la cerintele tale si va inceta toata haraiala asta copilareasca!
Mult succes!

7 răspunsuri:
| Castiel a răspuns:

Mda cam prea mare diferenta de varsta nu crezi? oricum... spune-i clar si pe fata ca vrei sa iesi afara cu el ca te-ai saturat doar in casa si daca tot asa face ignora-l/fate suparata chiar daca il iubesti si chestia asta poate fi aproape imposibil de facut...fa-o! chiar daca este greu si nu te poti abtine sa nu-i raspunzi, fate suparata ca sa vada si el cum e si ori va face ca tine (daca te iubeste) ORI daca nu face ca tine inseamna ca nu te iubeste sau e prost depinde si de persoana.cel mai bine este sa-i spui verde in fata si sincer si ar trebui sa fie ok

| alexutza003 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa luati o mica pauza sa isi puna si el gandurile in ordine din ceea ce povestesti tu aici el este cam indecis ceea ce priveste relatia voatra ba iti inchide tel in nas ba iti spune ca te iubeste, chiar daca il iubesti nu puteti continua asa pentru ca relatia vostra se va deteriora de tot

| kidulinha a răspuns:

N-ai pentru ce skumpaa :* laughing
Nu cred ca are rost sa continuati asa. E deja a 3-a sansa, cum ar veni. Asa am avut si eu problema, ca ma las influentata de o prietena, desi nu era deloc asa si facea crize aiurea si mereu stateam in casa. Asta nu-i bine. si tu nu prea mai ai ce sa faci, deja i-ai zis de 3 ori, ce sa mai faci? Si nici nervii lui nu-s in regula. Sincer mai bine il lasi pe el cu casa lui si cu pastilele lui si u iti vezi de viata. Iti zic, nu te mariti cu el, si desi il iubesti, o sa te indragostesti de altcineva si o sa-ti para rau ca ai suferit atat din cauza domnului happy
Cand e o relatie frumoasa si cuplul se intelege atunci e ok. Dar asa nu stiu. e urat asa.
Nu am vrut sa sune asa dur, daca te-a deranjat, dar cam asta e. Nu prea ai ce sa-i faci mai mult. si el te tot minte ca se schimba, la Sf. Asteapta...
Succes orice ai face :X si nu uita. Cel mai bun prieten este urmatoru'laughing

Janina
| Janina a răspuns:

Lasa-i o perioada sa se gandeasca singur

| plasticstyle a răspuns:

E cu capu'

| ana maria a răspuns:

Eu cred ca tu trebuie sa mergi la principiu,daca el vrea sa iasa bine daca nu,nu... spune-i clar ca daca nu vrea sa iasa din casa tu nu-l mai suni si nici nu te mai duci la el si chiar incearca sa faci asa cum spui,o sa vezi daca te va suna si va accepta sa iasa cu tine la plimbare apoi atunci nu ai de ce sa te ingrijorezi iar daca nu, mai departe tot asa te vei chinui, succese

| Lilly_4499 a răspuns:

E diferenta prea mare. El e matur, si tu esti o copila pe langa el. Daca s-a purtat asa, ia in considerare faptul ca poate nu te iubeste asa de mult sau poate are pe altcineva