| noink a întrebat:

Buna TPU revin cu intrebarea deoarece desi am fost lamurita, ma streseaza foarte tare...
am fost la prietenul meu, am avut lenjerie pe mine tot timpul, nu aveam de gand sa facem absolut nimic, dar i-am atins lichidul preejaculator de pe penis. Nu a ajuns deloc in zona mea intima. inainte sa plec acasa m-am spalat pe maini cu apa si sapun, destul de in graba, in sensul ca nu am sa ma spal decat vreo 5-6 secunde. Apoi m-am sters pe maini, am plecat spre casa, am stat vreo ora in frig, dar nu m-am mai spalat pe maini si cand am ajuns acasa. Si m-am atins eu in zona intima.Intrebarea mea este daca ar trebui sa iau pastila de a 2-a zi pentru prostia asta. Sunt virgina. Si trebuia sa imi vina ciclul ieri. Si fiind inainte de sangerari, sunt in perioada nefertila. Mi s-a mai intamplat sa imi intarzie o zi- doua. Nu stiu sincer ce sa fac, sunt destul de panicata. Ar putea supravietui spermatozoizii asa, uscandu-se mediul lor de viata, fiind expusi la apa, mai apoi la frig si mai apoi la aer? Am citit tot felul de pareri, cum ca traiesc si 72 de ore dupa ce se usca. Nu mai inteleg absolut nimic

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru cultura ta generala cat si pentru a nu te mai panica inutil in viitor trebuie sa cunosti informatia urmatoare : Este determinat/stabilit pe baza cercetarilor atat stiintifice cat si medicale ca in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual, adica in zilele de dinaintea menstruatiei NICIODATA NU poate exista un OVUL VIABIL in trompele uterine si drept urmare formarea unei sarcini in aceste zile este 100% IMPOSIBILA chiar daca in urma sexului este ejaculata sperma in vagin din greseala sau in mod intentionat. Prin pornirea menstruatiei se confirma faptul ca in ciclul menstrual abia terminat nu s-a produs fecundarea ovulului si din acest motiv nu a s-a produs nici NIDATIA. Este explicatia conform caruia ciclul menstrual vechi s-a terminat si a inceput un ciclu menstrual NOU. Pornirea menstruatiei si manifestarea ei normala similar cu menstruatiile avute anterior, GARANTEAZA in proportie de 99, 99% ca in ciclul menstrual anterior nu s-a format si nu s-a instalalat o sarcina in uter si din acest motiv din organism se elimina fostul ENDOMETRU care intre timp a degenerat/imbatranit si devenind inutil este expulzat din corp sub forma de menstra. In cazul si modul prezentat de tine este IMPOSIBIL sa ia nastere o sarcina. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu trebuie sa iei pastila ed a doua zi. Nu poti ramane insarcinata astfel.

| kavasaki99 a răspuns:

Imposibil.

| popa07ady a răspuns:

Stai linistita, nu se intampla nimic.

| RoxyIngerash a răspuns:

Stai linistita nu ai cum sa fi insarcinata doar pentru ca te-ai atins tu singura nu lua nici o pastila crede-ma pe cuvant mai ales ca era doar lichid nu sperma

| noink explică (pentru RoxyIngerash):

Ai dreptate happy citisem eu prea multe povesti disperate, si oricum, se poate ramane insarcinata in acest mod, dar doar daca sperma este in substanta lichida. Intre timp, mi-a venit menstruatia si nu mai am nicio grija.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru noink):

Pentru cultura ta generala cat si pentru a nu te mai panica inutil in viitor trebuie sa cunosti informatia urmatoare : Este determinat/stabilit pe baza cercetarilor atat stiintifice cat si medicale ca in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual, adica in zilele de dinaintea menstruatiei NICIODATA NU poate exista un OVUL VIABIL in trompele uterine si drept urmare formarea unei sarcini in aceste zile este 100% IMPOSIBILA chiar daca in urma sexului este ejaculata sperma in vagin din greseala sau in mod intentionat. Prin pornirea menstruatiei se confirma faptul ca in ciclul menstrual abia terminat nu s-a produs fecundarea ovulului si din acest motiv nu a s-a produs nici NIDATIA. Este explicatia conform caruia ciclul menstrual vechi s-a terminat si a inceput un ciclu menstrual NOU. Pornirea menstruatiei si manifestarea ei normala similar cu menstruatiile avute anterior, GARANTEAZA in proportie de 99, 99% ca in ciclul menstrual anterior nu s-a format si nu s-a instalalat o sarcina in uter si din acest motiv din organism se elimina fostul ENDOMETRU care intre timp a degenerat/imbatranit si devenind inutil este expulzat din corp sub forma de menstra. In cazul si modul prezentat de tine este IMPOSIBIL sa ia nastere o sarcina. Multa sanatate!

| Romulus_Mihai_2000 a răspuns:

Eu zic sa ii spui lu tactu ca esti gravida ca sigur te va bate cu cureaua