| Simplegirlbb a întrebat:

Buna,TPU. O parere? Va rog.
X:31 de ani,profesor,spune ca isi doreste sa fie cu mine,sa ne mutam impreuna,sa dau copilasii la cresa,sa continui studiile si sa imi caut job. Iar mai apoi sa imi spuna in fata ca nu doreste sa creasca copiii altuia,iar dupa o perioada sa se intoarca si sa spuna ca de fapt ii pare nespus de rau pentru ceea ce a spus si ca nu poate da timpul inapoi. Mie, sincer, imi da impresia ca isi doreste colega de apartament si atat. Cred ca e disperat sa isi caute iubita doar ca sa nu plateasca singur chiria
Iar Y: 19 ani,baiat de la tara care stie ce vrea si e dispus sa imi accepte copilasii si sa faca multe pentru mine. Eu cred ca habar nu are ce inseamna sa ai doi copii.
X tot timpul vorbeste despre sex,doreste poze cu sanii mei,in timp ce Y mi se pare foarte de treaba, nu aduce niciodata subiectul asta in discutie
Eu am 20 de ani si doi baietei care sunt gemeni, m-am despartit de tatal lor pentru ca era jucator la pariuri sportive de aproximativ 3 luni. Sunt foarte hotarata sa o iau de la capat. O parere?

23 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Te sfatuiesc sa ai o discutie foarte serioasa, fata in fata cu Y, din care sa reiasa daca este si va fi in viitor un tata adevarat pentru cei 2 copilasi ai tai. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Poate Z?!?
X ce a făcut până la 31 de ani, de nu are „pereche", copii etc?!?
Y e el însuși cam copil.
Poate fi oricare dintre ei, dar nu e niciunul 100% potrivit. Chiar și din sumara descriere de mai sus. Aș merge totuși pe Z.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mihai69):

"X ce a făcut până la 31 de ani, de nu are „pereche", copii etc?!?" Asta chiar e o intrebare tampita. Sa stii ca n u toti barbatii de pe planeta dau peste fata perfecta cu care sa intemeiasca o familie. La varsta ta ai crede ca te duce mai mult capul.

| Simplegirlbb explică (pentru anonim_4396):

Mie mi-a parut destul de serios X, a fost crescut de bunici, parintii s-au spalat pe maini cum se zice.probabil ca nu a dat peste femeia potrivita pentru el. Cand vorbim fata in fata este altcumva decat cum este cand vorbim pe internet. El pare destul de frustrat. Si nu pare, chiar este. Noi ''incepusem''o relatie si la un moment dat am vrut sa ma uit pe profilul lui si am dat search pe Facebook si vad ca poseaza in grupuri cu matrimoniale si femei singure. L-am intrebat de ce a facut asta si el a zis ca nu a favut nimic gresit. Si atunci a spus ca nu poatr sa creasca copiii altuia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Simplegirlbb):

Nu vad nici o relatie in viitorul tau cu X asta daca nu vrea copiii altui barbat.

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e o întrebare tâmpită; nu mai mult decât comentariul tău.
Nu mă aștept ca un bărbat să dea musai peste femeia potrivită, sau dacă o găsește să și rămână cu ea. Eram curios dacă a avut sau nu alte relații, cum s-au terminat etc. Ăsta era sensul întrebării mele.
Și așteptam un răspuns de la cea care a pus întrebarea, nu de la chibiți. De fapt, nu așteptam neapărat un răspuns, dar ar fi fost util.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mihai69):

"Eram curios dacă a avut sau nu alte relații, cum s-au terminat etc" CUm sa nu, cum sa nu. Dao la intors acum, tu ala inteligent cu 7 intelesuri. Ptiu sa nu te deochi.

| Simplegirlbb explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru sinceritate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Simplegirlbb):

Pentru putin.

| Drimmero a răspuns:

Parerea mea este sa analizezi mai bine situatia si sa faci cum consideri tu mai bine, unul de 35 de ani care pare ca nu vrea nimic stabil,, iar un pusti de 19 ani care nu e inca copt la minte, tu iei decizia.
Cat despre pariorul din trecutul tau,, i-a mancat viata si sanatatea boala asta a pariurilor/

| Simplegirlbb explică (pentru Drimmero):

Ai dreptate... e destul de grea decizia mea...

| Drimmero a răspuns (pentru Simplegirlbb):

Dar totusi...iti apartine!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Primul caută doar distracție/varietate. În lipsa unei relații stabile te consideră doar o tânără, un copil ușor de manipulat. Speră să-i poți satisface toate dorințele masculine, până găsește ceea ce caută. Până atunci, impune reguli: copiii la creșă, iar mai târziu poate îți propune să-i duci la o casă de copii. În cele din urmă, te va abandona și pe tine. Esențial e să nu-i oferi lucrurile pe care și le dorește (nuduri, imagini topless etc) și de care te vei putea jena în viitor. Ba mai mult, te-ar putea șantaja, dacă nu-i oferi anumite lucruri/servicii. Oamenii pot fi imprevizibili...

Al doilea, băiatul cel tânăr, cred că e ușor confuz. Poate, e un băiat inimios, care te-ar susține/sprijini la nevoie, dar ca partener de viață, cred că e încă un copil. Nu știu cât ar rezista să fie tată pentru alți copii.
Nu grăbi lucrurile, analizează toate aspectele, atunci când intri într-o relație. Ai doi copilași care au nevoie de un tată, nu de mai mulți...

| Simplegirlbb explică (pentru floresdemayo):

Si eu m-am gandit la aceleasi lucruri... ca o sa ma santajeze cu timpul. desi, acum spune ca regreta ce a spus si ca tot ce a spus a fost la nervi. Oricum, o sa o iau usurel. asa e cel mai bine.

| SG1995 a răspuns:

Profesorul, se pare ca cauta doar sa profite de tine, cel putin asta reiese din ce-ai povestit...S-ar putea ca pustiul sa fie o alegere mai potrivita, dar eu nu m-as grabi sa ma casatoresc ij locul tau, prin faptul ai doi copii te face vulnerabil emotional, iar pentru tine la cei 20 de ani e un anumit stres, sa incepi o relatie de la 0 nu e usor, iar de cele mai multe ori barbati trecuti de o varsta sunt destul de orgoliosi, de aia x nu-ti va accepta copii, dar cum a zis un user mai sus y e dornic dar nu are experienta, asa ca uite ce te sfatuiesc, iar daca sfatul meu e prost imi asum vina.

Cel de 31, nu vrea angajamente, faptul ca nu iti vrea copii e un semn ca sa treci peste.

Cel de 19 e tanar, desi un caracter tanar poate fi impulsiv si dornic, nu are destula experienta, de data asta te sfatuiesc sa-ti asumi un risc, dar nu prea mare, fii ca un pescar, tulbura apa si vezi ce se intampla, daca vrea doar sex, sau mai mult, e bine stiut in astfel de conditii conteaza si cat de bine va cunoasteti, iesi cu pustiul, dar nu te grabi, ia-o pas cu pas, diferenta de varsta nu e problema, ci cat de dornic e sa inceapa ceva serios. Deci sfatul meu e sa iesi in oras cu tipul, sa-l cunosti mai bine, nu te implica prea mult, testeaza apele, iar daca iese ceva bun din asta e ok, daca nu mai exista sanse.

| Simplegirlbb explică (pentru SG1995):

Y nici macar nu a dechis subiectul ''sex''. In schimb, X... tot timpul face aluzii sexuale. Si totusi, l-am vaxut un om serios.

| Simplegirlbb explică (pentru SG1995):

El mi-a spus ca nu vrea sa xreasca copiii qltuia dupa ce am vazut ca posta in grupuri de matrimoniale, cu femei singure...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm, mi -aş da cu părerea dacă i-aş cunoaște mai îndeaproape, detaliile date de tine sunt superficiale.
Tu ar trebui să faci ceea ce simți, să analizezi omul până-n măduva oaselor, să cântărești situația, avantaje/dezavantaje, dacă simți ceva sau te atrage ceva la unul din ei, sau poate o faci pentru comoditate, pentru a avea grijă de copii, sunt n motive.
Alte soluții nu ai? chiar vrei să începi o relație cu cineva? Am înțeles că ai o mamă în străinătate, ea nu te poate ajuta? gen... te duci la ea, ea plătește creșa, mâncarea și chiria până te pui pe picioare, tu mergi la muncă, strângi bani, poate reușești și să continui studiile, te rogi de ea.

| Simplegirlbb explică (pentru anonim_4396):

Mama este plecata doar pentru 3 luni. Eu am povestit in mare despre ei. Eu am ramas insarcinata in clasa a 10. Am continuat scoala, am luat bacul, dar m-am oprit. M-am oprit pentru ca nu imi mai permit dpdv financiar. Iar pe langa asta, nu am cu cine sa ii las. Parintii mei au avut grija de baieti cat timp am fost la scoala. Nu pot sa le cer mai mult de atat. Doar sa plec cateva luni si dupa aceea.

| Simplegirlbb explică (pentru Simplegirlbb):

M-as duce la munca, dar nu am cu cine sa ii las... ce ma fac eu? Asa se intampla cand ai incredere oarba in oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia-o cu cel de 19 ani. Daca si el doar pare ca este asa, atunci nu te opri si continua sa cauti pe cineva care sa te accepte asa cum esti!

| OMFGConrad a răspuns:

Rămâi singură o perioadă până ți se limpezesc gândurile.

| Simplegirlbb explică (pentru OMFGConrad):

Simt ca trebuie sa o iau de la 0. Dar din pacate, barbatii poate nu au ceva cu mine...dar sunt doi copiii pqna la urma si nu am cum sa ii ascund.