| anonim_4396 a întrebat:

Problema este urmatoarea: sunt fata, am 20 de ani si de 5 luni am o relatie cu un baiat care este de o seama cu mine. El a avut o relatie cu 2 ani in urma, care a durat 3 ani. Mereu are numai lucruri bune de spus de fosta lui,desi ei doi nu mai vorbesc. Nu mai vorbesc,deoarece din ce am inteles eu,ea si-a gasit pe altul si lui i-a dat block peste tot. In fine,el mai pastreaza inca acasa,pe noptiera,un ursulet primit de la ea. Si mereu zice ca tine la el,ca multi prieteni au vrut sa il ia ca sa-l supere,dar ca el mereu s-a certat cu ei le tema acelui ursulet. Nu stiu de ce tine asa mult la el,el zice ca pur si simplu nu vrea sa-l arunce,fiindca ursuletul mereu a stat acolo pe noptiera din ziua in care l- a adus. Mai nou,si-a luat masina acum cateva saptamani,si l-a pus in masina si nu il mai ia de acolo. Nu stiu ce sa zic cu acest lucru,nu am abordat cu el subiectul asta... Nu l-am abordat fiindca mi-a fost frica sa nu ma faca obsedata,sau sa-mi zica ca sunt geloasa dintr-un motiv absurd. Ea l-a scos pe el de la block in urma cu o luna ca sa zic asa,dar nu vorbesc intre ei,nu se pune problema de asta,ea este inca cu acel baiat. Ieri am observat ca o are la cele mai dese cautari pe Instagram. Nu stiu ce sa fac,ce sa cred. Nu imi este frica ca o sa reia relatia cu ea,deoarece ea nu o sa mai vorbeasca cu el in veci. Dar oare el inca mai are sentimente pentru ea,dupa atata timp? Ce este de facut? Cu mine se comporta exemplar, arata ca ii pasa si ma iubeste foarte mult. Dar eu ce sa fac cu aceste lucruri? Merita sa mai stau cu el?
Ofer

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vezi asta e problema nu mai pune intrebãri din astea, doar el stie ce si cum tu doar aratãti iubirea fatã de el, iar atunci incetul cu incetul o sã uite definitiv de fosta deoarece o sa-si dea seama cã tu esti o mai bunã.

15 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

NU o s-o uite în veci, fiind (probabil) prima lui dragoste.
Dar să vadă ce mai face pe rețelele de socializare e una, și să vrea să reia relația e cu totul alta. Și asta înclin să cred că nici el nu ar mai vrea.
E alegerea ta ce faci mai departe, dar eu cred că e bine să înveți să îi acorzi mai multă încredere și spațiu personal. Indiferent dacă alegi să rămâi cu el sau nu.

| Freya1 a răspuns:

A fost cea mai lunga relatie a lui si poate prima si atunci ia ramas oarecum intiparita in cap dar stai linistita o data ce relatia voastra avanseaza o sa o uite si o sa o lase deoparte.
Daca te deranjaza foarte tare ca face chestiile alea nu ezita sa ii spui sa o lase mai moale ca este deranjant (nu ii cere sa renunte la ele de tot dar sa nu mai faca asta de fata cu tine ursuleti la vedere, cautari pe Instagram fara sa le stearga) si atunci te vei simti si tu un pic mai relaxata si vei putea sa il ajuti sa treaca peste.E nevoie de timp si se va rezolva

| sofisis a răspuns:

Nu cred ca vrea sa reia relatia cu ea dar e stupid si atasamentul lui fata de ace urs, de il ia peste tot. Ma rog. Ai putea sa il intrebi el ce considera apropos de acest subiect.

| Andreeeeeea123 a răspuns (pentru sofisis):

Nici eu nu inteleg atasamentul lui fata de urs. Eu ma gandesc ca vrea sa reia relatia cu ea, doar ca ii este imposibil din moment ce ea nu vrea sa vorbeasca cu el

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu.Raspunde tu.Merita sa fii pe locul 2 si pe locul 1 sa fie un...urs?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De ce nu? Ursul stã unde vrea el, nu il ceartã, nu e gelos e perfect big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O mai iubeste pe fata aceea, binenteles un baiat daca chiar a iubit nu o poate uita asa usor, tu ai mai bine grija sã nu ti-l fure cealaltã, el cu sigurantã nu o sa mai incerce sã vorbeasca cu ea, dar daca fata aia la scos de la block e un lucru ce ar trebui sa te puna pe gânduri.
In loc sa-ti faci griji daca o mai iubeste pe aia, incearcã sã ii oferi tu un cadou mai frumos decât un urs urât laughing

| Andreeeeeea123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu daca am eu cum sa influentez asta. Daca ea o sa-l bage in seama si el o sa-i raspunda, nu depinde de mine sad Eu l-am mai intrebat daca tine la ea si a zis ca nu, ca pur si simplu a fost prima iubire si atat.

| Andreeeeeea123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Crezi ca ar putea uita vreodata de ea? Crezi ca ar putea sa tina la mine mai mult? Ma gandesc ca poate la el a fost prima iubire si singura asa mare. Poate n-o sa mai iubeasca pe nimeni asa ca pe ea.

| sofisis a răspuns (pentru Andreeeeeea123):

De ce nu ii dai si tu un animalut de plus. Vezi daca il inlocuieste pe cel vechi sau daca se comporta la fel vis-a-vis de el. Oricum, e dubioasa toata chestia. Nu e mare lucru daca stai sa te gandesti, e un urs...dar faptul ca el are o mica obsesie legata de el inseamna ca e ceva ascuns in toata chestia asta.

| Andreeeeeea123 a răspuns (pentru sofisis):

Nu o sa-l inlocuiasca niciodata pe acela. Probabil pe al meu o sa-l puna pe la el prin camera, dar pe ala n-o sa-l inlocuiasca sad

| anonim_4396 explică (pentru Andreeeeeea123):

La bun crezi asta? Dacã merge peste tot cu acel ursulet si vorbeste asa mult de el, e cam obsedat baiatul de fata asta tongue tu esti singura lui scãpare... mai are sanse

| anonim_4396 explică (pentru Andreeeeeea123):

Tu esti singura lui scãpare, nu dispera laughing

| anonim_4396 explică (pentru Andreeeeeea123):

Vezi asta e problema nu mai pune intrebãri din astea, doar el stie ce si cum tu doar aratãti iubirea fatã de el, iar atunci incetul cu incetul o sã uite definitiv de fosta deoarece o sa-si dea seama cã tu esti o mai bunã.

| Randomuser2000 a răspuns:

'Buna TPU. Problema este urmatoarea: sunt fata'
am inteles

| Randomuser2000 a răspuns:

Ba, scuze ca am facut misto, da sincer daca tine ursuletul ala e clar ca mai exista o valore sentimentala, deci clar mai are sentimente pentru ea