| anonim_4396 a întrebat:

(Pt fete)
Stie cineva ce inseamna scurgeri maronii intre menstruatii? Mi s-a terminat ciclul acum 5-6 zile, iar azi am observat niste scurgeri maronii. Nu mi s-a mai intamplat pana acum, stie cineva ce inseamna asta?
(Am 19 ani)

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Draga mea, o singerare care se produce la circa o saptamana dupa terminarea menstruatiei, in mod sigur reprezinta o situatie/stare anormala. Respectiva scurgere maronie/sangerare poate proveni de pe o rana pe colul uterin, sau sa fie urmarea unei dereglari hormonala sau sa fie provocata chiar de o infectie bacteriana. Practic este imposibil sa poata fi formulat un raspuns cert si corect, in astfel de situatii se poate emite doar pareri/presupuneri pe baza putinelor datelor prezentate. Ar fi bine sa mergeti sa fii consultata de un medic ginecolog si eventual sa mai faci si un test Papanicolau. In consecinta ar fi indicat sa lasi rusine deoparte si sa mergi fuguta....la consult. Multa sanatate!