| anonim_4396 a întrebat:

Povestea mea e cam lunga. Anul acesta am trecut in clasa a 9-a si am cunoscut o fata foarte de treaba, cu care ma intelegeam bine. Ea a ochit un baiat, ii era gandul 24/24 la el, a facut orice sa se bage-n seama, dar nu i-a mers. Acel baiat ma placea pe mine si ea cand a observat asta a devenit cam "rece" cu mine. Pe langa prietena asta mai exista o fata care si ea il place pe baiatul respectiv (dar nu ca prima fata). Numele lor sunt : Patricia (prima fata) si Alexandra (a doua fata), ca sa nu va mai obosesc laughing

Deci reluand, ambele il plac pe acest baiat, dar Patricia mai mult si cand Alexandra a vazut asta a lasat-o mai usor cu complimentele la adresa lui. Dupa cum am zis, ele au devenit distante fata de mine si eu din razbunare m-am combinat cu acel baiat. M-am sarutat cu el in fata Patriciei, deoarece n-am suportat gandul ca ea ma ura doar pentru ca acel baiat ma placea pe mine si nu pe ea. In acel moment am simtit cea mai mare bucurie (si inca o mai simt cand ele ma vad cu el), deoarece am vrut din tot sufletul sa ma razbun! Pur si simplu am vrut sa-i arat ca pot face ceea ce ea nu poate sad Nu stiu daca este tocmai in regula acest lucru.

Chestia este ca mie chiar a inceput sa-mi placa de acest baiat. Il iubesc, dar faza nasoala este ca nu stiu ce se intampla cu mine. Adica imi place foarte mult sa-l fac si pe el gelos. Cateodata cand stau singura si ma gandesc, ajung la concluzia ca stau cu el numai din placerea de a-l face gelos straight face

Doamne, oare ce se intampla cu mine? Parca toti sunt niste marionete in jurul meu! Oare este in regula ce am facut/fac? Am oare o problema psihica? Sunt un om rau si profitor? crying Oare merita sa-i spun si acestui baiat din ce motiv am ajuns sa fiu cu el?

3 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna,daca zici ca iti place de el si nu cred ca vrei sa il pierzi...atunci nu ii spune ca te-ai bagat cu el din razbunare,dei lucrurile astea nu se fac,sa te bagi cu cineva doar ca sa arati altora de ce esti in stare. Daca vrei sa ramai cu el,nu face prostia sa ii spui pentru ce te-ai bagat cu el, pentru ca atunci sigur nu va mai dori sa auda de tine cand va stii scopul tau, se va simti prost si vei ramana cu buza umflata.Si daca chiar vrei ceva serios cu el nu il mai fa gelos,incearca si tu sa te schimbi si sa te controlezi,daca crezi ca rerlatia ta cu el e doar o joaca atunci da-i pace omului,el poate chiar tine la tine dar tu nu prea stii ce vrei de la viata.
Nu ai nicio problema pshica,sa fim seriosi,e doar lipsa de maturitate si ambitia care o ai tu,sa te simti bine facand alte persoane sa se simta prost.E viata ta,fa cum crezi ca e mai bine,daca il vrei pe acest baiat,arata-i ca il placi si nu cauta bete in roate,in legatura cu prietenele acelea, asta e, vor accepta realitatea si isi vor reveni cand vor gasi pe altcineva de care sa le placa.

| LaLaLaLoveAlex a răspuns:

Nu! Sfatul meu este sa nu ii spui.Sa stii ca e bine ce ai facut in legatura cu razbunarea. parerea mea happy Bine.nu a fost cine stie ce dar si mie imi place sa ma razbun happy.Tu zici ca iti place de el ca il iubesti.dar atunci de ce il faci gelos? Poate ca vrei sa ii atragi atentia. dar e o prostie asta.nu mai face asa ca pana la urma o sa se sature si el si probabil o sa iti dea papucii straight face sau o sa fi si tu geloasa vazandu'l cu alta.straight face Nu ai o problema psihica.doar ca nu vrei ceva serios. Poate esti un pic reabig grin dar e bine sa fii asa. Capu sus :* sper ca te'am ajutat cat de cat. :*

| TeAjutCuOrice a răspuns:

Parerea mea este ca nu e frumos sa te razbuni, dupa cum zice si proverbul "daca cineva iti da o palma, intoarcei si celalalt obraz". Mai ales ca daca l-ai iubii nu ti-ar place sa ii faci in ciuda deoarece poate ca el este indragostit nebuneste de tine si daca ii faci in ciuda cu unele chestii poate il doare... Eu nu cred sa ai o problema psihica sau ca ai fi un om profitor, deoarece esti inca mica, dar ai sa vezi ca atunci cand te vei maturiza o sa privesti lumea cu alti ochi... Sper ca te-am ajutat:*

Bafta