| MihaelaIsAGame a întrebat:

Nu sunt o copila disperata, dar, va rog frumos, sa-mi dati cateva sfaturi.
Am 13 ani si e prima data cand ma masturbez (am mai incercat dar doar sugandu-mi degetele ude, un marker gros si sa ma excit uitandu-ma la filme porno)
Cum as putea sa ma excit, chiar pana la orgasm? Cu ce? Cum?
Cat mai multe detalii, va rog!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

La varsta ta adolescentina, mai ales acum la inceput ai putea foarte bine sa te exciti si sa te autosatisfaci stand intinsa pe pat, sau in vana si sa-ti mangai zonele erogene externe de pe corpul tau adica pentru inceput a sanilor si sfarcurile (daca ai asa ceva) precum si mangaierea intregii zone pubiene, a vulvelor si clitorisului. Clitorisul este cel mai usor de excitat organ al placerii, avand o sensibilitate extrema datorata existentei in clitoris a unui numar de peste 8000 de terminatii nervoase care poate fi mangaiat mai ales in timp ce faci dus. Daca excitatia devine intensa poti sa treci la o masturbare mai avansata, prin masturbarea interiorului vaginului prin asa numita "degetica". Doar dupa ce canalul vaginal se va largi suficient de mult, vei putea folosi diverse obiecte alungite de diferite grosimi cu care sa te masturbezi intravaginal folosind obiecte gasite prin casa, luminari, morcovi, castraveciori, banane, etc. etc. etc. In timpul masturbarii in afara de clitoris este indicat sa fie excitate concomitent si alte zone erogene de pe suprafata corpului, cum ar fi sanii, abdomenul, zona anala sau interiorul pulpelor. Masturbare tine atat de imaginatia ta, cat si de obiectele folosite pentru a-ti provoca excitatia maxima. Doar prin incercari, experimentari si tatonari vei ajunge tu de una singura (daca nu ai un prieten/iubit) sa-ti determini cele mai excitante pozitii sau modalitati de a-ti crea placere, satisfactie sau orgasm. Este ideal sa combini excitarea intravaginala cu una exterioara in timp ce faci baie sau seara dupa culcare sub plapuma. Spor la masturbare. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Un vibrator

| Ara997 a răspuns:

Ma gandeam ca esti disperata ca vine evaluarea nationala...

| Boss_Ionut_1999 a răspuns:

Raspunsurile le vei gasi singura, nu mai cauta sfaturi despre corpul tau ca nu stie nimeni ce ai acolo in afara de tine

| Punyaso a răspuns:

Nu mai încerca.

| andramikaela72 a răspuns:

Cu niste minte