| Seeezar14 a întrebat:

Pe data de 1 mai mi-au venit problemele. Pe 7 mai mi s-au terminat, iar pe 9 am avut un contact sexual protejat. Am mai avut 2 inainte protejate. Si nici nu a terminat in mine niciodată. Am luat escapelle deoarece prezentam multe simptome de insarcinata. Nu stiu daca a fost o idee buna sau nu. Dupa 5 zile am avut o sangerare de 2 zile. Am mai avut un contact saptamana trecuta. Ar fii trebuit sa imi vina problemele pe 1 iunie. Se poate sa fii afectat cu ceva contactul? Cat poate sa mai intarzie? Mi s-a spus ca intarzie. Nu ma doare burta deloc. Multumesc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In data de 14 Mai ti-am transmis un raspunsul detaliat cu referiri ata la contactul sexual intretinut in data de 7 Mai cat si in privinta folosirii absolut INUTILE a acelei blestemate pastile Escapelle. La finalul acelui raspuns am specificat foarte exact ceea ce se petrece acum si anume : ""Ai procedat absolut IRESPONSABIL si in plus ai reusit si "performanta" sa-ti dereglezi pe termen lung ciclul menstrual. Probabil ca menstruatia adevarata se va produce la termenul normal, dar exista si posibilitatea sa se produca mai devreme sau cu o anumita intarziere. Multa sanatate!"" Se adevereste ca cele precizate in privinta dereglarilor hormonale sunt chiar mai grave/indense decat am prognozat si din acest motiv pana in prezent nu au aparut simptomele premenstruale. Uneori, se pot produce intarzieri semnificative si pornirea menstruatie, incat sangerarea sa se amane si cu 2-3 saptamani. Nu ai nimic altceva de facut in afara de a astepta linistita fiindca panica si ingrijorarea in acest moment este inutila. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Simptomele de sarcina NU apar niciodata mai devreme de 4-5 saptamani de la ultimul ciclu menstrual, asta in situatia in care esti deja insarcinata, ori tu nu erai nici macar in perioada fertila, deci, o prostie mai mare nici ca se putea, sa iei o bomba hormonala inutil!
Ceea ce ai bagat tu in corp, este un drog care iti va da viata peste cap, tot sistemul hormonal si ciclul menstrual, avand acum ciclu dumnezeu stie cand, ovulatie si perioada fertila de asemenea.
Eu nu stiu cum poti lua asa ceva fara sa citesti, fara sa stii ca o sarcina se poate intampla doar daca etsi in perioada fertila si doar daca faci sex neprotejat, dar ma rog, capul face, corpul trage.
ideea este ca, pentru urmatoarele 3-6 luni, nimic nu va mai fii ca inainte pentru tine, din cauza acestei pastile, care ti-a dat un soc la sistemul hormonal. Depinzand de corpul tau, poti sa ai multe modificari in corp, chiar si 1 an de zile, pana se restabileste linsitea si pacea.

| mihai69 a răspuns:

Ai făcut cea mai mare dobitocie să iei pastila aia extrem de toxică FĂRĂ absolut niciun motiv decât fantasmele imaginației tale hiperactive.
Ciclul îți va fi din cauza asta mult timp de acum încolo dereglat.
Fă bine și mergi la un ginecolog și roagă-l (roag-o) să îți facă și o minimă educație sexuală, că mare nevoie ai!

| Daria0123456789 a răspuns:

Calmeaza-te si mergi la un doctor. El iti va spune daca a fost o idee buna sa iei escapelle, si daca ai cu adevarat motive de ingrijorare.

| JustAsking21 a răspuns:

1. Pastila are efect doar daca o iei cel mul 48 ore.
2. Presupunand ca ai luat-o in acel interval tin sa te anunt ca nu avei cum sa prezinti simptome de sarcina. Nu ai cum sa stii daca chiar esti insarcinata decat dupa 2 saptamani de la contactul sexual si si atunci prin testul de sarcina, nu alte simpome...